Cibuľa je považovaná za jednu z najzdravších surovín. Aj v gastronómii má veľmi široké využitie. Používa sa pri varení ako zelenina či korenie. Osmažená cibuľa tvorí základ gulášov, perkeltov, omáčok či zeleninových polievok.
Cibuľa má široké využitie aj v lekárstve. Už naši predkovia používali cibuľu k liečeniu bolesti krku, pri kašli, angíne či prechladnutiu. Vysoký obsah allicinu v cibuli, ktorý má silné antibiotické účinky, si jednoducho poradí s akoukoľvek infekciou.
Už v knižnej publikácii výskumu o zdravotných účinkoch cibule na ľudský organizmus sa zaoberala pätica vedcov Gareth Griffiths, Laurence Trueman, Timothy Crowther, Brian Thomas a Brian Smith. Ich publikácia nesie názov „Onions—A global benefit to health“
Cibuľa posilňuje imunitný systém. Zároveň znižuje hladinu cukru v krvi či zmenšuje riziko trombózy. Hovorí sa, že konzumáciou cibule si znižujeme riziko výskytu rakoviny žalúdku. A navyše znižuje aj riziko rakoviny prostaty či pažeráku.
Recepty s cibuľou
Jedným z najbežnejších receptov pri chorobe je nakrájať si cibuľu na drobno a počkať hodinku, kým vypustí šťavu. Trikrát denne si potom dajte polievkovú lyžičku a uvidíte, ako sa vám uľaví. Proti kašľu je skvelé skombinovať to ešte s medom a citrónom.
Z nutričných hodnôt obsahuje 100 gramov cibule 140 kalórií, 9 gramov sacharidov, 2 gramy bielkovín, vitamíny skupiny B, C, E a karotény. Zároveň je bohatá na kyselinu listovú či stopové prvky ako železo, zinok, síra, horčík, draslík, vápnik, sodík a jód.
Tak čo, oplatí sa jesť častejšie cibuľu. Pomáha vám napríklad pri kašli či vyliečení sa? Dajte nám vedieť vaše skúsenosti a rady, ktoré zaberajú u vás.
.za fotky ďakujeme
Onion & Garlic od Tobias Watzek je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál