Cheesecake ako dezert v súčasnosti naberá na popularite. Ide o veľmi chutný a obľúbený koláč, ktorému odolá len málokto. Pustite sa s nami do prípravy našich overených receptov na cheesecake a určite neoľutujte.
Áno, cheesecake sa považuje za moderný dezert, nakoľko je odlišný v porovnaní s tradičnými koláčikmi, na aké sú zvyknuté naše babičky, avšak jeho pôvod siaha až do Starovekého Grécka. Ste prekvapení? Vôbec sa nečudujeme! Viacerí si pôvod koláčiku cheesecake zamieňajú s americkým mestom New York, avšak pravda je taká, že cheesecake pochádza z gréckeho ostrova Samos. Už starovekí Gréci ho konzumovali ako skvelý zdroj energie a dokonca i viacerí športovci, a to priamo pred Olympijskými hrami.
V minulosti bol základom pravého cheesecaku jedine tvarohový čerstvý syr a med. Až neskôr sa cheesecake dostal do spomínaného amerického New Yorku, kde sa udomácnila citrónová verzia tohto dezertu. Základná surovina pre americký cheesecake je práve čerstvý syr s názvom Philadephia. A čo je zaujímavé (práve v porovnaní so súčasným receptom) je fakt, že úplne pôvodný recept na cheesecake neobsahoval žiadne ovocie.
Príprava cheesecake
V súčasnosti si prípravu cheesecaku prispôsobujeme sezónnosti, skúšame rôzne (často aj ovocné) obmeny a do receptu väčšinou používame známy krém mascarpone. Pôvodne existovali len pečené verzie koláčiku a dnes sa do popredia dostávajú práve aj tie nepečené verzie cheesecakov. Jeden z nepečených vám preto predstavíme aj v tomto článku. 🙂
Veľkou výhodou domácej prípravy cheesecaku je práve časová nenáročnosť a v neposlednom rade i cenová dostupnosť. Áno, cheesecake si v súčasnosti vieme kúpiť takmer v každej kaviarni či cukrárni, no otvorene, ich ceny sú často prehnané.
Ak sa rozhodneme pustiť sa do (ne)pečenia cheesecaku doma, ušetríme aj nejaké tie peniažky a určite tým neutrpíme na jeho chuti. Mali by sme však dodržiavať niekoľko zásad pri jeho pečení a príprave.
Pečený cheesecake
Pri pečenej verzii zohráva dôležitú úlohu vodný kúpeľ, čo znamená, že do trúby vložíme formu na pečenie v pekáči alebo plechu, ktorý bude naplnený vodou. Pýtate sa prečo? Dôvodom je skutočnosť, že ak sa cheesecake pečie vo vodnom kúpeli, zabraníme tak jeho prasknutiu a vysušeniu. Taktiež dávajme pozor na to, aby sme do neho za žiadnych okolností nepichali špajdľou a neotvárali vôbec dvierka pri pečení.
V takomto prípade by sme spôsobili, že cheesecake sa nám celý prepadne. Výsledný efekt by mal znamenať, že cheesecake je trasľavý a pevnú konzistenciu získa až stuhnutím v chladničke.
Sušienky na cheesecake
Nech sa už rozhodnete pripravovať akýkoľvek druh cheesecaku, základom vo väčšine prípadov je práve sušienkový korpus a rozpustené maslo. Sušienky môžu byť rôzne, a to podľa typu cheesecaku. Náš veľmi obľúbený je práve nepečený oreo cheesecake, kde logicky používame rozmixované oreo keksy. Bežne však používame aj Hobits keksíky, Opavia keksy s maslovou príchuťou, Lotus keksy alebo klasické Bebe keksy. Radi sa s vami podelíme aj o malú fintu, ako najlepšie podrviť akékoľvek keksy. Poukladajte ich do uzatvárateľného plastového sáčku (napr. do Ikea obalu), sáčok uzavrite a valčekom na cesto sušienky rozdrvíte.
Zoznam 5 TOP receptov na cheesecake
1. Citrónový cheesecake s mascarpone
Keďže citrónový cheesecake je jedným z tých tradičnejších, začneme práve s jeho prípravou. Odporúčame ho pripravovať tiež v prípade, že by sme ho radi farebne ozdobili, keďže má na rozdiel od iných koláčov bledú plnku vhodnú na zdobenie. Nech sa páči, recept na citrónový cheesecake, ktorý si zamilujete.
Potrebujeme na korpus:
- 200 g maslových sušienok
- 120 g masla
Potrebujeme na plnku:
- 750 g mascarpone
- 200 g kyslej smotany
- 180 g práškového cukru
- 4 celé vajíčka
- 2 žĺtky
- 4 lyžice polohrubej múky
- nastrúhaná kôra z citróna
Potrebujeme na citrónový krém:
- 2 citróny
- 2 lyžice práškového cukru
- 2 vajíčka
- 1 lyžica masla
Príprava receptu
- Pripravíme si potrebné množstvo masla a necháme ho zmäknúť. Maslové sušienky si podrvíme nadrobno a vložíme do väčšej misky. Pripravíme si formu na pečenie vystlanú papierom na pečenie. Keď máme maslo zmäknuté, pridáme ho k sušienkám a ručne premiešame. Následne “cesto” vysypeme do formy a zatlačíme na dno formy tak, aby boli okraje trošku vyššie ako korpus.
- Korpus dáme piecť na 10 minút pri teplote 180 stupňov.
- Začneme si pripravovať plnku, ktorú následne pridáme na predpečený korpus. Do mixéra dáme mascarpone, kyslú smotanu, práškový cukor a pekne spolu vyšľaháme. Za stáleho miešanie pomaly pridávame celé vajíčka, postupne aj žĺtky a polohrubú múku. Na záver pridáme citrónovú kôru a v mixéri ešte celé premiešame. Hotový krém pridáme na predpečený korpus a pečieme 15 minút pri teplote 180 stupňov. Po uplynutí času znížime teplotu na 150 stupňov a pečieme zhruba ešte 40 minút.
- …
Celý recept na citrónový cheesecake nájdete tu!
2. Cheesecake so slaným karamelom
Karamelový cheesecake patrí v našej rodine k veľmi obľúbeným receptom. Karamel dokáže cheesecake perfektne osladiť, spestriť jeho chuť a aj vizuálne skrášliť. Jeho príprava nie je vôbec náročná a výsledná chuť rozhodne stojí za to. Tak poďme sa spoločne pustiť do pečenia.
Čo budeme potrebovať?
Na korpus:
- 200 g sušienok
- 120 g masla
Na cesto:
- 500 g mascarpone
- 250 g polotučného tvarohu
- 3 celé vajíčka
- 5 PL krupicového cukru
Karamel:
- 100 ml vody
- 150 g krupicového cukru
- 100 g masla
- 80 ml smotany na šľahanie
Príprava receptu
- Pripravíme si korpusový základ, a to podrvením sušienok a zmäknutým maslom. Zmes spolu premiešame a povtláčame na formu vystlanú papierom na pečenie. Dáme piecť na 180 stupňov na 10 minút.
- Kým sa nám korpus pečie, využijeme čas a pustime sa do prípravy tvarohového krému. V mixéri si rozmixujeme tvaroh, mascarpone, cukor a celé vajíčka. Hotový krém pridáme na predpečený korpus a dáme opäť piecť na 45-50 minút.
- Keď je cheesecake upečený, necháme ho poriadne vychladnúť a zatiaľ si pripravíme karamel.
- Do hrnca s vodou pridáme cukor, ktorý nemiešame, ale necháme ho prirodzene sa rozpustiť. Môžeme si pomôcť tak, že chytíme hrniec a trošičku potočíme, kým nám nevznikne karamel. Keď nám karamel chytá zlatistú farbu, primiešame mäkké maslo a až vtedy miešame, kým sa maslo úplne nerozpustí. Na záver pridáme smotanu izbovej teploty. Až keď zmes poriadne buble, odstavíme ju z varu. Chvíľku ju pomiešame a necháme úplne vychladnúť.
- …
Celý recept na cheesecake nájdete tu!
3. Nepečený cheesecake s čokoládou
Tento recept na nepečený čokoládový cheesecake je jedným z najjednoduchších receptov vôbec. Zaručene však čas strávený prípravou nezodpovedá jeho neodolateľnej a osviežujúcej chuti. Ak máte chuť na ozajstnú dobrotu a nemáte dostatok času na pečenie, rozhodne dajte šancu tomuto dezertu, nesklame vás!
Čo budeme potrebovať?
Na korpus:
- 2 balíky bebe keksov čokoládových
- 150 g rozpusteného masla
Na krém:
- 500 g tvarohu
- 1 smotana na šľahanie
- 300 g čokolády na varenie
Na polevu:
- 140 ml smotany na šľahanie
- 100 g čokolády na varenie
Príprava receptu
- Rozdrvíme si bebe keksy nadrobno a pridáme zmäknuté maslo. Korpusový základ natlačíme na dno formy na pečenie.
- Nad parou si rozpustíme čokoládu na varenie. Medzitým si do misy dáme tvaroh a prilejeme ku nemu smotanu na šľahanie.
- V momente, keď sa čokoláda rozpustí ju dáme vychladnúť a prilejeme k hotovej čokoládovej zmesi.
- Vznikne nám hustý krém, ktorý natrieme na korpusový základ a pripravíme si polevu.
- …
Celý recept na nepečený cheesecake nájdete tu!
4. Tvarohový cheesecake s malinami
Tvarohový cheesecake s malinami a čokoládou je ideálny recept počas letných dní. Tento recept vás výborne osvieži a navyše je veľmi jednoduchý na potrebné suroviny. Ak pripravujete oslavu či rodinné posedenie, cheesecake je ideálnou voľbou a môže byť aj náhradou torty. Vaše deti to určite ocenia. 🙂
Čo budeme potrebovať?
Potrebujeme na korpus:
- 200 g maslových sušienok (ja používam Hobbits)
- 100 g mäkkého masla
Potrebujeme na krém:
- 750 g jemného tvarohu
- 180 g kyslej smotany
- 2 vanilkové cukre
- 70 g kryštálového cukru
- 2 celé vajíčka
- 2 lyžice hladkej múky
Potrebujeme na polevu:
- 100 g čokolády na varenie
- 50 g masla
- 70 ml smotany na šľahanie
Príprava receptu
- Maslové sušienky rozdrvíme v mixéri alebo ich jednoducho dáme do sáčka, v ktorom ich valčekom na ceste pomrvíme. K pomrveným sušienkam pridáme zmäkknuté maslo a vytvoríme cesto, ktoré by malo držať pokope.
- Cesto pridáme do formy vystlanej papierom na pečenie a pekne ho popritláčame rukou na dno a trošičku aj na okraje. Dáme piecť na 180 stupňov na 10 minút.
- …
Celý recept na tvarohový cheesecake s malinami nájdete tu!
5. Čokoládový cheesecake
Čokoládový cheesecake (čískejk) preferujeme práve preto, že jeho prípravu zvládne pokojne aj začiatočník a jeho výsledok naopak ocení aj náročný jedinec. Nie je vôbec náročný ani z pohľadu dostupnosti surovín a vyzerá naozaj fantasticky.
Čo budeme potrebovať?
Na čokoládový cheesecake budeme potrebovať
- 2 balíky kakaových bebe keksov (obdĺžníkových) cca 250 g
- 120 g masla
- 500 mascarpone
- 250 g jemného tvarohu
- 200 g kyslej smotany
- 1 ks vanilkového cukru
- 80 g práškového cukru
- 200 g milka mliečnej čokolády
- 50 g horkej čokolády
- 150 ml smotany na šľahanie
- 2 vajcia
- 2 lyžice Zlatého klasu
- trubičky
- kinder čokoládky
- čerstvé ovocie
- pomrvené bebe keksy
Príprava receptu
- Bebe keksy si pomrvíme nadrobno – buď použijeme mixér alebo ich pomrvíme valčekom v uzavretom sáčku. Následne ich vysypeme do misky a pridáme k nim rozpustené maslo.
- Maslo spolu s bebe keksami vysypeme do formy na pečenie a pečieme pri teplote 170 stupňov približne 10 minút. Po upečení necháme trochu vychladnúť.
- …
Celý recept na čokoládový cheesecake nájdete tu!
Veríme, že naše recepty na cheesecake koláče si skôr či neskôr obľúbite – nech sa už rozhodnete pre prípravu ktoréhokoľvek z nich. Ak aj nie, možno sme “len” vyvrátili mýtus o komplikovanej príprave domácich cheesecakov alebo priniesli nové tipy na pečenie týchto dezertov.