Hoci varenie zemiakov je z hľadiska náročnosti tá najjednoduchšia záležitosť v kuchyni, pri poslednej otázke mojej dcéry som sa trochu “zasekla”. Tak teda, ako uvariť zemiaky tak, aby to zvládli už aj väčšie deti?
Čo si ja pamätám, tak prvýkrát som bola prinútená uvariť zemiaky práve počas letných prázdnin, kedy mamina pracovala a nestíhala nám vyvárať každý deň. No hoci dnes je to u mňa automatická záležitosť, ktorá mi ide od ruky, uvedomujem si, že pre začiatočníkov vzniká aj pri varení zemiakov veľa otázok na úvod:
- ako zistím, že zemiaky sú už uvarené?
- stačí variť len vo vode?
- čo sa stane, keď nepridám soľ?
- ako dlho variť zemiaky?
Zemiaky sa v rodinách konzumovali už odjakživa. Ľudia jednoducho spotrebovali to, čo im dožičila úroda a čo si sami vypestovali. Však spomeňme si aj my na tradičné obedy u našich starých rodičov. Často sa podávali práve zemiaky, a to v najrôznejších podobách. Najčastejšie sa však na tanieroch objavovali práve mäkkučké varené zemiaky – s maslom či petržlenovou vňaťou.
Recept ako uvariť zemiaky
S príchodom jarných a letných mesiacov, spotreba varených zemiakov aj u nás doma narastá, a preto by sme sa radi podelili o recept na chutné varené zemiaky. Hoci je príprava varených zemiakov veľmi jednoduchá, mnohí si kladú otázky typu: ako dlho sa varia zemiaky a ako varené zemiaky správne (d)ochutiť. Odpoveď na tieto, ale i mnohé ďalšie otázky nájdete v nasledujúcich riadkoch.
Potrebujeme:
- 500 g zemiakov, prípadne podľa potreby
- Soľ
- Rasca
- Maslo
- Petržlenová vňať
Kúpené alebo domáce, nové alebo staré zemiaky (na tom až tak veľmi nezáleží). Nech sa páči, recept na chutné varené zemiaky:
- Zemiaky ošúpeme škrabkou alebo nožíkom. Už ako je vám lepšie. Ak sa v nich nachádzajú čierne časti, tie s nožíkom vykrojíme.
- Následne celé zemiaky opláchneme pod tečúcou vodou a nakrájame na rovnaké časti. My zemiaky krájame na štvrtiny.
- Pripravíme si hrniec s horúcou vodou (ak máme nové zemiaky), soľou a rascou (môže byť aj celá, aj mletá rasca) a dáme zemiaky variť. Nám chutia zemiaky rovnako, bez ohľadu na to, či konzumujeme zemiaky s mletou rascou alebo s celou rascou. Dbajte však pri varení na to, aby bol hrniec prikrytý pokrievkou a aby sme zemiaky pod každou chvíľou nekontrolovali.
- Ale ako dlho variť zemiaky? Kedy vieme, že zemiaky sú už uvarené? My máme odskúšané, že po 12-tich minútach môžeme zemiaky úplne odstaviť. Ak si však nie ste istý, skúste po 10-tich minútach do zemiakov pichnúť vidličku a verte nám, budete vedieť, resp. vidieť, či sú už zemiaky uvarené.
- V záverečnej fáze zemiaky scedíme, pridáme 4 plátky masla a pretrepeme v hrnci.
TIP: Varené zemiaky dokáže skvelo dochutiť aj čerstvá petržlenová vňať.
Tipy a triky:
- Ak máme doma len staré zemiaky, zalievame ich studenou vodou a naopak, nové zemiaky vriacou vodou
- Zemiaky pripravené na pare si zachovávajú najviac vitamínov
- Zemiaky by sme mali skladovať na tmavom a chladnom mieste: najlepšie v pivnici a nie v chladničke a sáčkoch
- V záverečnej fáze zemiaky scedíme, pridáme 4 plátky masla a pretrepeme v hrnci. TIP: Varené zemiaky dokáže skvelo dochutiť aj čerstvá petržlenová vňať.
- Pripravujeme prikryté, aby nestrácali obsahové látky.
Fotorecept
Videorecept
Pár slov na záver:
Zemiaky patria v našej slovenskej kuchyni (ale i mnohých zahraničných) medzi základné potravinové komodity, ktoré sa objavujú na tanieroch. Sú veľmi obľúbenou, chutnou, ale i celoročne dostupnou surovinou a prílohou k rôznym jedlám. Niektorí si zemiaky dokonca tak obľúbili, že ich konzumujú aj ako hlavné jedlo. Zemiaky sa zaraďujú medzi širokospektrálnu surovinu s bohatým využitím. Navyše, obsahujú vlákninu, bielkoviny, horčík, draslík, vápnik, ale taktiež sú vzácnym zdrojom vitamínu C a vitamínov skupiny B.
V súčasnosti sa najmä po internete šíria rôzne klamlivé informácie o tom, aké sú zemiaky nezdravé, ako sa z nich priberá a podobne. Skúsme sa však zamyslieť nad tým, že práve naši starí rodičia ich odjakživa konzumovali a boli zdraví ako rybičky 🙂
Varené zemiaky majú veľmi pozitívne účinky na ľudský organizmus. Dokážu nielen dokonale zasýtiť, ale hovorí sa o tom, že majú liečivé účinky. Organizmu pomáhajú lepšie sa odvodoňovať, taktiež znižujú krvný tlak a pozitívne pôsobia aj na činnosť srdca.
Tak čo poviete? Uvaríte si zajtra k mäsu domáce zemiaky alebo ryžu zo zahraničia?