Tinktúra z medvedieho cesnaku = zázračný elixír

Áno! Už som robila viacero tinktúr, no práve tinktúra z medvedieho cesnaku je mojou jarnou srdcovkou. Tento životabudič ma dokáže poriadne prebrať po dlhej a fádnej zime. Ak ste aj vy unavený zo zimy a zimného počasia máte po krk, nasledujte môj recept na extrakt z medvedieho cesnaku. A tie jeho účinky…

Pod pojmom tinktúra si predstavte liečivú tekutinu, ktorá sa získava najmä výluhom rastlín v alkohole. Takto získaný extrakt sa užíva v malých dávkach pre zdravie. Nemusí ísť len o tinktúru z cesnaku medvedieho, ale napríklad aj o tinktúru z lastovičníka, levandule či dubovej kôry.

 1. ZBER

V lese som si nazbierala pekné množstvo medvedieho cesnaku. Určite aj vo vašom okolí máte vhodné ložiská tejto vzácnej rastlinky. Detailný článok o zbere medvedieho cesnaku, miestach výskytu a riziku zamenenia si ho s konvalinkou nájdete v mojom predošlom článku.

 1. UMÝVANIE

Medvedí cesnak som najskôr jemne umyla pod malým prúdom vlažnej vody a zbavila ho tak prírodných nečistôt. Pozor však, medvedí cesnak po zbere nie je nijako veľmi cítiť, ale akonáhle som ho umyla, bolo ho citíť v celom dome, a to aj po niekoľkých dňoch. Čiže ak niekomu vyslovene vadí vôňa čerstvého cesnaku, robte to radšej v exteriéri. 🙂

 1. SUŠENIE

Takto opláchnutý medvedí cesnak som nechala presušiť (už radšej vonku) a počkala, kým listy medvedieho cesnaku neboli úplne suché. Vyčleňte si minimálne 3 hodinky, v závislosti od množstva nazbieraných listov. Ja som si listy naukladala na plech a nechala prirodzene vysušiť mimo slnečného žiarenia.

 1. KRÁJANIE

Po osušení nasledovala fáza krájania, ktorá v sebe prinášala najviac vône. Pre efektivitu práce som si poukladala väčšie množstvo listov na seba a postupne krájala listy na čo najmenšie časti, viď. ukážka na fotografii. Obyčajne platí, že čím menšie časti, tým lepšie sa dokáže medvedí cesnak vylúhovať (macerácia).

 1. PLNENIE FĽAŠE

Keď už som si nakrájala všetky listy cesnaku, bola som pripravená na poslednú fázu plnenia. Na to, aby medvedí cesnak pustil zo seba čo najviac živín, ho potrebujeme lúhovať v alkohole – macerovať. Ja som si zvolila vodku, ešte lepšou možnosťou môže byť čistý lieh z lekárne. Pri kúpe jednej fľaše alkoholu musíte mať však pripravenú aj druhú, prázdnu fľašu, do ktorej prelejete polku objemu. V opačnom prípade by sa vám pri plnení fľaše medvedím cesnakom alkohol vylieval.

V zásade plníme medvedí cesnak na tinktúru do sklenenej fľaše, v žiadnom prípade nie do plastovej, z ktorej by sa uvoľňovali nežiadúce chemické látky. Takto pripravené fľaše plníme naším nakrájaným medvedím cesnakom čo možno najhustejšie, viď. obrázok. Cez úzke hrdlo fľaše si môžete pomôcť pri pretláčaní nakrájaných listov napríklad opačnom stranou varešky. Fľaše dôkladne uzavrieme.

 1. MACEROVANIE

Takto pripravenú tinktúru z medvedieho cesnaku necháme lúhovať po dobu minimálne dvoch týždňov. Ideálne na slnku prípadne pri zdroji tepla, kedy sa urýchľuje proces uvoľňovania zdravých látok z listov medvedieho cesnaku. Občas fľaškami môžeme aj zatrepať, nech sa aj listy vo fľaši popresúvajú. Už po pár dňoch môžeme badať zmenu sfarbenia čisto bieleho liehu na tmavšiu tekutinu – tinktúru z medvedieho cesnaku.

 1. ZLIEVANIE

Po zhruba dvoch týždňoch môžeme našu tinktúru preliať cez sitko a za pomoci lievika zliať do fľaše alebo zaváraninového pohára. Listy ešte poriadne vyžmýkame. Opäť odporúčame používať poháre zo skla, keďže takto pripravená tinktúra má dlhú trvanlivosť.

 1. SKLADOVANIE

Ola-la – a naša tinktúra z medvedieho cesnaku je pripravená. Aby čo najviac vydržala čerstvá, skladujeme ju pri izbovej teplote a hlavne mimo dosahu slnečného žiarenia. Ja mám moje dva elixíry zdravia uložené v skrini, na tmavom mieste. Trvanlivosť tinktúry je maximálne 3 roky, odporúčame však každý rok pripraviť čerstvú tinktúru.

 1. UŽÍVANIE

Tinktúra z medvedieho cesnaku sa odporúča užívať v podobe malej dávky. Napríklad malá lyžička, buď zriedená s vodou alebo len tak. No chce to odvahu, keďže ide o veľmi intenzívnu chuť a aj zápach (pre niekoho). Ja si najmä v zimných mesiacoch „pochutnám“ na zdravej tinktúre z malého štamperlíku, rovno pred spaním. 🙂

ĎALŠIE DOMÁCE NÁVODY:  Pesto z medvedieho cesnaku

Tinktúra z medvedieho cesnaku a jej účinky

Čo je veľmi vzácne na medveďom cesnaku je práve fakt, že jeho účinky sú širokospektrálne. Či už ide o tráviacu sústavu alebo krvý obeh. Nie nadarmo je medvedí cesnak práve prvou potravou pre medvede po prebudení sa zo zimného spánku. Správnym užívaním tinktúry vieme využiť základné účinky:

 • Znižuje krvný tlak
 • Zabíja črevné parazity
 • Podporuje činnosť pečene
 • Podporuje činnosť žlčníka
 • Podporuje imunitu
 • Odstráňuje poruchy trávenia
 • Zvyšuje chuť do jedla

Fotorecept

Medvedí cesnak tinktúra

Pre urýchlenie práce si poukladajte väčšie množstvo listov na seba.

Medvedí cesnak tinktúra

Postupne krájajte listy na čo najmenšie časti.

Medvedí cesnak tinktúra

Nadrobno nakrájané listy medvedieho cesnaku pripravené na macerovanie.

MEDVEDÍ CESNAK – extrakt

Nadrobno nakrájané listy medvedieho cesnaku plníme do fliaš.

tinktúra z medvedieho cesnaku

Nadrobno nakrájané listy medvedieho cesnaku naplnené takmer až po okraj.

MEDVEDÍ CESNAK – tinktúra

A už len zalejeme liehom (napr. vodkou).

Tinktúra z medvedieho cesnaku fotorecept

Husto naložená tinktúra. Platí, že čím hustejšia, tým intenzívnejšia.

Tinktúra z medvedieho cesnaku fotorecept

Takto pripravenú tinktúru nechajte lúhovať po dobu aspoň dvoch týždňov na slnečnom žiarení.

Tinktúra z medvedieho cesnaku fotorecept

Po dvoch týždňoch pripravenú tinktúru zlievame cez sitko.

Tinktúra z medvedieho cesnaku fotorecept

Výsledné sfarbenie tinktúry, kedysi čistý biely alkohol – vodka.

Tinktúra z medvedieho cesnaku fotorecept

Postupne už len zlievame do fľaše za pomoci lievika.

Tinktúra z medvedieho cesnaku - fotorecept

A náš výnimočný elixír zdravia je pripravený na užívanie. 🙂

Videorecept

Fórum

Jozef

Ja na medvedí cesnak nedám dopustiť. Keďže v mojom okolí je ho na jar vždy dostatočne, nemám problém ani s tinktúrou. Čo sa týka dávkovania, tak odporúča sa 2x denne po 10 až 30 kvapiek a to po dobu aspoň niekoľko mesiacov. Počas zimy to veľmi oceníte.

Peter

Užívanie tinktúry z medvedieho cesnaku sa mi osvedčilo vždy a to najmä počas chladných mesiacov. Kto má problém s krvou, mal by bezpochyby vyskúšať tento domáci extrakt.

Marína

Použitie medvedieho cesnaku v našej rodine je veľmi široké, a to nejde len o tinktúru, ale aj polievku či nátierku. Počula som, že je vhodný njamä na trávenie a tráviace potiaže, a myslím, že pri správnom dávkovaní tinktúra naozaj zaberá.

Elena

Táto tinktúra je poriadna sila a to najmä čo sa týka arómy. Po pričuchnutí mi síce až nos vykrúca, no zato jej účinky vždy pomáhajú na 100%.

Čítajte ďalej:

Upozorni ma na
guest
1 Komentár
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
katarína
katarína
2 roky dozadu

podľa marie trebenovej suche listy stracaju liecivu silu, lepsie je cerstve pouzit na cokolvek

1
0
Tešíme sa na vaše komentáre pod článkom!x
()
x
Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty