Zaujímalo vás niekedy, na čo je dobrá škorica? Potom čítajte ďalej a dozviete sa o jej účinkoch na zdravie.
Škorica pochádza z východnej Ázie. V tradičnej medicíne bola škorica využívaná ako liek. Liečivé účinky škorice pomáhajú pri cukrovke, prechladnutiu, nadváhe alebo zápalu močových ciest. Ako však škoricu užívať pre zdravie a kto by sa jej mal radšej vyhnúť?
Škoricovník
Škorica je očistená a od povrchových listov zbavená kôra stromu škoricovníka. Škoricovník sa pestuje v rôznych tropických oblastiach, podľa toho sa rozoznávajú hlavné druhy. Z tohto pohľadu je za najkvalitnejší považovaná škorice pôvodom zo Srí Lanky, z ostrova Cejlón. Ďalej sa škoricovník pestuje aj na juhu Číny, v Thajsku a Indonézii (rastlina sa volá škoricovník čínsky a mimo škorice poskytuje aj ako korenie svoje plody – nazývané kassiové kvety).
Tento druh má zase hrubšie kôru a je zafarbený viac do červena, tiež oproti prv spomínanému netvorí typické zvitky, ale skôr len pruhy. Zvyčajne sa prvé úroda zberá v 2 až 3 rokoch staroby rastliny. Dobrú škoricu spoznáte podľa charakteristickej červeno-žlto-hnedej farby, pružnosti a samozrejme podľa špecifickej vône.
Obsahuje 1—4 % škoricového aldehydu, ktorý jej dodáva charakteristickú intenzívnu vôňu a korenistú chuť.
Liečivé účinky škorice
Škorica je ako korenie a zároveň liečivá bylina ľudstvu známa už po stáročia. Dnes akoby sa na jej blahodárne účinky pozabudlo – väčšinou ju používame iba ako aromatické korenie do jedla ktorým dochucujeme jedlá. V posledných rokoch sa však objavujú štúdie, ktoré skúmajú liečivé účinky škorice na ľudské telo.
Ako je to so škoricou? Je zdraviu prospešná a skutočne pomáha pri cukrovke, pri nadváha alebo zamedzuje šíreniu rakoviny?
Účinky škorice sa zaoberalo už mnoho štúdií, ale otázka jej liečivých účinkov pri cukrovke nie je stále vyriešená. Prečo? Vedci sa nemôžu dohodnúť! Jedni zastávajú názor, že priaznivý účinok škorice preukázaný bol a že vďaka požívaniu škorice je možné znižovať cholesterol a hladinu cukru v krvi. Pri konzumácii 1 – 6 gramov škorice za deň sa podľa nich redukujú choroby s cukrovkou spojené (napr. kardiovaskulárne).
Uľahčuje škorica chudnutie?
Často je škorica predmetom diskusií aj v otázkach chudnutia. Na riadkoch vyššie bolo spomenuté, že škorica ako liek dokáže znižovať hladinu cukru v krvi. Na rovnakom základe je postavená aj účinnosť pri chudnutí. Mnohí výživoví poradcovia sa tak zhodujú, že škorica môže pri pravidelnom a dlhodobom užívaní zlepšovať funkčnosť inzulínu, a tak uľahčovať snahu zhodiť nejaký ten kilogram. Ak si však myslíte, že budete každý konzumovať škoricu a váha pôjde dole, mýlite sa. Nikdy sa nedočkáte výsledkov bez pohybovej aktivity a prípadne nastavenej diéty.
Škorica s medom = účinná prevencia proti nachladnutiu
Vďaka antibiotickým a protiinfekčnými účinkom je škorica spolu s medom považovaná za najvhodnejšiu prírodnú prevenciu a prípadne aj terapiu pri chrípke, prechladnutí alebo napríklad angíne. Med je označovaný ako prirodzené antibiotikum, jeho sila je tak v kombinácii so škoricou mnohonásobne vyššia.
Tip: med a škorica ako liek – pripravte si 1 polievkovú lyžicu medu a rozmiešajte v nej približne necelú polovicu kávovej lyžičky mletej škorice. Dôkladne premiešajte, aby sa obe zložky dobre spojili, a nechajte 5 minút odstáť. Pridajte pár kvapiek citrónovej šťavy, opäť zamiešajte a skonzumujte. Uľaviť od prejavov prechladnutia by sa vám malo už druhý či tretí deň, keď si túto zázračnú medicínu budete dopriavať, a to ráno aj večer.
Škorica ako liek pomáha aj v boji proti rakovine
V otázke využitia škorica ako lieku sa v poslednej dobe hovorí predovšetkým o účinkoch spätých s potláčaním tvorby a prejavov rakovinotvorného bujnenie. Škoricu sa v tomto ohľade pripisuje schopnosť zastaviť rozširovanie nežiaducich buniek. V podstate sa škorica dokáže postarať o to, že k nádoru nepustí dostatok živín a kyslíka. Tieto závery vyplynuli z americkej štúdie, kedy sa extrakt zo škorice podával chorým s rakovinou či leukémiou. [Cinnamon extract induces tumor cell death through inhibition, Ho-Keun Kwon, Ji-Sun Hwang, Jae-Seon So, Choong-Gu Lee, Anupama Sahoo]
Účinky aj v boji proti cukrovke
Mimo tohto zamerania sa vedci zaoberajú aj otázkou vplyvu škorice na cukrovku 2. typu. Stále viac sa tak objavujú výsledky, ktoré poukazujú na to, že škorica pomáha znižovať vysokú hladinu cukru.
Škorica ako tajomstvo krásnej pleti
Blahodarne pôsobiace vlastnosti škorice sú využívané aj v kozmetike. Málokto len tuší, že v kozmetike bola škorica považovaná za zázračnú surovinu ešte predtým, než sa začala používať v kuchyni pri príprave pokrmov. Keďže je preukázané, že škorica vie regenerovať tkanivá, zlepšovať celkový metabolizmus buniek a urýchľovať látkovú výmenu, hovorí sa o nej najčastejšie v súvislosti s potláčaním prejavov celulitídy, a to s pomocou špeciálnych zábalov, kedy je škoricový krém nanesený na postihnuté miesta, aby odbúraval škodliviny nahromadené v pokožke. Škoricovú masť si môžete obstarať v lekárni, alebo si zmes na zábal vyrobiť z ľahko dostupných ingrediencií – jogurtu, tvarohu, olivového oleja a samozrejme škorice.
Tip: škoricový zábal pre lepšiu vitalitu pokožky a podporu boja proti celulitíde – zmiešajte téglik bieleho jogurtu s 2 lyžicami tvarohu, 1 lyžičkou olivového oleja a cca 5 lyžičkami mletej škorice. Ak bude výsledok príliš riedky, zahustite ho ešte tvarohom. Potom naneste na nohy a tie potom následne zabaľte do potravinovej fólie a uteráka. Výsledok spoznáte už po 3 opakovania.
Liečivé účinky škorice pomáhajú ešte:
• zlepšovať trávenie
• pri nevoľnosti
• proti nachladnutiu
• odstraňovať bolesti svalov a kĺbov
• znižovať prejavy reumatizmu
• v boji proti infekcii
• v boji proti celulitíde
• znižovať zlý cholesterol (ten priaznivý ponecháva)
• podporovať apetít
• zmierňovať menštruačné problémy
• zmierňovať kašeľ
Vďaka svojmu unikátnemu zloženiu je škorica typickým korením jesenného a zimného obdobia. Dokáže totiž prehriať organizmus, ktorý je chladom sužovaný, a zároveň má antibiotické účinky podporujúce a nabudzujúcu imunitný systém.
Máte radi škoricu? Pomáha aj vám so zdravotnými ťažkosťami? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti.
.za fotky ďakujeme
Cinnamon od Theo Crazzolara je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál