Jablková výživa bez cukru ᴥ Domáci recept na 2 roky

Príliš veľa jabĺk? Tohtoročná sezóna bola naozaj bohatá na úrodu jabĺk, až natoľko, že som odrazu nevedela, čo s nimi. Časť jabĺk sa rozdá, časť sa zje a zvyšok sa ešte odšťaví do čerstvej šťavy, ale stále to akosi nestačí. Až potom mi napadlo, čo tak strašne dobre chutí a dá sa to dokonca sterilizovať – je to tradičná jablková výživa. Keďže naše jablká sú dostatočne sladké, rozhodli sme sa pre prípravu jablkovej výživy bez cukru.

Až neskôr som si naplno uvedomila, že 1 hodina prípravy jablkovej výživy bez cukru dokáže vyčariť úsmevy na jednu celú zimu. Tak teda, hor sa do prípravy domácej výživy z jabĺk.

Prečo jablková výživa bez cukru?

Jablká obsahujú vysoké percento jednoduchých sacharidov vo forme cukrov a preto mi to prišlo ako zbytočné pridávať rafinovaný cukor, hoci musím uznať, že cukor je výborným konzervantom. Záleží samozrejme aj od odrody jabĺk, ak máte skôr kyslejšiu odrodu, pokojne si pridajte aj cukor v pomere 5 PL cukru na 2 kg jabĺk, my si však pripravíme recept na detskú výživu bez cukru.

Ako očistiť jablká na výživu

Čerstvé jablká si umyjeme pod tečúcou vodou a zbavíme prípadných nečistôt. Ak máte kúpené, nezabudnite odstrániť nálepky na jablkách. Umyté jablká zbavíme stopky a necháme odkvapkať.

Ako nakrájať jablká do výživy

Umyté jablká prepolíme na polovicu a následne na štvrtiny a vykrojíme jadierka. Nakrájame na menšie kocky tak, aby sa dobre varili a rýchlo zmäkli. Pre menšie deti je dobré jabĺčka ošúpať, aby bola výživa jemnejšia na priamu konzumáciu. Avšak my uprednostňujeme jablká nešúpať, pretože práve v šupke sa nachádza najväčšie množstvo vitamínov. A po poriadnom rozmixovaní nebude po šupke ani chýru ani slychu.

Aké jablká použiť na detskú výživu

Na toto existuje jednoduchá odpoveď, najlepšie jablká sú tie domáce z vlastného sadu. Ak ste odkázaný na obchod, potom odporúčame kúpiť sladkú odrodu, aby ste nemuseli používať do výživy rafinovaný cukor. Prvotriednou kvalitou sú napríklad jablká Gala, ktoré patria medzi najobľúbenejšie na Slovensku. Vyznačujú sa sladkou chuťou, a preto sú vhodné na prípravu detskej výživy.

Suroviny

 • 2 kg sladkých jabĺk
 • 1 dcl vody
 • 3 ks klinčekov
 • 1 PL škorice
 • 1 ČL citrónovej kôry
 • Citrónová šťava

Jablková výživa recept

Postup

1

Jablká umyjeme, nakrájame na malé kocky a dáme variť (dusiť) do hrnca. Na úvod prilejeme k jablkám trochu vody, aby sa nám hneď na úvod náhodou nepripálili. Postupne však jablká púšťajú sladkú šťavu, takže s vodou to neprežeňme, aby jablková výživa nebola príliš riedka.

2

Do hrnca s jablkami pridáme 3 ks klinčekov, 1 PL škorice, 1 ČL citrónovej kôry a pár kvapiek citrónovej šťavy.

3

Necháme dusiť na miernom ohni aspoň 20 minút, až kým nebudú jablká úplne mäkké, pripravené na mixovanie. Občas premiešame a skontrolujeme, či sa voda neodparila.

4

Ak už sú jablká dostatočne mäkké, odlejte z hrnca jablkovú šťavu, ktorá je mimochodom strašne chutná. 🙂

ĎALŠIE DOMÁCE NÁVODY:  Zázvorovica

Takto zabezpečíte, aby jablková výživa bez cukru nebola príliš riedka.

5

Udusené mäkké jablká vložíme do mixéra kuchynského robota alebo rozmixujeme za pomoci ponorného mixéra. Ešte predtým nezabudnite vybrať klinčeky! My sme použili ponorný mixér, rozmixovali a nechali ešte raz prejsť varom.

6

V tejto fáze je ešte priestor na záverečné dochutenie. Ak sa vám domáca výživa z jabĺk nezdá dostatočne sladká, môžete pridať 2 PL medu a pokvapkajte ešte pár kvapkami citrónovej šťavy.

7

Horúcu výživu už len lejeme do umytých pohárov. Tie ešte pred zlievaním vložím na 10 minút do pece vyhriatej na 200 stupňov. Ak máte výživu dostatočne riedku, môžete si pomôcť lievikom.

8

Naplnené poháriky silno zatvoríme a otočíme hore dnom. Sladká dobrota je hotová, už je len na vás, či ju použijete na konzumáciu hneď alebo si ju pošetríte a zavaríte na zimu.

Fotorecept

Ako zavariť jablkovú výživu bez cukru?

Ak máte hojné zásoby jabĺk na celú zimu, potom si pokojne pripravte jablkovú výživu z väčšieho objemu jabĺk a následne zavarte. Zaváraninové poháre dôkladne umyjeme a pred zlievaním ešte dáme na 10 minút do rúry vyhriatej na 200 stupňov. Horúcu výživu zlejte do malých zaváraninových pohárov, dostatočne zatvorte, otočte hore dnom a nechajte vychladnúť. Po vychladnutí vložte do hrnca s vodou a dajte variť. Pri teplote 100 stupňov treba jablkovú výživu sterilizovať aspoň 10-25 minút a zabaliť do deky.

Ako uskladňovať výživu z jabĺk?

Domáca zaváraná jablková výživa vydrží aj 2 dlhé zimy, ak dodržíme správny postup pri zaváraní a uskladňujeme ju v suchej a tmavej miestnosti. My ju skladujeme v pivnici, kde je v lete príjemne chladno a v zime dostatočne teplo.

Ak nechcete výživu zavárať, potom sa odporúča skonzumovať jablkovú výživu do 2 týždňov a skladovať v chladničke.

Tipy na záver

 • Ak máte aj hrušky, potom to môžete skombinovať a miesto hruškovej a jablkovej výživy si pripravte hruškovo-jablkovú výživu.
 • Čerstvú jablkovú výživu môžete konzumovať aj s piškótami. Deti sa toho nevedia dojesť. 😊
 • Ak ste pri varení dali príliš veľa vody, prípadne jablká pustili omnoho viac, potom ju pokojne zlejte a vypite. Inak by bola výživa príliš riedka.
 • Ak chcete domácu výživu bez cukru, no nemáte dostatočne sladké jablká, použite na dochutenie prírodný med. 
 • Citrónová šťava je výborným konzervantom, preto nemusíte mať obavy, že sa vám výživa hneď pokazí.

© Copyright, Fotogaléria Redakcie FoodFest.sk

Čítajte ďalej:

Upozorni ma na
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
0
Tešíme sa na vaše komentáre pod článkom!x
()
x
Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty