Uskladnenie cesnaku: 3+ tipy ako skladovať cesnak (foto)

Asi nikto z nás si nevie predstaviť varenie bez cesnaku. Či už ako príchuť do mäsa či omáčky alebo len na chlebík. Môj manžel si k hriankám bez cesnaku ani len nepričuchne, ja zase langoše bez cesnaku ani len nezačnem pripravovať. 🙂

Tak ako každý rok, aj tento rok mám po lete domáceho cesnaku dostatok, no opäť rovnaký problém, ako ho skladovať, aby mi vydržal do ďalšej úrody?

Viem, že kúpiť cesnak v zime nie je žiaden problém, ale kto nevyskúšal domáci cesnak zo záhrady, ten nepozná rozdiely. Nič proti Číne, ale čínsky cesnak z hypermarketov nie je ten pravý slovenský. Len ako skladovať cesnak tak, aby vydržal čo najdlhšie čerstvý?

Ako skladovať cesnak do jari

Prečítala som už veľa tipov na uskladnenie cesnaku a všetky mi prišli celkom rozumné. Vyberám tie najlepšie z nich.

Soľ ako konzervant

 1. Hlávku cesnaku rozdeľte na strúčiky,
 2. Strúčiky nešúpeme a nečistíme,
 3. Na dno nádoby nasypte soľ,
 4. Poukladajte strúčiky na soľ,
 5. Opäť zasypte soľou,
 6. Takto vytvárajte vrstvy soli a strúčikov cesnaku,
 7. Nádobu zatvorte a uložte do komory.

Ak nemáte istotu, že cesnak je zdravý, môžete jednotlivé strúčiky aj očistiť, aby ste sa presvedčili, že cesnak nehnije alebo už aj nie je hnedý. Ak nemáte po ruke špeciálnu nádobu, môžete použiť aj zaváraninový pohár.

Soľ slúži len ako konzervant a nestane sa, že cesnak po určitej dobe absorbuje soľ. Soľ je potom dokonca možné aj opakovane použiť.

Cesnak v soli

Soľ slúži len ako konzervant a nestane sa, aby cesnak po určitej dobe absorboval soľ.

Cesnaková kytica

 1. Cesnak len jemne očistite,
 2. Stopku cesnaku zostrihnite asi na 20 cm,
 3. Vložte do vázy/pohára ako kyticu,
 4. Vodou však nezalievajte!
ĎALŠIE DOMÁCE NÁVODY:  Žihľavový sirup od babky: 17 rád na recept ako pripraviť žihľavový sirup

Rady starých materí používali tento recept dlho a domáci cesnak im vydržal celú zimu. Tak prečo to nevyskúšať?

Cesnaková kytica

Rady starých materí zviazali domáci cesnak do kytice a vydržal im tak celú zimu.

 

Skladovanie v pivnici

Ďalšou možnosťou pre uchovanie čerstvého cesnaku je skladovanie v pivnici. Ideálne pri teplote okolo 0 °C a vzdušnej vlhkosti aspoň 60 %. Za týchto podmienok skladovania udržíme cesnak čerstvý po dobu 7 mesiacov s minimálnymi stratami.

Chytené hlavičky vyhadzujeme, aby nezačali plesnivieť aj tie zdravé hlavičky. Nevýhodou je, že nie každý má dostupnú takto chladnú pivnicu.

Ja sama sa idem pustiť do testovania všetkých troch metód, keďže tento rok mám pekné zásoby domáceho cesnaku zo záhrady. A predsa len, domáci cesnak je podstatne intenzívnejší než ten čínsky z hypermarketov. Tak prečo sa nepokúsiť o správne skladovanie cesnaku?

O všetkých metódach vás budem postupne informovať. Hádam na jar budem vedieť presne povedať, ktorý spôsob skladovania je najúčinnejší.

Ak máte aj vy zaručené metódy skladovania cesnaku, sem s nimi :).
Rada sa priučím domácim majstrom.

Čítajte ďalej:

,

Upozorni ma na
guest
5 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
Pavol
6 roky dozadu

Cesnak uskladňujeme v kytici už viac rokov a môžem povedať,že tento spôsob sa nám najviac osvedčil.My používame 4 litrové poháre ,pričom cesnak do nich vkladáme stopkami dlhými
20 – 30 nadol,koľko sa do pohára vojde.
Zaujal ma i spôsob so soľou.musím vyskúšať.

Katarína
Katarína
4 roky dozadu
ako odpoveď na  Pavol

žiaľ neosvedčil sa mi spôsob ukladania cesnaku do soli, soľ bola vlhká a cesnak makky a hnedý, neviem kde som spravila chybu, môže mi niekto poradiť?
ďakujem

Katarína

Zuzana
Zuzana
4 roky dozadu

No ja zase uskladnujem tak, že cesnak pomeliem premiešam so soľou a na tlačím do malých pohárikov, ktoré zabalím do alobalu. Cesnak zostáva pekný biely a keď potrebujem na langoše odoberiem a pomiešame s teplou vodou

Mima
Mima
4 roky dozadu

Zdravím záhradkárov, najdôležitejšie je po zbere dobre vysušiť v tieni a v prievane, potom pri prvých mrázikoch dáme do kartónovej krabice do kotolne, prežije aj ten čerstvý na ďalší rok

Marta Hanzlová
Marta Hanzlová
4 roky dozadu

vyskúšané,cesnak mäkol,až za 5 mesiacov zmäkol,zhnedol a soľ bola vlhká..teda žiaden dobrý spôsob ..škoda..soľ odobrala cesnaku “život”..soľ som vyhodila a cesnak je bez vône ,chuti ..

5
0
Tešíme sa na vaše komentáre pod článkom!x
()
x
Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty