Cibuľa a jej účinky pre zdravie

Cibuľa je považovaná za jednu z najzdravších surovín. Aj v gastronómii má veľmi široké využitie. Používa sa pri varení ako zelenina či korenie. Osmažená cibuľa tvorí základ gulášov, perkeltov, omáčok či zeleninových polievok.
Cibuľa má široké využitie aj v lekárstve. Už naši predkovia používali cibuľu k liečeniu bolesti krku, pri kašli, angíne či prechladnutiu. Vysoký obsah allicinu v cibuli, ktorý má silné antibiotické účinky, si jednoducho poradí s akoukoľvek infekciou.

Už v knižnej publikácii výskumu o zdravotných účinkoch cibule na ľudský organizmus sa zaoberala pätica vedcov Gareth Griffiths, Laurence Trueman, Timothy Crowther, Brian Thomas a Brian Smith. Ich publikácia nesie názov „Onions—A global benefit to health“

Cibuľa posilňuje imunitný systém. Zároveň znižuje hladinu cukru v krvi či zmenšuje riziko trombózy. Hovorí sa, že konzumáciou cibule si znižujeme riziko výskytu rakoviny žalúdku. A navyše znižuje aj riziko rakoviny prostaty či pažeráku.

Cibuľa

Cibuľa posilňuje imunitný systém. Zároveň znižuje hladinu cukru v krvi či zmenšuje riziko trombózy.

Recepty s cibuľou

Jedným z najbežnejších receptov pri chorobe je nakrájať si cibuľu na drobno a počkať hodinku, kým vypustí šťavu. Trikrát denne si potom dajte polievkovú lyžičku a uvidíte, ako sa vám uľaví. Proti kašľu je skvelé skombinovať to ešte s medom a citrónom.
Z nutričných hodnôt obsahuje 100 gramov cibule 140 kalórií, 9 gramov sacharidov, 2 gramy bielkovín, vitamíny skupiny B, C, E a karotény. Zároveň je bohatá na kyselinu listovú či stopové prvky ako železo, zinok, síra, horčík, draslík, vápnik, sodík a jód.

Tak čo, oplatí sa jesť častejšie cibuľu. Pomáha vám napríklad pri kašli či vyliečení sa? Dajte nám vedieť vaše skúsenosti a rady, ktoré zaberajú u vás.

.za fotky ďakujeme

Čítajte ďalej:

Upozorni ma na
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
0
Tešíme sa na vaše komentáre pod článkom!x
()
x
Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty