Včelí med na zdravie, druhy medu a účinky

Ide o výnimočne sladkú a chutnú tekutinu. Vzniká zberom včiel vzácneho nektáru z kvetov či peľu. Nemusí ísť však zásadne len o včely.

Výroba medu

K nektáru, ktorý je obohatený o peľové zrniečka, včely pridávajú enzýmy, ako invertázu. Potom po odparení vody sa nektár uzavrie voskom v plastových bunkách. Následne sa na základe chemických a fyzikálnych procesov mení nektár na med. Tento proces je samozrejme ďaleko zložitejší, no pre základné pochopenie vzniku medu to bude stačiť.

Samotný med má už dlhú históriu v dejinách ľudstva. Už odpradávna sa med používa v mnohých jedlách či nápojoch pre jeho nezameniteľnú chuť. Med dokonca zohráva dôležitú úlohu aj v niektorých náboženstvách či symboloch.
Chuť, vôňa či farba medu sa líšia najmä v závislosti od zdroja nektáru či ročnom období. Pre predstavu, existuje viac než 300 zdrojov nektáru. Zaujímavosťou je, že na vyprodukovanie pol kila medu musia včely nalietať okolo deväťdesiat kilometrov.

Med

Prírodný med má vynikajúce účinky pre naše zdravie. Nie nadarmo je med považovaný za prírodné zlato.

Med na zdravie

Prírodný med má vynikajúce účinky pre naše zdravie. Už naše staré mamy vedeli, na čo presne je dobré použiť med. Nie nadarmo je med považovaný za prírodné zlato.

  1. Med upokojuje bolesť v hrdle či krku a zároveň zabíja určité druhy baktérií. Takže ak cítite, že na vás niečo lezie, nie je nič lepšie ako dať si lyžičku medu. Dokonca aj operný speváci ho používajú na upokojenie hrdla pred predstavením.
  2. Vyrovnáva hladinu cukru v krvi
  3. Lieči rany. V súčasnosti existuje už niekoľko knižných publikácii a výskumov o včeľom mede a jeho klinických aplikáciách. Americká štúdia vedená vedcom Peter Molanom sa zameriava na liečivé účinky medu pri poraneniach kože. “ The role of honey in the management of wounds“. Antiseptické vlastnosti pomáhajú tlmiť rast baktérií na poranenej pokožke. Už Egypťania si udržiavali rany čisté a bez infekcie za pomoci medu.
  4. Podporuje imunitu a imunitný systém. Pravidelné požívanie medu nás môžu udržať v zdravej kondícií aj vtedy, keď iných choroba skolí.
  5. Rýchly zdroj energie. Ak sa chystáte cvičiť alebo podať fyzický výkon, siahnite ešte predtým po mede.
  6. Pomáha so znižovaním váhy.
  7. Pomáha odstrániť kašeľ aj v kombinácií s cibuľou.
  8. Perfektná náhrada cukru, napríklad do čaju.
  9. Med pomáha dokonca aj pleťou, hydratuje ju a robí ju čistou a jemnou.
ĎALŠIE DOMÁCE NÁVODY:  Veľkonočné recepty, pečieme a varíme na Veľkú noc

Nutričné hodnoty

Z nutričných hodnôt obsahuje 100 gramov medu 304 kalórií, 82 gramov sacharidov, 0,4 gramu bielkovín, sodík, draslík ale aj vitamíny skupiny A, D a B6.

Máte radi med? Pomáha vám udržovať sa fit? Napíšte nám a podeľte sa s nami o vaše skúsenosti.

.za fotky ďakujeme

od snickclunk je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

Čítajte ďalej:

Upozorni ma na
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
0
Tešíme sa na vaše komentáre pod článkom!x
()
x
Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty