Hrušková výživa

Hrušky – spolu s jablkami naše najtradičnejšie ovocie na Slovensku, ktoré nesmie chýbať v žiadnej záhrade. Máte ich však prebytok? Hrušky dozrievajú práve teraz a priam sa pýtajú do sladkých receptov. A vedeli ste, že hrušková výživa je jedna z najobľúbenejších?

Pripravte si s nami tento jednoduchý recept na výživu z hrušiek a deti vám to určite milo oplatia. A že to nezaberie ani pol hodinu vášho času, o tom vás presvedčíme práve teraz v našom rýchlom recepte na hruškovú výživu.

Ako očistiť hrušky na výživu

Čerstvé hrušky si umyjeme pod tečúcou vodou a zbavíme prípadných nečistôt. Umyté hrušky zbavíme stopky a necháme odkvapkať.

Ako nakrájať hrušky do výživy

Umyté hrušky prepolíme na štvrtiny a vykrojíme jadierka. Následne nakrájame na menšie kocky tak, aby sa dobre varili. Pre menšie deti je dobré hrušku ošúpať, aby bola výživa jemnejšia na priamu konzumáciu. Avšak my uprednostňujeme hrušky nešúpať, pretože práve v šupke sa nachádza najväčšie množstvo vitamínov.

Aké hrušky použiť na detskú výživu

Na toto existuje jednoduchá odpoveď, najlepšie hrušky sú tie domáce z vlastného sadu. Ak ste odkázaný na obchod, potom odporúčame kúpiť sladkú odrodu, aby ste nemuseli používať do výživy rafinovaný cukor. Prvotriednou kvalitou sú napríklad hrušky odrody Q – tee s peknými červenými líčkami. Vyznačujú sa jemnou dužinou a sladkou chuťou, a preto sú vhodné na prípravu detskej výživy.

Hrušková výživa

 

Suroviny

 • 1 kg sladkých hrušiek
 • 1 dcl vody
 • 3 ks klinčekov
 • 1 PL škorice
 • 1 ČL citrónovej kôry
 • 2 ČL kryštálového cukru
 • Citrónová šťava

 

Postup

1

Hrušky umyjeme, nakrájame na malé kocky a dáme variť (dusiť) do hrnca. Na úvod prilejeme k hruškám trochu vody, aby sa nám hneď na úvod nepripálili. Postupne však hrušky púšťajú sladkú šťavu, takže s vodou to neprežeňme, aby hrušková výživa nebola príliš riedka.

2

Do hrnca s hruškami pridáme 3 ks klinčekov, 1 PL škorice, 1 ČL citrónovej kôry, 2 ČL kryštálového cukru a pár kvapiek citrónovej šťavy.

3

Necháme dusiť na miernom ohni aspoň 20 minút, až kým nebudú hrušky úplne mäkké, pripravené na mixovanie. Občas premiešame a skontrolujeme, či sa voda neodparila.

4

Udusené mäkké hrušky vložíme do mixéra kuchynského robota alebo rozmixujeme za pomoci ponorného mixéra. Ešte predtým nezabudnite vybrať klinčeky. My sme použili ponorný mixér, rozmixovali a nechali ešte raz prejsť varom.

5

V tejto fáze je ešte priestor na záverečné dochutenie. Ak sa vám výživa nezdá dostatočne sladká, prisypte cukor a pokvapkajte ešte pár kvapkami citrónovej šťavy.

6

Horúcu výživu už len lejeme do umytých pohárov. Ak máte výživu dostatočne riedku, môžete si pomôcť lievikom.

7

Naplnené poháriky silno zatvoríme a otočíme hore dnom. Sladká dobrota je hotová, už je len na vás, či ju použijete na konzumáciu hneď alebo si ju zavaríte na zimu.

ĎALŠIE DOMÁCE NÁVODY:  Recepty s jahodami

Fotorecept

Ako sterilizovať hrušky

Ak máte zásoby hrušiek na celú zimu, potom si pokojne pripravte aj hruškovú výživu z väčšieho objemu hrušiek a následne zavarte. Horúcu výživu zlejte do malých zaváraninových pohárov, dostatočne zatvorte, otočte hore dnom a nechajte vychladnúť. Po vychladnutí vložte do hrnca s vodou a dajte variť. Pri teplote 100 stupňov treba hruškovú výživu sterilizovať aspoň 10-25 minút a zabaliť do deky.

Tipy na záver

 • Čerstvú hruškovú výživu môžete konzumovať aj s piškótami. Deti sa toho nevedia dojesť. 😊
 • Ak ste pri varení dali príliš veľa vody, prípadne hrušky pustili omnoho viac, potom ju pokojne zlejte a vypite. Inak by bola výživa príliš riedka.
 • Ak nechcete zavárať, potom sa odporúča skonzumovať hruškovú výživu do týždňa a skladovať v chladničke.
 • Miesto kryštálového cukru môžete použiť aj trstinový cukor.
 • Niektorí pridávajú do výživy aj med, my sme však neskúšali, ale musí chutiť tiež vynikajúco.
 • Cukor a citrónová šťava sú výbornými konzervantmi, preto nemusíte mať obavy, že sa vám výživa hneď pokazí.

© Copyright, Fotogaléria Redakcie FoodFest.sk

Čítajte ďalej:

, ,

Upozorni ma na
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
0
Tešíme sa na vaše komentáre pod článkom!x
()
x
Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty