Letné recepty, pripravte si letné jedlá

Letné počasie je ideálne na prípravu zdravých a hlavne čerstvých jedál. Pre mnohých je práve leto čas na zmenu životného štýlu. Letné recepty, ktoré nám teplo prináša, sú plné čerstvého ovocia a zeleniny.

Z letných dovoleniek si privážame okrem množstva nezabudnuteľných zážitkov častokrát aj vôňu i chuť jedál dovolenkových destinácií. Niektoré recepty možno napodobniť aj v domácich podmienkach, iné sú jednoducho neprenosné. Vyskúšajte s nami niekoľko obľúbených jedál z dovolenkových destinácií.

Hoci časť populácie si práve na dovolenke dopraje prejedanie, tučné grilované alebo vyprážané jedlá nehovoriac o množstve spotrebovaného alkoholu.

Čo teda jesť v lete?

Telo sa v pvom rade potrebuje v lete chrániť pred zvýšenou teplotou vzduchu chladivými, osviežujúcimi ľahkými potravinami. Preto by sme mali v prvom rade obmedziť množstvo živočíšneho tuku a soli.

V lete dostáva naše telo a trávenie poriadne do tela. Ak sa k tomu pridá nesprávna strava, môžeme si dokonca ublížiť. Určite nie je vhodné grilované tučné mäso, hranolky a iné ťažké jedlá do toho ešte zapité pohárikom tvrdého alkoholu. Ak už veľmi túžite po hranolkách, skúste vyskúšať zdravšie cuketové hranolky. Telo sa tak prekysličuje a to rozhodne zníženiu hmotnosti neprospieva. Preto dbajte na pestrosť a ľahkosť prijatých potravín. Čerstvé ovocie a zelenina je počas leta priam až povinnosťou. Všetko však s mierou.

Okrem ovocia a zeleniny sú ideálne letné pokrmy mliečne výrobky, strukoviny v kombinácii s celozrnnými obilninami, sója či tofu syr.

Grilovať či variť

V lete jedlá dlho nevarte, nepečte si nevyprážajte. Miesto toho sa snažte o krátke varenie vo vode, restovanie, dusenie či grilovanie.

Letné drinky

Počas horúcich letných dní je potrebné zvýšiť príjem tekutín aby sme zabránili prípadnému skolabovaniu organizmu zapríčinenom prehriatím organizmu resp. dehydratáciou. Úplna najvhodnejšia je čistá voda. Na Slovensku máme kvalitné zásoby čistej vody, preto nepotrebujete ísť ani na nákup čistej vody, ale uprednostniť vodu z kohútika. Ideálna teplota je izbová teplota. Ak sa vám čistá voda protivý a vôbec vám nechutí, vyžmýkajte si do nej citrón alebo pomaranč. Počas poludnia, keď sa teplota teplomeru šplhá k závratným výškam, vám veľmi pomôže ovocná šťava, prípadne šťava z čerstvej zeleniny.

ĎALŠIE DOMÁCE NÁVODY:  Talianska kuchyňa: najlepšie recepty talianskej kuchyne

Určite sa počas horúčav vyhnite alkoholu alebo sladkým nápojom. Alkohol dehydruje a nadmerne zaťažuje organizmus.

Vyskúšajte však nové recepty s nami a doprajte dovolenku aj vlastnému organizmu.

Naše letné recepty

.za fotky ďakujeme

Indian Summer od sean_hickin je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

Čítajte ďalej:

Upozorni ma na
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
0
Tešíme sa na vaše komentáre pod článkom!x
()
x
Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty