Kyslá smotana
Smotana sa získava z plnotučného mlieka, a to buď zobratím povrchu usadnutého mlieka, alebo odstredením. Sladká smotana sa získava zo sladkého mlieka, kyslá z kyslého. Kyslou smotanou sa prilepšujú niektoré pokrmy do receptov, najmä omáčky pre diabetikov, ak sa chceme vyhnúť použitiu múky. Z hľadiska nutričných hodnôt sa v smotane nachádza 15-25 % tuku a 3 % bielkovín. Tuk je v nej rozptýlený v malých guľôčkach obalených puzdrom z bielkovín. Ak smotanu mútime, bielkovinové puzdrá popraskajú, tuk sa zlúči a vznikne maslo. Zo 100 kg kyslej smotany sa získa 20 kg masla.
Recepty z kyslej smotany
Medzi najrýchlejšie a najjednoduchšie recepty sa kyslá smotana používa na známu nepečenú tortu, kde na spodok tortovej formy sa vložia piškóty, na to nejaké ovocie (nie príliš tvrdé – broskyne, mandarínky , banán, jahody ), poliať trošku osladenou (vanilkový cukor) kyslou smotanou, zase piškóty + ovocie + smotana a na vrch ozdobiť ovocím. Ak je smotany menej, tak to isté len do pohárov.
Avšak okrem tohto receptu poznáme aj mnohé iné, kde je kyslá smotana neodmysliteľnou súčasťou receptu.
Kyslá smotana na pleť
Ženy určite poznajú mnohé podomácky pripravené pleťové masky. Jednou z nich je určite aj banánová maska. Výživu a hydratáciu dodá pleti banán. Ovocné kyseliny z banána okrem toho zmenšujú póry. Banán stačí roztlačiť vidličkou a vymiešať s dvoma lyžicami tvarohu, žĺtkom a lyžicou kyslej smotany.
Taktiež sa kyslá smotana používa aj po prehnanom slnení a opálení ako prvá pomoc. Stačí si naniesť na opálenú pokožku studenú kyslú smotanu, ktorá doslova vysaje horúčosť z pokožky a vám sa tak veľmi uľaví.