Cesnak ako liek, 7 účinkov cesnaku na zdravie (3. je naj)

Cesnak má blahodárne účinky na naše zdravie. Práve preto sa mu nepovie nijak inak, len ako liek na všetko. Kedysi, keď ešte neexistovali lieky, si liečivé účinky cesnaku ľudia uvedomovali ďaleko viac. Bolo to prírodné antibiotikum, z ktorého sa robili rôzne tinktúry a kaše. Recepty starých materí dodnes poznajú liečivé účinky cesnaku s medom a citrónom. V prípade nízkeho, ale aj vysokého tlaku je cesnak prvou pomocou pri úprave tlaku. Zároveň dodáva úžasnú chuť aj do polievok či omáčok pri príprave receptov. Ako uskladniť cesnak, aby vydržal dlho čerstvý si prečítate tu.

Liečivé účinky cesnaku

  1. Cesnak je preventívne i liečebne veľmi účinný proti ateroskleróze – usadzovaniu tukových čiastočiek v tepnách a strate ich pružnosti (kôrnatenie tepien). Zlepšuje stav mozgových tepien, prekrvenie mozgu, a tým aj proces myslenia a pamäti. Pomáha pri bolestiach hlavy a závratoch.
  2. Upravuje krvný tlak – nízky zvyšuje a vysoký znižuje.
  3. Podporuje vylučovanie škodlivých látok z tela – čistí krv. Stimuluje činnosť tráviacich orgánov, najmä žalúdka a čriev. Upravuje mikroflóru hrubého čreva, pôsobí proti cudzopasníkom, nafukovaniu a kŕčom.
  4. Pomáha rozpúšťať piesok v močových cestách a niektoré obličkové kamene.
  5. Má blahodarné účinky pri astme, tbc a infekčných chorobách horných dýchacích ciest. Podporuje obranyschopnosť proti vírusovým ochoreniam (podľa niektorých bádateľov aj proti rakovine).
  6. Cesnaková tinktúra čistí a zjasňuje hlas.
  7. Cesnak pôsobí ako prírodné antibiotikum pri všetkých zápalových procesoch, o čom svedčí aj nasledujúca správa v Chinese Medical Journal.

Nutričné látky a zloženie cesnaku

Cesnak obsahuje až 0,3 % glykozidovo viazanej silice a sírnu zlúčeninu aliín, hormóny, vitamíny, minerálne látky a látky inzulínového charakteru. Aliín sa štiepi na protibaktériovo účinný alicín. Cesnak obsahuje veľa jódu, ďalej kyselinu kremičitú, sacharidy a malé množstvo bielkovín.

Ako odstrániť nepríjemný zápach cesnaku?

Nepríjemný cesnakový zápach z úst odstránime požutím kúska petržlenu alebo niekoľkými dúškami mlieka.

Cesnak ako liek

Čínski lekári v provincii Changža, ktorým chýbali finančné prostriedky i nákupné zdroje na antimykotikum amfotericín, sa vrátili k starej osvedčenej metóde – k cesnaku. Dávali pacientom s ťažkou infekčnou chorobou – streptokokovým zápalom mozgových plien – jesť cesnak a injikovali im cesnakovú šťavu. Zo 16 pacientov, ktorí takto dostávali cesnak, prežilo 11, takže počet vyliečených predstavoval 68 %. To nie je zlé. Dokonca veľmi dobré, ak uvážime, že táto infekcia postihuje miechu a mozog a dokonca ani niektoré silné antibiotiká nie sú schopné zdolať prekážku medzi krvou a mozgom, a preto nemôžu baktérie zlikvidovať.

To znamenalo, že cesnak, respektíve niektoré v ňom obsiahnuté látky, putovali krvou alebo miechovou tekutinou do mozgu a tam baktérie usmrtili. A na rozdiel od antibiotík vydávaných len na recept nemal cesnak nijaké škodlivé liečebné účinky.

Dr. Garagusi z Georgetownu v USA, ktorý si prečítal túto správu v Chinese Medical Journal, zbystril pozornosť a prebudila sa v ňom zvedavosť. Zahĺbil sa do odbornej lekárskej literatúry a zistil, že cesnak sa kedysi hojne používal pri liečbe tuberkulózy.

Kým neboli vynájdené antibiotiká, mal cesnak pri liečbe tuberkulózy dokonca prednostné postavenie. Na prelome storočia referoval šéflekár jednej veľkej tuberkulóznej stanice v Dubline o podivuhodných liečebných výsledkoch pri požívaní a inhalovaní cesnaku a natieraní hrudníka cesnakovou masťou. Približne v rovnakom čase porovnal jeden lekár 55 rôznych metód liečby tuberkulózy a konštatoval, že liečba na báze cesnaku je najlepšia.

Dr. Garagusi, ktorý sa dôkladne zaoberal dejinami medicíny, navyše vedel, že cesnak sa už odpradávna pokladal za magický všeliek. Pre starých Egypťanov bol posvätný. Plínius Starší, rímsky úradník a prírodopisec v 1. stor. n. I., odporúčal cesnak ako prostriedok proti 61 chorobám.

Dokonca Louis Pasteur r. 1858 kvapol šťavu z cesnaku do jednej Petriho misky a referoval o tom, že baktérie zmizli a boli usmrtené.

V priebehu rokov sa mnohí bádatelia zaoberali účinkom cesnaku na krv a dokázali, že znižuje krvný tlak a potláča tvorbu krvných zrazenín. Dr. Garagusi vedel aj to, že vedci z Univerzity Georga Washingtona na druhom konci mesta objavili v cesnaku chemické látky, ktoré „zrieďujú“ krv. V lekárskej odbornej literatúre sa zjavilo už veľa správ o antibiotickom účinku cesnaku, ktorý sa pripisuje predovšetkým alicínu, substancii, čo je pôvodom jeho zápachu.

V nedávnej dobe prebudený záujem prinútil bádateľov k pokusom na odhalenie mechanizmu liečebného účinku cesnaku. Mnohí z nich dúfajú, že účinné látky bude možné spracovať na farmaceutické medikamenty.

Napriek všetkému bol experiment v Georgetowne svojím spôsobom jedinečný. Dr. Garagusi sa zvlášť zaujíma o mykobaktérie. Pri tomto type baktérií ešte neboli v dostatočnej miere overené účinky cesnaku. Ktovie? Snáď budú na smrteľnú hrozbu cesnaku reagovať ináč. To, že cesnak ničí určitý druh baktérií, ešte zďaleka neznamená, že na iné pôsobí rovnako.

Garagusi a Delaha okrem toho vedeli, že nebezpečenstvo mykobaktérií sa stáva pre človeka čoraz hrozivejším. Tuberkulóza sa v Spojených štátoch rozmáha a postihuje často chorých trpiacich na aids. Ďalšiu oportúnnu (prispôsobivú) infekciu, ktorá hojne „kosí” obete aidsu, vyvoláva Mycobacterium avium, čo je pôvodca, ktorý sa predtým vyskytoval len u vtákov. Mykobaktériové infekcie sa v USA za posledných 5-6 rokov zdvojnásobili, ak nie strojnásobili. Nikto si to nevedel vysvetlil Ak bol cesnak skutočne taký účinný proti tomuto druhu baktérií, ako sa hovorilo v spomínanej čínskej správe, potom by sa určite vyplatilo zaoberať sa tým podrobnejšie. Dr. Garagusi chcel bezpodmienečne zistiť, ako budú tieto smrtiace baktérie reagovať v laboratóriu na bezprostredný kontakt s cesnakom.

Dr. Delaha olúpal desať hlávok cesnaku a strúčiky rozmixoval. Z cesnakovej kaše získal účinnú látku a po niekoľkých chemických operáciách bol cesnakový extrakt konečne hotový. Potom rozdelil 30 podskupín 17 rôznych druhov mykobaktérií do sterilných Petriho misiek a pridal do nich cesnakový extrakt rozličnej koncentrácie. (Okrem toho pripravil rovnaký počet Petriho misiek s baktériovými kultúrami, ktoré neboli vystavené pôsobeniu cesnaku.)

ĎALŠIE DOMÁCE NÁVODY:  Letné recepty, pripravte si letné jedlá

Vedci začali s pozorovaním. Kultúry bez cesnaku výborne prospievali, ale tie, na ktoré pôsobil cesnak, chradli, odumierali a nerozmnožovali sa. Cesnak v každej jednotlivej kultúre napáchal pustošivú škodu, i keď rôzneho rozsahu. Proti tuberkulóznym baktériám bol oveľa účinnejší ako proti Mycobacterium avium.

Tým sa potvrdila pravda všetkých liečiteľov v minulosti, ktorí používali proti tuberkulóze cesnak.

Modernej vede to však nestačí. O tom, že potraviny majú biologické účinky, vedci ako Dr. Garagusi vôbec nepochybujú. Otázka skôr znie: Ako vlastne fungujú a aký silný je ich účinok?

Akým spôsobom vykonal cesnak svoju smrtiacu úlohu? Čo sa stalo baktériovým bunkám, že nemohli ďalej rásť? Akým spôsobom alícín, táto silno páchnuca chemická látka, ktorá sa uvoľňuje pri roztláčaní cesnaku, usmrtil tieto baktérie? A čím cesnak zlikvidoval baktériové bunky v tele a mozgu Číňanov, ktorí trpeli meningitídou? Kiežby sa tieto otázky podarilo vedcom čoskoro objasniť!

Cesnak je trváca rastlina so 40 cm vysokou byľou do polovice listnatou, zakončenou kvetenstvom šupinatých kvetov. Medzi kvietkami sú rozmnožovacie cibuľky. Podzemná cibuľa sa skladá z podlhovastých pacibuliek (strúčikov), pokrytých obalom z belavých šupín.

Cesnak má pôvod v Oriente. Dnes je rozšírený po celom svete. Pestuje sa vo veľkom na Slovensku a na Morave. Užívanou časťou je cibuľa.

Názory užívateľov na cesnak

Maťok

Môžem len súhlasiť. Cesnak je úžasná vec, neraz mi pomohol pri chorobe namiesto liekov a antibiotík.
Preventívne si dávam jeden strúčik denne.

 

Dáša
Cesnak mi chuti, je zdravy a jem jeden surovy strucik denne. Len frajerka mi za to nedava. Ale to ma neodradza.:)

 

Miša

Posledné dva dni mi je trochu blbo (zaľahnuté v ušiaich, malátnosť, nádcha, mierna bolesť v hrdle), tak dnes som si od starej mamy vypýtal med, pomaličky ho po troške baštím a zemiaky zo včera som si prihrial s troma strúčikmi cesnaku. Hádam zajtra keď budem vstávať mi už nabude tak na figu ako mi bolo dnes keď som vstával.

 

Julka

Podobne ucinky ako cesnak ma aj cibula. Tieto dve veci su to najlepsie co moze byt. Strasne mi to pomaha ked mi je zle. Ale ja to jim aj ked som zdravy posiluje to imunitu, zbavuje telo bacilov a tak. Davajte si kazdy den. Mne ten smrad z huby newadi. A mam rad ked je to stiplave. Cim viac stiplave tim viac kvalitne. A poradim vam. Ak mate moznost tak si cesnak zasadte na zahrade a nekupujte ho. Tak to mate lepsi

 

Pečko

Závidím ti, ja žiaľ môžem len tie 2 strúčiky denne kvalitného domáceho cesnaku nie čínskej sračky z obchodu. Cesnak totiž dosť znižuje krvný tlak a vzhľadom k tomu, že za normálnych okolností ho mám na hranici, ho nemôžem jesť viac.
Pokiaľ ti nespôsobuje žiadne problémy, či už s tlakom alebo trávením, nemyslím, že môže ublížiť.

 

Deca

ja mam iež velmi cesnak tiež velmi rada, zvykla som si robiť strúhanú mrkvu s oliv. olejom, trocha soli a 3 až 4 pretlačené strúčiky cesnaku. no už nerobím, keď v práci sa zo mna smiali, že celá budova cítiť cesnakom, doma mi nadávali že smrdím, ale ja som to necítila. mne sa lúbila vôňa cesnaku. až raz ráno som sa zobudila a cítila som zo v seba strašný puch. cez noc sa vetralo, ale cítila som ho z tela. ako spotený starý dedo, ešte horšie, taký ešte 100 rokov neumývaný. odvtedy jem cesnak len veľmi málo 🙂

Nana

nancy, jaq občas chodím do KaUFLANDU, a väčšinou si tam ten slovenský cesnak nájdem. Minule sa mi podaril jeden ozaj “skvelý” kúsok, nakupovala som v Bille a padol mi zrak na slovenský výrobok – cesnak v sieťke, v ktorej bolo päť stredne veľkých hlavičiek, všetko dokopy naozaj neviem, či to bolo 250 g alebo 200 g, hore to bolo prelepené a visela zvrchu slovenská trikolóra. Týchto päť skoro malých, ako väčších hlavičiek ma stálo , ak neklamem na nejakých centách – 2.93 euro. Pritom som sa sklamala v kvalite – síce bol voňavý, ale zle sa čistil, strúčiky akoby boli zlisované dokopy, jednoducho som sa narobila, než somnačistila cesnak do zemiakových placiek. Druhýkrát fakt budem premýšľať, či nekúpim cesnak zo španielska, ten sa mi zdal lepší, ako tento pravý slovenský.

 

Evička

Aj ja hľadám slovenský, španielský som tiež kúpila, mal síce veľké strúčiky ale vôňu a chuť takú zvláštnu, horkozemitú, alebo ako by som to nazvala, a tá chuť prejde aj do jedla, tak sa ho aj bojím používať, neviem, asi som natrafila na zlú zásielku.

Janek

Dnes som išiel cez dedinu Komoča a tam pestujú vo veľkom super cesnak, dali mi aj kontakt, skúste sa pozrieť na ich novú stránku : cesnak-slovakia.sk, predávali kilo za 4 €,

 

A čo vy? Pomáha vám cesnak? Ako často ho užívate?

Čítajte ďalej:

Upozorni ma na
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
0
Tešíme sa na vaše komentáre pod článkom!x
()
x
Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty