Kysnuté cesto naberá práve v tomto období na popularite. Tak prečo si nepripraviť tradičné moravské koláče, kysnutý kakaový rohlík alebo osie hniezda? Nemáte skúsenosti s prípravou kysnutého cesta a neviete, ako dlho cesto kysne? Nevadí, my vám to prezradíme!
Ako dlho trvá, kým cesto vykysne?
Všetko záleží od receptu, izbovej teploty a množstva kvasku, ktorý ste si zarobili. No pri správnej príprave a izbovej teplote okolo 23 stupňov vám cesto dokáže vykysnúť aj za 30 minút. Stačí ho len zakryť utierkou a nechať na najteplejšom mieste. Ak nemáte doma tú štandardnú izbovú teplotu a neradi vykurujete priestory, potom využite rúru na pečenie len s jemným ohrevom. Po 30 minútach skontrolujte veľkosť cesta, či vám už prečnieva cez utierku. Ak cesto nenakyslo ani za polhodinu, nechajte ho pracovať ešte ďalej, maximálne však do 60 minút by malo nakysnúť nad utierku.
Čo robiť, aby sa cesto nelepilo?
Ak nechcete, aby sa vám cesto lepilo na prsty pri miesení, potrite si ruky trochou rastlinného oleja. Najlepší na to bude slnečnicový alebo repkový olej. Ak nechávate cesto kysnúť, potrite povrch olejom a pri kysnutí tak zaručene nepopraská a bude sa ľahšie odlepovať od misky.
Recept na kysnuté cesto
- Pred samotným pečením kysnutého cesta je potrebné pripraviť si všetky suroviny, ktoré by mali mať izbovú teplotu.
- 200 ml mlieka zohrejeme, pozor však na to, aby nebolo horúce. V mlieku rozpustíme 2 lyžice cukru. Keď je cukor rozpustený, polovicu mlieka si prelejeme do misky a rozdrobíme do nej 20 g droždia. Misku odložíme na 15 minút na teplé miesto, až kým nie je kvások vykysnutý.
- Medzitým si do väčšej misky preosejeme 400 g hladkej múky, pridáme štipku soli, 2 žĺtka a 100 g bravčovej masti. V prípade, že pripravujete cesto pre sladké koláče, pridajte aj lyžicu cukru. Z teplého miesta zoberieme hotový kvások, ktorý vylejeme do pripravovanej misy aj so zvyšným mliekom.
- Všetko premiešame najskôr vareškou a zvyšnú prácu prenecháme kuchynskému robotovi. Hotové vymiesené cesto poprášime hladkou múkou, prikryjeme utierkou a dáme kysnúť na teplé miesto na približne 50 minút.
Kysnuté cesto a rady starých materí
Pri kysnutom ceste je veľmi dôležité dodržať nasledovné zásady:
- Droždie musí byť vždy čerstvé
- Múka a ostatné prísady nesmú byť studené
- Najlepšie je droždie rozmiešať s cukrom a zaliať vlažným mliekom
- Potom pridať trocha múky a nechať odstáť na teplom mieste
- Ak chcete mať kysnuté cesto mäkké aj na druhý deň, použite bravčovú masť miesto masla
Takto sme zarobili na kvások, ktorý je zárukou, že cesto dobre nakysne.
- Na 1 kg múky na kysnuté cesto sa použilo 20 až 60 g droždia. Čím je cesto hustejšie, mastnejšie a sladšie, tým potrebuje viac droždia.
- Na 1 kg múky sa použilo zvyčajne 30 – 150 g cukru a 30 – 150 g tuku, podľa druhu pripravovaného pečiva.
- Vajec 1 – 3 kusy, najmä žĺtky. Bielky sa pridali do riedkeho kysnutého cesta, a to vo forme snehu.
Ak sa nechávalo cesto podkysnúť ešte pred vložením do pece, nepotieralo sa ani masťou, ani vajcom, pretože by sa kysnutie zastavilo. Natieralo sa až pred samým vložením do pece. Takto dostávalo peknú ružovú farbu.
Koláče sa plnili orechmi, tvarohom, makom, lekvárom či udusenou kapustou. Známe sú moravské koláče, lekvárniky či vianočky. Z vykysnutého cesta sa robievali aj osúchy s bryndzou, tvarohom, lekvárom či škoricou.
Fotorecept
Videorecept
© Copyright, Fotogaléria Redakcie FoodFest.sk