Keď už hovädzie mäso na obed, tak prečo si ho rovno nepripraviť na šťave? Aspoň tak som si povedala poslednú nedeľu a dobre som urobila! Obed bol veľmi zdravý a chutil celej rodine. Veď posúďte sami, postup je rýchly a ak máte aj tlakový hrniec, do 60 minút je recept na hovädzie mäso na šťave pripravený.
Suroviny do receptu
- 500 g hovädzieho mäso
- 1 cibuľa
- Soľ
- Mleté čierne korenie
- 6 ks celého čierneho korenia
- Bravčová masť
- Voda / hovädzí vývar
- 4 ks bobkového listu
- 1 ks klinčeku
- 2 PL mletej červenej papriky
- Huby (voliteľné)
- Hrach (voliteľné)
Postup prípravy hovädzieho mäsa na šťave
Hovädzie mäso si pokrájame na menšie kocky, osolíme, okoreníme a dôkladne premiešame. Necháme chvíľku postáť. Medzitým si očistíme cibuľu a nakrájame nadrobno. Rozhoručíme si panvicu a pridáme olej alebo bravčovú masť. Na nej opečieme cibuľku do zlatista. Pridáme pripravené mäso a na intenzívnom stupni rýchlo opečieme, aby sa mäso zatiahlo a ostalo vo vnútri šťavnaté.
Keď mäso pustí šťavu, pridáme bobkový list, klinček a celé korenie. Takto pokračujeme vo varení, občas podlejeme vodou, prípadne hovädzím vývarom, keď sa šťava vyparí. Ja som mäso varila/dusila v kuchte približne 25 minút. Potom už len posypeme skoro mäkkučké mäso mletou červenou paprikou a varíme ešte ďalších 10 minút.
Za ten čas som si pripravovala prílohu, k hovädziemu mäsku sa hodí ryža, prípadne ešte tarhoňa. Ja som tentokrát zvolila ryžu. Postup, ako uvariť ryžu nájdete tu.
Po 10 minútach varenia mäso okoštujeme a prípadne dochutíme soľou a mletým čiernym korením. Vyberieme uvarený bobkový list a servírujeme spoločne s ryžou. Dúfam, že aj vám bude tak chutiť, dobrú chuť!
Fotorecept prípravy hovädzieho mäsa na šťave
Nutričné hodnoty
Zloženie nutričných hodnôt | *Množstvo |
Energetická hodnota | 620 kJ |
Bielkoviny | 25 g |
Sacharidy | 0 g |
Tuky | 12 g |
* uvedené hodnoty sú pre množstvo 100 g |
Hovädzie mäso
Hovädzie mäso z mladších 3 – 5 ročných zvierat je pekne červené, jemne pretkané lojom. Zo starších zvierat je mäso tmavočervenej farby a vyžaduje dlhšiu úpravu. Zo zadného mäsa je najcennejšia sviečkovica, z ktorej sa pripravujú hlavne bifteky. Z vysokého a nízkeho boku sa zase pripravujú roast-beefy a roštenky. Mäso zo stehna je suchšie a používa sa obyčajne na dusenie so slaninkou alebo zeleninou. Na varenie je vhodné mäso z rebier a pleca. Z hovädzích kostí pripravujeme chutné polievky a vývary do omáčok a prívarkov. Hovädie mäso upravujeme dusením, varením a pečením.
Tipy na záver
Pri varení hovädzieho mäsa sa oplatí zainvestovať do tlakového hrnca (kuchty). Ušetrí to náklady a najmä čas. Bez kuchty si už varenie ani len neviem predstaviť, verte mi. Aj ja si pamätám na nekonečné varenie v nedeľu a mäso nie a nie zmäknúť. O varení hovädzieho mäsa v tlakovom hrnci som sa rozpísala v predošlom článku. No už na tomto recepte vidíte, že hoci sme pripravovali recept z hovädzieho mäsa, vôbec to netrvalo dlho.
Je prakticky úplne jedno, či hovädzie mäso nakrájate na plátky alebo menšie kocky. Ja som sa rozhodla pre kocky, ale ak sa rozhodneme pre plátky, tie nezabudnite nakrájať na tenké plátky a vyklepať na tenulinko. Mäso tak rýchlejšie uvaríte do mäkka.
Na lepšie dochutenie môžete v 4. kroku spolu s mletou červenou paprikou pridať aj huby (šampiňóny) a hrášok. Tieto dve suroviny dokážu výborne spestriť chuť hovädzieho mäsa.
Z hovädzieho mäsa do nášho receptu sa hodí hovädzie stehno, hovädzie pliecko ale aj falošná sviečková.
Posledne som pripravovala tento recept pre manžela a keďže ho mám stále veľmi rada, rozhodla som sa pre mierne vylepšenie – gurmánsku špecialitu hovädzieho mäsa na šťave. Kým sa mäso dusilo, uvarila som zemiaky, očistila a nakrájala cibuľu na krúžky a posypala ich na zemiaky. Nasekanou petržlenovou vňaťou som už len posypala mäso na šťave a chod sa mohol podávať. Myslím, že vtedy ma mal rád aj on. 😊 😊
© Copyright, Fotogaléria Redakcie FoodFest.sk
Používam tlakový hrniec a pripravujem veľmi podobne.
Bez kuchty si hovädzinu už popravde neviem ani predstaviť – mäkká a šťavnatá!
A prosím vás, ten klinček kedy pridáte?
Dobrý deň, Dušana, ďakujeme za komentár, klinček pridávame v kroku číslo 2 spolu s bobkovým listom a korením.
Pekný deň