Ovsené vločky a nutričné hodnoty. Najlepšie recepty z ovsených vločiek

Ovsené vločky sa vyrábajú lúpaním ovsa, naparovaním obiliek, ich pučaním a sušením. Z hľadiska nutričných hodnôt je pozoruhodný najmä obsah vitamínov skupiny B, ďalej je v nich lecitín, fosfor, železo a vápnik. Bohaté sú aj bielkoviny, sacharidy a tuky. Z receptov sa používajú na prípravu polievok, káš a iných pokrmov. Vo všeobecnosti sú ovsené vločky zdraviu veľmi prospešné.

Čo je OVOS?

Ovos (Avena sativa) je jednoročná kultúrna tráva so steblom až 150 cm vysokým. Klásky sú dvojkveté. Kvitnú v júni a júli. Plod je obilka.
Pochádza najmä z východnej Európy, kde má už tisícročnú tradíciu. Pestuje sa veľa druhov ovsa. Užívaná časť sú plody na jedenie a na prípravu čaju (odvaru) a slama na prípravu kúpeľov. Majú mať príjemnú sladkastú chuť a žltobielu farbu. Vlhkosť nesmie byť vyššia ako 10 % a nesmú obsahovať škodcov.

Nutričné hodnoty vločiek na 100 gramov obsahujú:

  • voda 10,3 g
  • bielkoviny 14,0 g
  • tuky 6,6 g
  • sacharidy 67,0 g
  • vláknina 6,7 g
  • energia (kalórie) 1,62 MJ
  • vitamíny
  • tiamín (B1) 0,55 mg
  • riboflavín (B2) 0,17 mg
  • niacín (B3) 1,1 mg
  • pyridoxín (B6) 0,75 mg
  • kyselina pantoténová 0,92 mg

Zloženie ovsených vločiek

Hlavnou zložkou sú sacharidy a to 66 %, ďalej obsahujú 17 % bielkovín, 7 % tuku a 11% vlákniny.

Ovsené vločky obsahujú dokonca viac bielkovín než vajce. Pre ilustráciu, 100 g ovsených vločiek obsahuje približne 18 g bielkovín a 100 g vajec obsahuje 14 gramov bielkovín. Ovos obsahuje aj saponíny, škrob, glukokiníny, flavóny, vitamíny skupiny B, vitamín K, kyselinu nikotínovú a enzýmy.

Ovsené vločky

Tradičné ovsené vločky sa varia 3-5 minút, sparia a konzumujú surové, zaliate vodou či mliekom. Dajú sa jesť aj suché, osmažené či upečené.

Liečivé účinky ovsených vločiek pre naše zdravie

Kto ešte nezačal s konzumáciou ovsených vločiek, možno nasledujúce účinky pre zdravie ho presvedčia, prečo sú také zdravé.

  1. Ovos znižuje koncentráciu LDL cholesterolu a teda je vhodný na chudnutie. Americké výskumy, najmä Dr. Jamesa Andersona a jeho kolegov z univerzity v štáte Kentucky, zistili, že u 85 % skúmaných osôb denná porcia 80 g ovsených vločiek zníži škodlivý LDL cholesterol priemerne o 20 %, pričom osožný HDL cholesterol sa zvýši asi o 15 %. Tieto priaznivé účinky sa neprejavia u ľudí s abnormálne vysokou koncentráciou cholesterolu v krvi (3,00-4,00 mmol/l), u osôb trpiacich tzv. familiárnou hypercholesterolémiou, geneticky podmienenou poruchou.
  2. Je všeobecne známe a veľakrát sa prakticky vyskúšalo, že ovos znižuje vysoký krvný tlak.
  3. Priaznivo pôsobí pri niektorých chorobách srdca, najmä pri srdcovej angíne a po infarkte.
  4. Pôsobí ako sedatívum, teda upokojuje, lieči neurózy a nervové slabosti, pomáha pri prepracovaní a stresoch.
  5. Tlmí zvýšenú činnosť štítnej žľazy.
  6. Jeho vývar sa užíva pri ochoreniach horných dýchacích ciest (spolu s odvarom z ľanového semena, záparu islandského machu). Pije sa mierne teplý a osladený medom.
  7. Dokázali sa aj liečebné účinky ovseného slizu na sliznicu žalúdka, dvanástnika a čriev pri vredovom ochorení, hemoroidoch, narušení črevnej mikroflóry, pri poruchách trávenia. Konzumuje sa ako diétna potravina vo forme varenej kaše.
  8. Ovos pôsobí ako posilňujúci liek pri únave, vyčerpaní, po chorobách, ako preventívny prostriedok pred veľkými fyzickými záťažami. Je výbornou potravou pre diabetikov, stabilizuje krvný cukor. Dlhodobá konzumácia umožňuje lekárovi znížiť pacientovi dávky inzulínu.
  9. Ovsený odvar znižuje vysoké horúčky.
  10. Ovos je jedným z protirakovinových profylaktických prostriedkov. Semená sú nositeľmi genetického materiálu – majú vysoký obsah látok blokujúcich niektoré proteázy a aktiváciu určitých vírusov a chemických látok vyvolávajúcich rakovinu v tráviacom systéme. Ovos má protiinfekčný a protirakovinový účinok. Zväčšením objemu stolice pôsobí na črevo preventívne proti vzniku nádorového bujnenia, divertikulitídy a hemoroidov
  11. Vysoký obsah vitamínov, minerálov a mikroprvkov výrazne zlepšuje látkovú premenu.
  12. Kúpele z odvaru z ovsenej slamy výrazne zlepšujú kontaktné ekzémy.
  13. Pitie odvaru z ovsených zŕn vraj oslabuje chuť na cigaretu a omamné látky.

Čo na raňajky?

Najpoužívanejšou formou prípravy sú ovsené vločky a to najmä na raňajky. Deň začatý výdatnými raňajkami z ovsených vločiek dodáte telu poriadnu dávku energie a zdravia. Ak zvolíte mlieko, posilníte ešte aj zuby a kosti, škorica poteší tých, ktorý dodržiavajú diétu.
Tradičné ovsené vločky sa varia 3-5 minút, sparia a konzumujú surové, zaliate vodou či mliekom. Dajú sa jesť aj suché, osmažené či upečené.

Používa sa aj odvar z ovsených semien. Dnes možno kúpiť i novú odrodu ovsa – tzv. bezplevový ovos, ktorý sa nemusí lúpať. Je vhodný na klíčenie aj na výrobu múky. Najpopulárnejšou formou konzumácie ovsených vločiek je tzv. muesli, ktorého tvorcom je Dr. Bircher-Berner, slávny švajčiarsky dietológ. Je to zmes ovsených vločiek, sušeného ovocia, hrozienok, semien, orieškov a hnedého cukru.
Hovorí sa, že pravidelná konzumácia ovsených vločiek odníma telu vápnik. Nie je to však dokázané.
Niektorí ľudia preto vždy vločky dopĺňajú sójovým mliekom. Viac aj v nasledujúcom videu:

Aký máte vy názor na ovsené vločky? Jedávate ich pravidelne?

.za fotky ďakujeme

Oatmeal on the wooden background od Marco Verch je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

Čítajte ďalej:

Upozorni ma na
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
0
Tešíme sa na vaše komentáre pod článkom!x
()
x
Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty