Aj vy sa počas leta radi osviežite niečím domácim a zároveň chutným? V tom prípade ste na správnom mieste! Niet nič lepšieho, ako pravá domáca jahodová dreň 🍓, ktorá chuťou prevýši aj jahodovú zmrzlinu z obchodu.
Každoročne si pripravujeme domáci recept na jahodovú dreň, ktorá nás vie osviežiť, zasýtiť a aj splniť účel “sladkej dobroty”, a to počas celého roka. Samozrejme, ak hneď všetko nespotrebujeme. V našej rodine patrí príprava jahodovej dreni k rovnakej tradícii, ako napríklad príprava bazového sirupu či tinktúry z medvedieho cesnaku.
Mrazenú jahodovú dreň nám pripravovala naša mamina už od malička a radi by sme sa s vami podelili o jej jednoduchý recept. Dlžní neostaneme ani užitočným radám, kedy a kde zbierať jahody, ako jahody uskladniť a samozrejme, ako jahody najlepšie spotrebovať.
Potrebné suroviny
- Jahody
- Kryštálový cukor (niekto používa aj práškový)
- Nádoby na dreň
Recept na jahodovú dreň
Na prípravu jahodovej drene je samozrejme najúčinnejšie a najzdravšie použiť domáce jahody, či už z vlastnej záhradky alebo nazbierané od miestnych pestovateľov jahôd, tzv. samozber jahôd. My záhradku, žiaľ, nemáme, ale v našom regióne poznáme záhradkára, ktorý pestuje jahody na poli v krásnej prírode a každoročne si ku nemu chodíme jahody nazbierať. A tak máme možnosť nielen pripraviť si mrazenú jahodovú dreň, ale zažiť i množstvo zábavy pri zbere.
Áno! Sme doslova závislí a tak zvykneme nazbierať čo najviac jahôd, časť z nich skonzumovať čerstvé, pár jahôd odložiť do mraziaka do sáčkov, no z najväčšieho množstva však pripravujeme domácu jahodovú dreň. Ale poďme sa teda pustiť do prípravy samotného receptu.
1. Príprava jahôd
Nazbierané jahody zbavíme stopiek a poukladáme do misy, kde ich umyjeme v studenej vody. Jahody môžeme pokojne umyť aj v 2-3 vodách. Na sitku ich necháme pár minút odkvapkať a pustíme sa do mrazenej jahodovej drene.
2. Príprava kuchynských pomôcok
Pripravíme si nádoby podľa potreby a tiež ich opláchneme. Ak chcete, použite viacero menších nádob, prípadne kombináciu väčších a menších, alebo len väčšie dózy. Ako je vám lepšie. 🙂 My zvykneme jahodovú dreň “liať” do niekoľkých menších, ale i väčších nádob a tiež oddeľujeme sladkú jahodovú dreň (pre manžela) a jahodovú dreň bez cukru (pre mňa).
3. Mixovanie jahôd
Keď máme pripravené aj nádoby, aj očistené jahody, môžeme sa pustiť do mixovania čerstvých jahôd. Na mixovanie pokojne používajte ponorný mixér, prípadne robot – ako vám viac vyhovuje alebo ako vám už povoľujú možnosti. Nemáme presne stanovené množstvo a pomery jahôd a cukru, pretože každý má rád iný “level” sladkosti jahodovej drene. Zároveň si treba uvedomiť, že už samotné jahody sú sladké.
Počas mixovania jahôd a pridávania cukru zvykneme jahodovú dreň ochutnať a podľa toho pridávať aj cukor. Nebojíme sa však mixovať a cukor postupne pridávať. Však cukor sa dá pridať vždy, no odobrať ho už nevieme. 🙂
4. Plnenie drene
Jahodovú dreň máme zmixovanú a môžeme sa pustiť do plnenia nádob. Dreň nalejeme do nádob, kľudne až po samý vrch a zavrieme vrchnákmi. Takto pripravenú jahodovú dreň vložíme do mraziaka a chutná jahodová mrazená zmrzlina je na svete. 🙂
5. Konzumácia drene
Kedykoľvek máme chuť, mrazenú jahodovú dreň vytiahneme z mraziaka, necháme chvíľočku rozmraziť, kým sa cukor roztopí a môžeme konzumovať. Pridaním šľahačky máme perfektnú jahodovú zmrzlinu, lepšiu než z obchodu. 🙂
Na domácu jahodovú dreň jednoducho nedáme dopustiť! Nestojí nás vôbec veľa námahy, len pozbierať jahody. A príprava receptu je jednoduchá a časovo nenáročná. Tak prečo by sme sa teda nezásobili touto skvelou a osviežujúcou pochúťkou na celý rok? 🙂
Fotorecept
Ako uskladniť jahody
Keď už máme jahody nazbierané, mali by sme sa čo najskôr rozhodnúť, ako ich uskladníme a následne spotrebujeme. Na výber máme hneď niekoľko možností:
- Konzumácia čerstvých jahôd
- Príprava jahodovej drene
- Mrazenie jahôd
- Zaváranie jahôd
- Jahodový džem
Ako sme už spomínali, z väčšiny jahôd pripravujeme domácu jahodovú dreň a samozrejme, snažíme sa pár jahôd nechať aj na zjedenie, lebo čerstvé jahody obsahujú najviac vitamínov. Stačí len pokrájať na kocky, osladiť práškovým cukrom alebo šľahačkou a prírodný antioxidant je pripravený pre celú rodinu.
Zvyšné jahody rovnako umyjeme, odstránime z nich stopky a v deň ich zberu ich zamrazíme. Pripravíme si niekoľko sáčkov určených na mrazenie a kryštálový cukor. Kryštálový cukor je vhodný použiť k jahodám v prípade, že po ich rozmrazení chceme mať z jahôd aj šťavu. Ja si pripravujem 2 druhy sáčkov – tie bez cukru, ktoré spotrebujem k jogurtu, pudingu alebo spapám len tak na posedenie. Jahody, ktoré si pripravím s cukrom zvyčajne použijem do smoothies, smotanovo-piškótovej torty a pod. Je už na vás, či sa rozhodnete jahody zamraziť bez cukru alebo s akýmkoľvek množstvom cukru.
Naša stará mama však jahody aj zavára a tiež si z nich pripravuje jahodový džem. S týmito domácimi pochutinami nás následne zásobuje počas celého roka. 🙂
Kedy by sme mali zbierať jahody?
Jahody, rovnako ako aj iné druhy ovocia či bylín, zbierame v závislosti od regiónov a vývoja počasia.
Sezóna zberu jahôd trvá zvyčajne 3 až 4 týždne, pričom začína na prelome mesiacov máj a jún, niekedy však až koncom júna. Jahody je najlepšie zbierať ráno a nám sa osvedčilo chodiť na samozber v strede sezóny, kedy je už väčšina jahôd dozretá a nám sa ľahšie a rýchlejšie oberá. Na konci sezóny je už samozber väčšinou trápenie, keď sa už v listoch veľakrát snažíme márne vyloviť nejakú tú väčšiu a krásnu jahodu.
Ako zbierať jahody?
Na zber jahôd sa odporúča používať slamené košíčky, vedierka alebo bedničky. My zvykneme mať v ruke malé vedierko, do ktorého zbierame a potom sypeme do väčšej bedničky alebo košíka. V žiadnom prípade nepoužívame plastové vrecúška, v ktorých dochádza k spareniu jahôd.
Kde sa dajú zbierať jahody?
Otázkou ale ostáva, kde by sme mali jahody zbierať? Samozrejme, najlepším miestom je zber vo vlastnej záhrade alebo u miestnych pestovateľov, ktorí majú svoje jahodové polia v prírode, ďaleko od frekventovaných ciest. 🙂
A kde zvyknete chodiť na jahody vy?
.zdroj informácií
Wang, S.Y. (2014). ANTIOXIDANTS AND HEALTH BENEFITS OF STRAWBERRIES. Acta Hortic. 1049, 49-62
DOI: 10.17660/ActaHortic.2014.1049.1
https://doi.org/10.17660/ActaHortic.2014.1049.1