Hoci dnešná príprava koláčov je veľmi pestrá, koláče z kysnutého cesta stále zostávajú tradičné a veľmi obľúbené. Zarobiť si na kvalitné kysnuté cesto by mala zvládnuť každá domáca gazdiná. Nie je to nič náročné, stačí pár ingrediencií, správnu teplotu a čas. A potom už len sledovať spokojné úsmevy detí, ako si vychutnávajú tie najlepšie kysnuté koláče.
No ale poznáte to, aj napriek jednoduchému receptu na prípravu kysnutého cesta, sa nie vždy vydarí. Určite to mnohí z vás poznáte, že hoci ste postupovali v recepte tak ako minule, tentokrát to nie je pravé mäkké kysnuté cesto.
Práve preto sme si pre vás pripravili pár jednoduchých rád, aby to bolo nabudúce vaše najlepšie kysnuté cesto mäkké aj na druhý deň – predsa tak, ako minule. 🙂
Kysnuté cesto mäkké aj na druhý deň
Super! Prípravu výborného kysnutého cesta už zvládnete, no čo v prípade, ak máte koláče na druhý deň tvrdé ako kameň? Prečítajte si odskúšané tipy, aby bolo vaše kysnuté cesto mäkké aj na druhý deň.
#1 Olej
Veronika:
Tiež som mala kysnuté koláče hneď tvrdé. Preto pred samotným pečením potriem olejom a po pečení len teplým mliekom. Je to vynikajúci a jednoduchý tip.
Majka:
Ja robím kysnuté cesto s olejom – odporúčam trochu oleja rovno do cesta a koláče sú čerstvé a mäkké ešte aj na druhý deň.
#2 Bravčová masť
Rebeka:
Vo väčšine receptov sa pracuje s maslom, aj ja som tak piekla. No moja stará mama používala miesto masla bravčovú masť a naozaj je to tak. Tie kysnuté koláčiky boli mäkkučké jak bábovka.
Mirka:
Mamka robila odjakživa najlepšie kysnuté koláče a môžem len potvrdiť. Tiež používala bravčovú masť miesto masla a tie koláče boli mäkké ešte 3 dni. Ostatné suroviny pridávala úplne od oka, takže presný recept nemám, ale nie je to náročné.
Evula:
Na mojich kysnutých koláčoch si išli deti zuby vylámať na druhý deň. No bravčová masť robí zázraky, len potvrdzujem. Dovtedy nikdy nevydržali tak dlho čerstvé.
#3 Vajcia
Katka:
Netreba dávať veľa vajec, ja dávam na pol kila múky 1 vajce a aj to len žĺtko. Bielka sa môžu zraziť. Cesto tak zostane dlhšie mäkké.
Betka:
Cesto s vajcami je vždy tvrdšie, čiže ja po novom už zarábam cesto bez vajec a koláče sú naozaj mäkkšie.
#4 Zemiaky
Gitka:
Ak už nič nepomôže, skúste nastrúhať uvarené zemiaky a cesto budete mať trochu iné, ale zato mäkké aj týždeň.
#5 Kyslá smotana
Danka:
Ja som niekde čítala trik na mäkké kysnuté cesto s kyslou smotanou. Len jednoducho pridajte celú kyslú smotanu spolu so všetkými ostatnými surovinami.
#6 Rúra na pečenie
Lucka:
Niekedy môže byť problém aj v rúre, ktorá nemusí hriať naplno, ak má poškodenú špirálu. Ak máte problém s pečením aj pri inom ako kysnutom ceste, dajte si ju radšej skontrolovať.
Náš recept na prípravu mäkkého kysnutého cesta od babičky
Suroviny
- 200 ml vlažného mlieka
- 430 g hladkej múky
- 20 g droždia
- 100 g bravčovej masti
- 2 lyžice kryštálového cukru
- 2 žĺtky
- Štipka soli
Postup
Najprv si zohrejeme mlieko, ktoré musí byť vlažné. Nesmie byť horúce, pretože droždie by sa rýchlo rozpustilo a nenakyslo. Prichystáme si droždie, na kysnuté cesto si dávajte obzvlášť pozor, aby bolo droždie čerstvé. Na povrchu by malo byť suché a nie mazľavé a malo by sa pekne drobiť po väčších častiach. Pozor však, nemalo by mať ani obschnuté kraje a teda použité z predošlého pečenia.
Do mlieka si pridáme trochu cukru. Vďaka cukru budú kvasnice v droždí rýchlejšie kvasiť a cesto viac vykysne. Cukor s mliekom pomiešame. Keď máme cukor roztopený, prelejeme mlieko do misky a posypeme ho rozdrobeným droždím. Na úvod nemusíme vyliať hneď celé mlieko, ale len trochu, zvyšok použijeme neskôr. Mlieko s droždím necháme na teplom mieste aspoň 15 minút bez miešania a akéhokoľvek zásahu.
Po 15-tich minútach vidíme, ako krásne cesto nakyslo – až po okraj misky. To je ten pravý dôkaz, že mlieko a hlavne droždie boli čerstvé. V ďalšom kroku prisypeme na cesto múku. Aby bolo cesto krásne nadýchané, odporúča sa múku najskôr preosiať. Ak robíte sladký koláč, prisypeme ešte aj cukor.
Do kysnutého cesta pridávame vždy žĺtky, aby sme mali cesto mäkké aj na druhý deň. Môžete použiť aj celé vajíčko, ale pozor na to, že bielky niekedy spôsobia, že cesto ostane tuhšie, preto sa odporúča použiť radšej len žĺtky. Pridáme bravčovú masť, ktorá dokáže cesto krásne zjemniť.
Všetky ingrediencie, ktoré pridávame do cesta, musia mať vlažnú, izbovú teplotu. Platí to aj pri bravčovej masti, preto si nezabudnime vytiahnuť masť z chladničky aj niekoľko hodín pred prípravou kysnutého cesta. To isté platí aj pre mlieko, žltky či dokonca múku. Pridáme ešte štipku soli.
Nakysnuté droždie prelejeme do pripravenej zmesy so zvyškom vlažného mlieka, ktoré sme si ponechali. Cesto si premiešame varechou a miesením postupne spracujeme všetkú múku. Zvyšok necháme na kuchynský robot, ktorý nám dokonale vymiesi vláčne kysnuté cesto, ktoré sa nesmie rozlievať, ale má pod rukami priam „rásť“.
Takto vymiesené kysnuté cesto si prehodíme do misky, ktorú však najskôr posypeme múkou, hlavne dno misky, aby sa nám cesto nelepilo. Ešte pred zakrytím kysnutého cesta utierkou, ho posypeme múkou, aby v momente, keď nám bude cesto rásť, aby sa neprilepilo k utierke. Takto zakryté kysnuté cesto necháme kysnúť približne 30 minút, maximálne za 60 minút by sme mali vidieť výsledok v podobe ľahkého a jemne nadýchaného kysnutého cesta. Presný čas závisí od kvásku a izbovej teploty.
Fotorecept
Tip:
- Na odskúšanie, či je cesto dostatočne nakysnuté, stlačíme prstom do stredu cesta. Ak sa vzniknutá jamka vráti naspäť, znamená to, že cesto je dostatočne nakysnuté a má v sebe dostatočné množstvo vzduchu.
- Pomastiť plech na pečenie je jednoduchá vec, no treba vedieť, čím sa má plech potrieť. Pri koláčoch z kysnutého cesta treba plech pomastiť roztopeným maslom alebo margarínom.
- Dobre pripravený kvások vykysne rýchlo, preto už zavčas rána môžeme miesiť. Prípadne môžeme kvások pripraviť ráno a miesiť popoludní.
© Copyright, Fotogaléria Redakcie FoodFest.sk