Žihľavový sirup od babky: 17 rád na recept ako pripraviť žihľavový sirup

O liečivých účinkoch žihľavového sirupu počul už zrejme každý z nás. Či už z príbehov našich múdrych babičiek, z ľudových herbárov či od známych bylinkárov.

Pri známych bylinkároch môžeme ešte chvíľu ostať a pripomenúť si obľúbenú bylinkárku Máriu Treben, ktorá vo svojej knihe uviedla krásny výrok o žihľave. “Kdyby lidé věděli, jak je léčivá, tak by pěstovali jen kopřivu. Bohužel to ví jen málokdo”.

My sme sa o účinkoch sirupu zo žihľavy dozvedeli práve vďaka receptúre našej starej mamy. Vieme, že receptov na žihľavový sirup existuje veľké množstvo, no my sme sa rozhodli podeliť sa s vami práve o ten, ktorý u nás funguje najlepšie:

  1. Žihľavu si natrháme, ideálne 20 cm od vrchu. Dôležité je pritom mať gumené rukavice, aby ste sa nepopŕhlili. Tí skúsenejší môžu skúsiť aj bez ochranných pomôcok, pretože pŕhlenie je zdravé, no nie každý je schopný znášať svrbenie. Nezabudnite ani na dlhšie nohavice, brodiť sa k odľahlej žihľave nemusí byť sranda, najmä počas kliešťovej sezóny.
  2. Žihľavu zbierame v najodľahlejších častiach, bez civilizácie a hlavne bez možných výfukových plynov. Z vlastnej skúsenosti vieme, že hoci žihľava rastie  na každom rohu, nájsť ,,čistú,, žihľavu vo voľnej prírode a ďaleko od civilizácie je niekedy až nemožné. Nám sa to však podarilo.
  3. My sami si vyberáme miesta, kde je žíhľava po väčšinu dňa vystavená slnečnému žiareniu. Najintenzívnejšia žihľava je práve tá mladá, ešte nerozkvitnutá, tak aj na to treba pri zbere myslieť. Už kvitnúcu a často deravú žihľavu nezbierame, neodporúča sa to. Ak sme si nestihli nazbierať žihľavu na jar, počkajte radšej na jeseň, kedy táto čarovná bylinka začne opäť kvitnúť. Miesto nášho zberu vidíte na fotke.
    Zber žihľavy
  4. Po zbere opláchnite žihľavu pod jemným prúdom studenej vody. Týmto sa len zbavuje prídavných živočíchov, ktorých pri varení sirupu nechceme mať.Myslite však na to, že ide len o krátke opláchnutie. Žihľavu neumývame, pretože tým by stratila časť dôležitých látok, čo by bola samozrejme škoda. Ak zbierate žihľavu bezprostredne po daždi, proces opláchnutia môžete preskočiť.
  5. Takto opláchnutú žihľavu naukladáme do veľkého hrnca, v našom prípade na 4 litrový hrniec použijeme asi 100 kusov žihľavy. Sami uvidíte, že viac sa do hrnca nezmestí.
  6. Zalejeme horúcou vodou a necháme lúhovať po dobu 24 hodín. Pri horúcej vode žihľava vypustí viacero liečivých  látok. Lúhovať necháte ideálne na noc. My sme to urobili tak, že večer sme nazbierali žihľavu, opláchli a zaliali vodou. Na druhý deň po práci začala „šichta“ – presne 24 hodín poctivého lúhovania. 🙂
  7. V deň prípravy je potrebné zadovážiť citróny, kyselinu citrónovú, gázu a niekoľko kíl kryštálového cukru. Vhodnou alternatívou môže byť aj trstinový cukor, ktorý je o čosi menej sladký. Ak použijete trstinový cukor, výsledný sirup bude tmavší ako pri použití obyčajného kryštálového cukru. My sme zvolili cestu lacnejšieho kryštálového cukru a výsledok vidíte na fotkách.
  8. Na úvod začneme s precedením žihľavy cez sitko. Hrsť nasiaknutej žihľavy ešte vyžmýkame cez gázu, aby sme zo žihľavy „vycucali“ to najzdravšie a do poslednej kvapky.
  9. Takto vyžmýkanú žihľavu dáme na sporák a pomaly varíme.
  10. Ešte predtým si však prichystáme citróny. My ich zo zdravotných  dôvodov umyjeme a ošúpeme, čím sa zbavíme prípadných postrekov zo šupky citrónu. Takto ošúpaný citrón nakrájame na plátky a hodíme do hrnca so žihľavou. My dávame 3 celé citróny na 4 litre žihľavy.
  11. Pridáme kyselinu citrónovú, 5 kávových lyžičiek na 4 litre sirupu.
  12. Následne pomaly sypeme cukor, ktorý sa s pribúdajúcou teplotou postupne roztápa. Treba si však dať pozor na to, že po vysypaní cukru sa objem v hrnci takmer zdvojnásobí. Žihľavový sirup miešame, až kým sa cukor neroztopí úplne. Dávajte však pozor aj na to, že sirup začne mierne peniť a môže rýchlo vykypieť, preto je dôležité, aby ste od sirupu neodskakovali a nerobili viac vecí naraz. Nemusí sa to oplatiť a to hovorím z mojej vlastnej skúsenosti. 🙂 Aj nám sirup vykypel, lebo sme mali 10 iných „dôležitejších“ vecí na robote. 🙂
    Žihľavový sirup
  13. Po zovretí zoberieme zo sporáka a dáme chladiť.
  14. Medzitým si pripravíme sklenené fľaše resp. zaváraninové poháre. My ich ešte predtým umývame a necháme odtiecť dole hrdlom.
  15. Po vychladnutí žihľavového sirupu lejeme do vopred pripravených fliaš a dáme do tepla.
  16. Zabalíme do deky a pár dní necháme odstáť.
  17. Výsledný efekt je úžasný, ten zlatistý mok nie je len zdravý, ale aj veľmi chutný a osviežujúci, veď posúďte sami.
ĎALŠIE DOMÁCE NÁVODY:  Žihľavový čaj

Fotorecept prípravy žihľavového sirupu

Žihľava

Žihľavový zber

Žihľava

Žihľava nazbieraná

Žihľava

Žihľava lúhovanie

Žihľava sitko

Žihľava vyluhovaná

Žihľava gáza

Žihľava citróny

Žihľavový sirup

Žihľava cukor

Žihľavový sirup

Aké sú teda účinky žihľavového sirupu?

O zdravotných účinkoch žihľavového sirupu a žihľavy celkovo by sa dali písať slohy. V dnešnej uponáhľanej dobe chodíme častokrát okolo nej a bez povšimnutia. Kebyže poznáme jej skutočné účinky na zdravie, ďakovali by sme Bohu každý deň. Uveďme si aspoň tie základné účinky:

  • Lieči ekzémy.
  • Potláča bolesť hlavy.
  • Prečisťuje krv.
  • Podporuje tvorbu krvi.
  • Odstraňuje únavu pre jej vysoký obsah železa.

Čítajte ďalej:

,

Upozorni ma na
guest
4 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
Veronika
Veronika
3 roky dozadu

Ďakujem moc 🙂

Miška
Miška
1 rok dozadu

Ďakujem, myslím, že sirup sa podaril.
Snažila som sa ísť krok za krokom v recepte, aby som nič nevynechala.

Majinka
Majinka
1 rok dozadu
ako odpoveď na  Miška

No ja som urobila žihlavový sirup dnes, snažila som sa ostrihať ešte mladé výhonky, bez kvetov. Ak niekde začínal rašiť kvet, tak som odtrhla len ak lístok. Robila som ho podľa receptu, ale sa mi zdá, že má takú zvlaštnu, akoby umelú chuť. Aj manžel to takto ohodnotil. Bazový sa mi vydaril taký jemný, príjemnej chute. Tak teraz som až čítala, že je vhodný zber iba do polky mája. To znamená, že nie je vhodný na pitie, alebo je, len je problémom určitá pachuť? Premýšľam, či ho mám vyliať….. Budem veľmi vďačná za radu, ďakujem.

4
0
Tešíme sa na vaše komentáre pod článkom!x
()
x
Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty