Vianoce bez obyčajného zemiakového šalátu od starej mamy si snáď nevieme ani predstaviť. A hoci existuje mnoho spôsobov prípravy tohto vianočného receptu, každý z nich má niečo do seba. Niekto preferuje majonézový šalát, iný skôr diétnejší bez majonézy. No vždy určite platí, že práve ten babičkin zemiakový šalát je ten najlepší.
My vám dnes predstavíme ten náš – najchutnejší zemiakový šalát a rovno jeho, nazvime to, zdravšiu verziu.
Recept na vianočný zemiakový šalát
Jemné nadrobno nakrájané kúsky zemiakov, šťavnaté kúsky zeleniny a do toho jemne sladko-kyslý nálev spravia z jednoduchého receptu na zemiakový šalát nezabudnuteľnú vianočnú pochúťku.
Ukážeme vám, ako si urobiť vianočný zemiakový šalát, ako dlho sa varia zemiaky na šalát, ktoré zemiaky použiť, ako dlho vydrží zemiakový šalát, koľko kalórií môže obsahovať, či dokonca ako ho správne skladovať . Na úvod je nutné zdôrazniť, že postup prípravy, ako aj skladovanie šalátu s majonézou a bez nej, sa odlišuje, no všetko si rozoberieme krok za krokom v príprave.
Ako babička častokrát zdôrazňovala, základom každého obyčajného zemiakového šalátu je všetko nakrájať na čo najmenšie kúsky a nechať ho chvíľu odstáť, aby sa chute krásne spojili.
Suroviny
- 1 kg neskorých zemiakov
- Olivový olej
- 60 g cibule
- 4 zavárané uhorky
- 2 zavárané mrkvy
- 20 g kryštálového cukru
- 2-3 PL octu
- 2 PL nálevu zo zaváraných uhoriek
- Voda
- Soľ
- Korenie
Postup
V prvom kroku si dáme variť zemiaky v šupke. Ešte predtým si ich kefou očistíme pod tečúcou vodou. Hlavne, aby tam nezostali hľuzy a hlina. Najlepšie sa vám budú variť neskoré zemiaky a hlavne tie menších rozmerov. Zemiaky varíme približne 20 minút a chvíľu necháme ešte odstáť v horúcej vode. Následne zlejeme vodu a necháme vychladnúť. Ak máte menej času, pokojne ich dajte schladiť na balkón. Pokiaľ nevychladnú aspoň trochu, nedá sa s nimi ďalej pracovať.
Kým sa zemiaky chladia, pripravíme si cibuľu a to tak, že si ju očistíme a nakrájame nadrobno. Pri šaláte sa snažíme o naozaj drobné krájanie. Rovnako postupujeme aj so zaváranou uhorkou a mrkvou, ak je mrkva súčasťou zaváraných uhoriek. Mrkva dodá šalátu taktiež výbornú chuť.
Ak sa nám už zemiaky ochladili a dajú sa nám držať v rukách aspoň 2 minúty, začneme so šúpaním zemiakov. Osvedčilo sa nám pracovať s ešte teplým zemiakom, so studeným sa pracuje trochu ťažšie. Po ošúpaní zemiakov si ich nakrájame na malé kocky. Používame pri tom krájač zemiakov na kocky – jednoduché pretláčacie koliesko s mriežkou.
Takto nakrájané zemiaky pridáme do misy, posolíme a dobre premiešame. Pridáme nakrájanú cibuľku s uhorkou a mrkvou a opäť dobre premiešame. Na záver polejeme olivovým olejom a 2 PL nálevu zo zaváraných uhoriek. Necháme chvíľu postáť. V tomto kroku môžete počuť, ako šalát „pracuje“ a vydáva chrumkavý zvuk.
Pripravíme si nálev, a to nasledovne: do 3 dcl pohára si nalejeme studenú vodu, pridáme približne 2 PL kryštálového cukru a rovnaké množstvo octu. Nálev dobre zamiešame, chuť musí byť správne sladko-kyslá. Nálev pridávame postupne do šalátu, nie naraz a dolievame podľa želanej hustoty šalátu.
Šalát okoštujeme, ak sa vám zdá málo slaný, pridajte soľ. Ak ste zvyknutí na kyslejší šalát, pridajte ocot. V tejto fáze už len dochucujeme, no nezabúdame dobre premiešať a chvíľu nechať odstáť, aby sa všetky chute dokonale spojili. My zvykneme pridať aj mleté čierne korenie, ale naozaj len trochu. Voilà, moderný zemiakový šalát je hotový, gratulujeme!
Ako dlho sa varia zemiaky na šalát?
Všetko záleží najmä od veľkosti zemiakov. Ak robíte zemiakový šalát z neskorých zemiakov malých rozmerov, potom by 20 minút varenia mohlo stačiť. My zvykneme ešte chvíľu nechať zemiaky vo vriacej vode. Ak si však nie ste istý, či sú zemiaky už mäkké aj vo vnútri, pomôžte si špajdľou a skúste prepichnúť väčší zemiak. Ak to ide hladko, znamená to, že všetky zemiaky sú uvarené. Neprežeňte to však s varením, aby sa vám zemiaky nerozpadali v rukách pri šúpaní.
Zemiaky na pravý slovenský zemiakový šalát varíme v šupke, aby si udržali živiny a chuť. Ak by sme ich varili ošúpané, mali by diametrálne odlišnú chuť. Dôležité je vybrať zemiaky rovnakej veľkosti, aby sa uvarili všetky naraz rovnako. Ak zvolíte väčšie a menšie, potom menšie budete mať zaručene uvarené, no väčšie budú vo vnútri ešte surové.
Hrniec so zemiakmi zalejte tak, aby bol každý zemiak ponorený vo vode a uvarili sa tak všetky rovnomerne.
Stopnite si čas od začiatku doby varenia a stíšte intenzitu ohrevu, aby sa varili na nízkej intenzite.
Zemiakový šalát a kalórie
Výhodou nášho diétneho zemiakového šalátu je jeho kalorická hodnota. V porovnaní s vianočným šalátom s majonézou má o viac ako polovicu menej kalórií.
Množstvo: 200 g | Zemiakový šalát bez majonézy | Zemiakový šalát s majonézou |
Energetická hodnota | 160 kcal | 400 kcal |
Bielkoviny | 2 g | 4 g |
Sacharidy | 28 g | 24 g |
Tuky | 4 g | 35 g |
Ako dlho vydrží zemiakový šalát čerstvý?
Ak vychádzame z faktu, že väčšina z nás pripravuje šalát na Štedrý deň, potom platí rovnica, že do Štefana by mal byť zjedený (2. sviatok vianočný). Musíme však rozlišovať aj to, z akých surovín zemiakový šalát pozostáva.
Ak sa v ňom nachádzajú suroviny, ktoré sú citlivé na spotrebu, potom by sme s konzumáciou zemiakového šalátu nemali otáľať. Ide najmä o vajíčka, majonézu a dokonca aj hrášok. V tomto prípade sú 3 dni maximom.
Ak uprednostňujete vianočný zemiakový šalát bez majonézy a vajíčok, potom máte o deň viac, ale tiež to nemožno podceňovať.
A samozrejme platí, ak je váš šalát ten najlepší, potom by ste ho už po jednom dni nemali ani v chladničke nájsť.
Riedky zemiakový šalát
Ak má niekto rád veľmi riedky zemiakový šalát, potom stačí pridať len viac nálevu. Namiesto jedného 3 dcl pohára s nálevom si pripravte rovno dva a postupne prilievajte. Zemiaky majú výbornú schopnosť absorbovať vodu, čo budete aj počuť, ako kocky zemiakov budú „piť“ nálev. Ale pozor, neprežeňte to, aby ste nemuseli zbytočne šalát hustiť múkou.
Aké sú najvhodnejšie zemiaky na zemiakový šalát?
Pre čo najchutnejší zemiakový šalát určite uprednostnite neskoré zemiaky, ak máte tú možnosť. Zemiaky delíme na 4 varné typy. Pri zemiakovom šaláte sa zamerajte len na varný typ A. Tento typ zemiakov sa po uvarení drží pokope a nerozpadne sa vám pri šúpaní či krájaní.
Nálev na šťavnatý zemiakový šalát
Náš jednoduchý nálev (zálievka) potrebuje len 3 suroviny – vodu, kryštálový cukor, ocot. Do 3 dcl pohára si nalejeme studenú vodu, pridáme približne 2 PL kryštálového cukru a rovnaké množstvo octu. Nálev dobre zamiešame, chuť musí byť správne sladko-kyslá. Nálev pridávame postupne do šalátu, nie naraz. A tak, ako v postupe.
Ako uskladniť domáci zemiakový šalát?
Po otázke, ako dlho vydrží zemiakový šalát, by mala nasledovať ďalšia racionálna otázka, ako ho vôbec správne uskladniť? Mnohí z nás ho zvyknú len položiť do chladnejšej a tmavšej miestnosti, ale ak chceme zachovať jeho čerstvosť, mali by sme ho skladovať doma v chladničke. V prípade chladnejších dní pokojne aj vonku, mimo slnečného žiarenia, ale pri teplote okolo 0 stupňov.
„Zemiakový šalát veľa ľudí neskladuje v chladničke, ale skladuje ho len na chladnom mieste. Pre udržaní kvality šalátu je však potrebné skladovať ho pri teplote okolo nula stupňov Celzia,“ radí inžinierka v obore kvality potravín Karolína Fourová pre CNN News.
Môže sa zmraziť zemiakový šalát?
Môže sa všetko, ale zmraziť zemiakový šalát naozaj nie je dobrý nápad. Najmä, ak v ňom máte majonézu. Navyše, zemiaky sú sacharidy po zamrazení zosladnú a už vôbec nemusia dobre chutiť. Preto odporúčam skonzumovať v správny čas.
Presolený zemiakový šalát
Ušla vám pri solení ruka? Skúste šalát nevyhadzovať a pokúste sa ho zachrániť. Ak ste to neprehnali až moc, skúste nasledovné.
- Pridajte novouvarené zemiaky, ktoré však vôbec neosolíte.
- Pokvapkajte šalát citrónovou šťavou.
- Pridajte trochu trstinového cukru.
- Trochu kyslej smotany dokáže tiež jemne zneutralizovať slanú chuť.
Kto vymyslel zemiakový šalát?
Nevedno kto, ale zaslúži si pochvalu, minimálne vždy, keď ho konzumujem.
Fotorecept
Tipy na záver
- Odporúča sa robiť kyslejší šalát, pretože šalát pri chladení mierne stráca na kyslosti.
- Ak ste milovníkom sladkých zemiakov, skúste si pripraviť zemiakový šalát z batátov.
- Zemiaky sú vynikajúcim zdrojom vitamínov C a B6, draslíka a vlákniny. Obsahujú tiež antioxidanty, ktoré môžu prispieť k ochrane buniek pred poškodením.
© Copyright, Fotogaléria Redakcie FoodFest.sk