Šípkový džem

A je to tu, krásne babie leto a šípky na každom rohu. Táto jeseň zberu šípok naozaj praje, tak prečo to nevyužiť a nepripraviť si snáď ten najchutnejší šípkový džem, a to nehovorím len ja, verte mi. Hoci príprava domáceho receptu zaberie trochu viac času ako ostatné džemy, ale keď raz ochutnáte domáci šípkový džem, budete ľutovať, že šípky nekvitnú aj v zime. 🙂

… je to proste zdravá droga, od zberu po slnečných lúkach, čistenia šípok, voňavého varenia až po konečné zaváranie šípkového džemu. Áno, je to niekedy “makačka”, ale keď sa do toho pustí celá rodina, zmení sa to na krásne rodinné stretnutie… samozrejme s výsledným receptom.

Hoci v posledných rokoch je na trhu bohatá ponuka džemov zo šípok, no žiaden z nich sa nevyrovná tomu domácemu. A navyše, ak máte vo vašom okolí kríky so šípkami, vyjde vás to dokonca aj lacnejšie. A navyše trávite čas von, čo vám na nálade určite len a len pridá. V našej rodine sa stali slnečné jesenné prechádzky pri zbieraní šípok do džemu doslova tradíciou. Vždy to mám spojené s poslednými zábleskami leta pred ťažkou zimou. No s nazbieranými šípkami sme o trochu viac pripravení na zimné obdobie plné chorôb a prechladnutí.

A navyše, bohatý obsah vitamínu C v šípkach je v takých väzbách, že sa varom neničí, a práve preto sú šípky vhodné aj na prípravu zdravého šípkového džemu.

šípky v prírode

Šípky sme zbierali v takejto krásne prírode v našej Turčianskej kotline.

Načo sú dobré šípky?

Šípky používali už v staroveku ako liek proti chorobám spôsobených nedostatkom vitamínu C, ktorého majú šípky naozaj dostatok, dokonca viac ako citróny. Plody šípok navyše obsahujú aj dôležité minerálne látky ako draslík a horčík, ktoré zostávajú zachované aj pri tepelnom spracovaní šípkového džemu či šípkového čaju.

  • Pomáhajú pri únave.
  • Zvyšujú odolnosť organizmu, najmä v období chrípok.
  • Priaznivo pôsobia na zrak, pokožku či sliznicu.
  • Sú veľmi účinné pri málokrvnosti či zápale močových ciest.

Ako zbierať šípky do šípkového džemu?

Na spracovanie lahodného šípkového džemu oberáme dobre vyfarbené a zrelé šípky skôr, ako zmäknú prezretím alebo dlhodobým mrazom. Šípky sa odporúča zberať na prelome mesiacov september a október, no až po prvých mrazoch!

Ako očistiť šípky

Čerstvo nazbierané šípky očistíme od zvyškov kvetov a stopiek a dobre ich umyjeme. Takto pripravené šípky narežeme ostrým nožom a odstránime semená. Pri čistení nezabudnite odstrániť aj jemné chĺpky, práve tie dokážu spôsobiť vo väčšom množstve aj zdravotné ťažkosti, preto je to trochu “piplačka”, ale verte, že výsledky efekt stojí za to. Uvarené šípky však budeme ešte pretláčať cez gázu alebo husté sitko, takže aj tam sa ešte zbavíme chĺpkov. Očistené plody ešte raz dôkladne umyjeme vo vode.

Existuje aj rýchlejší recept, v ktorom kompletne preskočíme fázu narezania a odstraňovania semien a chĺpkov, no potom musíme väčšiu pozornosť  venovať procesu pretláčania uvarených šípok cez gázu a to aj na viackrát. Tento spôsob sme vyskúšali aj my v našom fotorecepte prípravy džemu zo šípok.

šípky

Je to “piplačka”. 🙂 Ale pri deťoch je to bezpečnejšie zbaviť sa semiačok a chĺpkov zo šípok.

Suroviny

  • 1 kg šípok
  • 3 dcl vody
  • 3 ks klinčekov
  • 300 g cukru
  • 1 ČL škorice
  • Citrónová šťava

 

Postup

1

Šípky sme si opláchli pod tečúcou vodou a očistili od stopiek a kvetov. Šupli sme si ich do hrnca a zaliali vodou tak, aby šípky v hrnci jemne plávali, približne 1 cm.

2

Takto sme šípky nechali variť po dobu 30 minút. Čas varenia záleží aj od zrelosti šípok. Niekedy sa vám uvaria za 20 minút, inokedy ani 30 minút nie je dostatočný čas. Varíme až do úplného zmäknutia šípok, kedy nám vznikne hustá červená masa so šípkami na povrchu. Počas varenia pridáme 3 ks klinčekov a 1 ČL škorice.

3

Ponorným mixérom jemne pomixujeme uvarené šípky. Stačí naozaj len jemne, aby sme zbytočne nemixovali aj semienka šípok. Tých sa chceme pri pasírovaní zbavovať.

4

Rozmixované šípky sme si prepasírovali do nového hrnca, a to hneď v dvoch krokoch. Najskôr sme použili sitko, cez ktoré sme odstránili tie najhrubšie časti šípok a v druhom kroku sme použili gázu, aby sme sa zbavili chĺpkov.

5

Šípkové pyré očistené od semiačok máme zliate v novom hrnci. Dáme opäť variť a za neustáleho miešania pridávame cukor. Varíme, až kým sa cukor nerozpustí a šípkový džem nenadobudne tú správnu konzistenciu. Ak ho máte príliš riedky, musíte ešte trochu povariť, aby sa vám odparila voda. Naopak, ak je džem príliš hustý, prilejte trochu vody. Na záver pokvapkajte trochou citrónovej šťavy. Nižšie vám poradíme aj dobrý tip, ako zistiť, či má džem už tú správnu konzistenciu.

6

V tejto fáze je ešte priestor na záverečné dochutenie. Ak sa vám domáci šípkový džem nezdá dostatočne sladký, môžete trochu pridať cukru a pokvapkať ešte pár kvapkami citrónovej šťavy.

7

Horúci šípkový džem už len lejeme do umytých pohárov. Tie ešte pred zlievaním vložím na 10 minút do pece vyhriatej na 200 stupňov. Ešte rýchlejší spôsob je umyť poháre a priestory okolo viečka potrieť alpou alebo iným alkoholom.

8

Naplnené poháriky silno zatvoríme a otočíme hore dnom. Sladká maškrta  v podobe zdravého domáceho šípkového džemu je hotová. Už je len na vás, či ju použijete na konzumáciu hneď alebo si ju pošetríte na zimu.

ĎALŠIE DOMÁCE NÁVODY:  Pečená cvikla trochu inak

Ako zistiť, že šípkový džem má tú správnu konzistenciu?

Po vychladnutí džem ešte vyparovaním vždy trochu zhustne, ale ak si chcete byť úplne istí, stačí jednoduchý trik. Pri varení odoberte džem na malý tanierik čajovou lyžičkou a hrotom lyžičky ho rozdeľte napoly. Ak sa šípkový džem nezleje opäť dokopy, potom má tú správnu konzistenciu. Viac aj v našej fotoukážke.

šípky konzistencia

Test ideálnej konzistencie šípkového džemu.

 

sipkovy dzem

Šípkový džem ešte príliš riedky.

Fotorecept

Ako sterilizovať šípkový džem?

Keďže náš šípkový džem od starej mamy obsahuje cukor a citrónovú šťavu, nie je potrebná dodatočná sterilizácia. Ešte nikdy sa nám nestalo, že by sa pokazil. Určite je to aj správnym skladovaním, ale možno aj preto, že nikdy nám dlho nevydrží. 🙂

Ak sa vám podarilo nazbierať šípky na 2 zimy, potom odporúčame sterilizovať v pohároch po dobu aspoň 20 minút pri teplote 80 stupňov.

Ako uskladňovať šípkový džem?

Džem zo šípok vydrží pokojne aj celú zimu, ak dodržíme správny postup pri varení. Uskladňujeme ho v suchej a tmavej miestnosti. My ju skladujeme v pivnici, kde je v lete príjemne chladno a v zime dostatočne teplo. Po otvorení sa buď hneď zje, alebo skladuje v chladničke.

Tipy na záver

  • Ak šípky zberáte v oblasti s čistým ovzduším mimo ciest, nemusíte ich vôbec umývať. Tobôž, ak ich zberáte po daždi.
  • Miesto kryštálového cukru môžete zvoliť aj trstinový, šípkový džem bude mať tmavšiu farbu.
  • Pri pretláčaní uvarených šípok sme použili gázu, aby sme sa dokonale zbavili chĺpkov.
  • Hotový džem zo šípok sa hodí na vianočku, chlebík ale aj do omáčok k divine. Na Vianoce sa z neho dajú plniť mačacie oči, pre mňa asi to najobľúbenejšie vianočné pečivo.
  • Cukor a citrónová šťava je výborným konzervantom, preto nemusíte mať obavy, že sa vám džem ihneď pokazí.
  • Ak si chcete ušetriť čas varenia, môžete použiť aj tlakový hrniec, skráti to čas varenia šípok až o polovicu. Keďže vitamín C je v šípkach v pevných väzbách, varom by sa ničiť nemal, ale či to platí aj pri kuchte, to sa mi nepodarilo zistiť. Každopádne v tlakovom hrnci sa stráca najviac antioxidantov.

© Copyright, Fotogaléria Redakcie FoodFest.sk

Čítajte ďalej:

Upozorni ma na
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
0
Tešíme sa na vaše komentáre pod článkom!x
()
x
Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty