Ak hľadáte recept na najlepšiu domácu pizzu na svete, ste tu správne! Asi nepoznám človeka, ktorý by nemal rád pizzu. Pizza si drží v rebríčku obľúbenosti jedál určite a právom prvenstvo. Okrem toho, že je neskutočne chutná, vhodná pre malých aj veľkých, jej veľkou výhodou je skutočnosť, že si ju viete pripraviť na milión spôsobov, a to dokonca priamo u vás doma na plechu a v obyčajnej rúre. Ako bonus vás ešte aj zasýti na niekoľko hodín.
Existujú rôzne verzie, či už zdravšie alebo menej zdravé, dokonca aj bezlaktózové či bezlepkové. Ak sa chcete na chvíľu ocitnúť akoby v talianskej reštaurácii, očakáva sa od vás len istá dávka trpezlivosti a nejaký ten voľný čas navyše. Samozrejme, výsledok v podobe pravej domácej pizze ako z Talianska, bude hovoriť za všetko.
Príprava cesta na domácu pizzu
Skúšali sme už viacero spôsobov prípravy cesta doma, ale vždy sa potvrdilo, že niet nad pizzu z kysnutého cesta. A verte, či neverte, ak si myslíte, že rozhodovanie pri voľbe kysnutého cesta končí, mýlite sa.
Pizza zo sušeného droždia?
Mnohí sa trápia nad otázkou, či si cesto, respektíve kvások pripraviť z čerstvého alebo sušeného droždia. Sú recepty, pri ktorých aj my preferujeme vyslovene čerstvé droždie, avšak pri tomto ceste sme vyskúšali experiment zo sušeného droždia a neoľutovali sme. Dokonca si dovolíme tvrdiť, že sa na chuti nič nezmenilo, len sme si na konci dňa proste zjednodušili život.
Suroviny
Na kysnuté cesto na domácu pizzu potrebujeme (dávka na 2 ks väčšej pizze):
- 500 g hladkej múky
- 1 ČL soli
- 10 g sušeného droždia
- Pol lyžice kryštálového cukru
- 2 PL olivového oleja
- 250 ml vlažnej vody
Na domácu salsu na pizzu budeme potrebovať:
- 6 lyžíc kečupu OTMA (musí to byť hustý kečup)
- 2 ks pretlačeného cesnaku
- 2 ČL cukru
- Tymián, korenie, soľ, oregano
Obľúbené suroviny na domácu pizzu z kysnutého cesta:
- Šunka, saláma
- Šampiňóny, kukurica
- Vajíčko, syr, mozarella, špenát
- Čokoľvek, čo chladnička dala
Recept na prípravu domácej pizze z kysnutého cesta:
Najprv si pripravíme kvások zo sušeného droždia. Do vlažnej vody si v menšom hrnčeku premiešame cukor a následnej nasypeme sušené droždie. Necháme vykysnúť na teplom mieste asi 5-10 minút. Medzitým si do veľkej misy nasypeme hladkú múku, soľ a olivový olej.
Keď máme kvások viditeľne vykysnutý, pridáme ho do veľkej misy k ostatným surovinám. Poriadne vymiešame v rukách alebo v kuchynskom robote (ideálne a jednoduchšie). Preložíme na teplé miesto, u nás doma dávame cesto v miske zakryté utierkou pod perinu a necháme takto najmenej 30 minút.
Kým nám cesto kysne, môžeme sa pustiť do prípravy zvyšných surovín, ktoré chceme na pizzu použiť. Začneme prípravou domácej salsy. V miske premiešame kečup, pretlačený cesnak, dochutíme soľou, cukrom, korením, tymiánom a oreganom. Keď máme salsu hotovú, odložíme ju bokom a začneme si krájať ľubovoľné suroviny, ktoré chceme použiť na pizzu.
Cesto nám medzičasom určite vykyslo, preto ho rozdelíme na 2 časti a preložíme na múkou vysypanú dosku. Cesto vyvaľkáme na hrúbku cca 0,5 cm (kraje nechajme pokojne aj hrubšie) a prehodíme ho na plech vystlaný papierom na pečenie. Cesto zľahka potrieme salsou a dáme do rúry vyhriatej na 235 stupňov.
Pizzu necháme najskôr piecť v rúre cca 10 minút, po tomto čase ho vytiahneme, opäť potrieme trochou salsy, pridáme zvyšné suroviny podľa chuti a dáme ešte piecť na cca 8 minút. Je veľmi dôležité, aby sme na pizzu nedávali všetky suroviny naraz, pretože v rúre pri danej teplote by mohli vyschnúť a pizza by nebola taká lahodná.
Po 20 minútach budete mať pravú domácu pizzu hotovú. Pomocou kolieska na pizzu ju nakrájame na osminky a garantujeme vám, že o skvelý obed, ktorý zmizne z taniera za 10 minút, máte postarané.
Keďže pizza je veľmi špecifické jedlo, ktoré si doma nepripravujete na dennej báze, ale keď sa do neho pustite a venujete príprave veľké množstvo času, očakávate aj výsledok v podobe pravej talianskej pizze. Preto je potrebné dodržiavať všetky potrebné kroky a rady, ktoré sme sa postupne naučili aj my a stoja za každú pozornosť.
Fotorecept
Tipy na záver
- Pri pečení domácej pizze sa odporúča používať hladká múka, avšak vyhnite sa tomu, aby išlo o obyčajnú múku. Použite radšej výberovú hladkú múku, vďaka ktorej bude kysnuté cesto správne nadýchané.
- Urobte si domácu paradajkovú salsu.
Ak sa už rozhodnete pripraviť si domácu pizzu ako z Talianska, venujete príprave dostatok času a použijete kvalitné suroviny, určite cesto nepotierajte paradajkovým pretlakom a urobte si vlastnú salsu podľa nášho receptu. Samozrejme, základom by mal byť určite kvalitný kečup s vysokým podielom paradajok. - Dbajte na správne a dostatočné dlhé miesenie cesta.
Keď miesite cesto na pizzu, určite sa neuponáhľajte a mieste ho minimálne 10 minút. Odporúčame používať kuchynský robot, nech vám neodpadne ruka. - Správne načasovanie pečenia cesta a pridávanie surovín.
Určite na pizzu nedávajte naraz všetky suroviny od salsy až po syry. Samotné cesto potrebuje 2x toľko času na pečenie ako zvyšné suroviny. Ak dáte do rúry najskôr cesto potreté salsou a po uplynutí 10 minút pridáme zvyšné suroviny, zabezpečíte dokonalé pečenie všetkých surovín a zároveň zabránite napríklad vysušeniu šunky, vajíčka či zvyšku surovín. - Pečenie cesta na pizzu pri správnej teplote.
Pravé talianske pizze sa pečú vo veľkých kamenných peciach, ktoré sálajú obrovské teploty, a preto u nás doma nemôžeme piecť cesto pri klasickej teplote 180 stupňov. Nastavme rúru na teplotu 235 stupňov, dodržme všetky zásady a po cca 20 minútach dosiahneme dokonalý výsledok aj bez toho, aby sme si domov inštalovali špeciálne pece. Voilá, domáca pizza na plechu je hotová.
Tak čo poviete? Veríme, že celý postup a rady nad zlato, vás neodradili, ale práve naopak – motivovali vás na skvelý obed ideálny na sobotu.
© Copyright, Fotogaléria Redakcie FoodFest.sk