Rodina predstavuje základnú bunku už od dávnych čias. Preto i spôsob jej stravovania rozhoduje v najväčšej miere o úrovni nášho zdravého stravovania vôbec. Každá rodina má svoj spôsob života a ten o tomto všetkom rozhoduje. Zdravie celej rodiny i zdravie detí v neskoršom období závisí preto vo veľkej miere od spôsobu života rodiny.
Jednou zo základných požiadaviek našej životosprávy je úsilie o správne zladenie prijímanej potravy s naším denným pracovným i mimopracovným programom. Náš denný program má niektoré základné časti. Mnohé z nich sa opakujú a stávajú sa nám zvykom. Tomuto pravidelnému opakovaniu sa prispôsobuje i náš tráviaci systém.
Potrava sa po prijatí posúva postupne do nižších častí až po určitom čase, pričom podlieha tráviacim pochodom, vstrebávaniu i látkovej premene. Medzi dvoma jedlami musí preto uplynúť určitý čas, aby tráviace orgány mali dosť času prijaté jedlo premiešať, posúvať do nižších častí a do značnej miery i spracovať. Ďalšie jedlo možno prijať až do odpočinutého a znovu pripraveného žalúdočnočrevného systému.
Preťažovanie častým jedením alebo veľkým množstvom potravy je nezdravé. Ale takisto škodlivá je aj nečinnosť spôsobená kratšie alebo dlhšie trvajúcim hladom. Vieme, že aj najlepší športovec, ktorý si udržiava dobrú telesnú formu, ak je napríklad pre ochorenie na dlhší čas pripútaný na posteľ, až prekvapujúco zoslabne. Telesná slabosť alebo sila je teda predovšetkým otázkou telesnej kondície.
Podobne je to aj s naším tráviacim systémom, ktorý sa musí pravidelnou činnosťou udržiavať – obrazne povedané v kondícii. Jeho zbytočné šetrenie znižuje podmienené i nepodmienené podnety na vylučovanie tráviacich žliaz a oslabuje činnosť celého systému. Na druhej strane tieto žľazy potrebujú pravidelne po každej väčšej práci určitý čas zdanlivého pokoja, aby sa zotavili a aby po primeranom odpočinku mohli plne obnoviť svoju činnosť. Prestávky medzi jednotlivými jedlami závisia od množstva prijímanej potravy, jej zloženia a požiadaviek organizmu na množstvo i zloženie stravy. Jednou zo základných zásad je, aby žalúdok v čase prijímania ďalšej potravy bol už prázdny. Vieme, že všetka prijatá potrava odíde zo žalúdka za minimálne 2 hodiny až 5 hodín, priemerne však za 4 hodiny. Pomalšie odchádza zo žalúdka mastné jedlo, rýchlejšie jedlo tekuté a kašovité.
Stravovanie počas dňa
Prijímanie potravy sa má teda rozdeliť v priebehu dňa na niekoľko časti, a to podľa druhu a množstva, no najmä podľa dĺžky a namáhavosti práce. Mnohé pozorovania na ľuďoch a pokusných zvieratách ukazujú, že najúčelnejšie je rozdelenie na štyri časti (najmenej na tri). Ťažko pracujúci majú však jesť päťkrát denne.
Množstvo i čas podávaného jedla musí byť teda v súlade s denným programom. Tak si organizmus po čase vytvorí takzvaný pevný dynamický stereotyp, ktorý zaručí správny, pravidelný priebeh tráviacich pochodov a dokonalé využitie telesných schopností človeka.
.za fotky ďakujeme
Grayson, our granddaughter, eating a Georgia peach and enjoying every bite. od Bruce Tuten je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál