Leto je pomaly za nami a s tým prichádza obdobie zbierania šípok a prípravy rôznych receptov z nich. Okrem tradičného šípkového čaju sa v zime parádne hodí zdravý šípkový sirup, verte mi! V rodine ho milujeme, buď si tento vzácny sirup zmiešavame s vodou, alebo pridávame do teplého čaju na dokonalé zahriatie sa v chladných zimných večeroch.
Ešte účinnejší spôsob užívania šípkového sirupu je jedna čajová lyžička dvakrát denne počas celej zimy a choroba vás obíde. Šípky sa totiž vyznačujú vysokým obsahom vitamínu C, dokonca vyšším, než akýkoľvek iný druh ovocia.
Aj preto sa počas námornej blokády zapríčinenou druhovu svetovou vojnou, kedy sa na britské ostrovy prestalo dovážať ovocie, začalo s masívnou výrobou šípkového sirupu pre celé britské ostrovy pre zachovanie zdravia pre domáce obyvateľstvo. Šípky sú vďaka vitamínu C veľmi účinné v boji s prechladnutím či chrípke.
Ani v lete nie je šípkový sirup zbytočný, okrem zvyšovania imunity, ktorú budeme najmä v zime potrebovať, dokáže poriadne osviežiť a dokonale uhasiť smäd.
Dôležité minerálne látky, ktoré šípky obsahujú, zostávajú zachované aj pri spracovaní šípkového sirupu či obyčajného čaju zo šípok. Ide najmä o horčík a draslík.
Domáci recept na šípkový sirup
Pripravte si s nami tento vzácny domáci sirup zo šípok. Dokážeme vám, že na tomto recepte nie je naozaj nič zložitého a zvládnete ho ľavou zadnou, stačí si len nazbierať dostatočné množstvo šípok a .. trochu sa zašpiniť.
V recepte vám ukážeme, ako si správne očistiť šípky, ako ich umyť, rozmixovať, variť, sterilizovať a naliať do pohárov tak, aby sa šípkový sirup nepokazil a vydržal aspoň 1 rok. A áno, nebojte sa, z tzv. „gebuziny“ (aspoň my to tak voláme) vznikne krásne číry domáci šípkový sirup. Tak hor sa do prípravy receptu…
Kedy zbierať šípky?
Šípky zbierame až po prvých mrazoch, kedy začnú trochu mäknúť. Zbierame dobre vyfarbené, zrelé šípky. Spotrebujeme ich čo najskôr, dlhším skladovaním čerstvých plodov sa výrazne znižuje obsah vitamínu C.
Budeme potrebovať
- Mixér (kuchynský sekáčik)
- Kuchynskú váhu
- Panvicu/hrnce
- Sitko
- Gázu
- Lievik
- Odmernú nádobu
- Fľašu s uzáverom
Suroviny
- 1 kg nazbieraných šípok
- 1 kg kryštálového cukru
- 1 ČL kyseliny citrónovej
- 1,5 l vody
Postup
Nazbierané šípky najprv trochu poumývame pod studenou tečúcou vodou a necháme trochu uschnúť. Zatiaľ si pripravíme mixér (kuchynský sekáčik) alebo mažiar. Šípky rozdrvíme nadrobno.
Rozdrvené šípky zalejeme studenou vodou (0,75 l) a necháme variť. Po dosiahnutí bodu varu stíšime a varíme ešte aspoň 10 minút. Potom šípky zakryjeme pokrievkou a necháme hodinu postáť. Uvarené šípky scedíme cez sitko alebo gázu a dostávame prvý šípkový odvar.
Rovnaký postup opakujeme ešte raz so zvyškom šípok, zalejeme vodou (0,75 l) a za občasného miešania varíme 10 minút. Opäť šípky scedíme a dostávame druhý šípkový odvar.
Zaznamenáme si celkové množstvo uvareného šípkového odvaru a prelejeme do čistého hrnca/panvice. Na každých 30 ml odvaru pridáme 30 g cukru. Opäť dáme variť, pridávame cukor a kyselinu citrónovú a za stáleho miešania varíme, až kým sa cukor neroztopí a šípkový sirup “nebuble” aspoň 5 minút.
Fľaše, do ktorých budeme plniť domáci šípkový sirup, si dáme zohriať do pece na 100 stupňov a postupne vyberáme jednu za druhou pri plnení. Fľaše plníme horúcim šípkovým sirupom priamo do horúcich fliaš pre zachovanie sterilizácie. Naplnené fľaše dokonale uzatvoríme a zabalíme do deky. Náš recept na vynikajúci domáci šípkový sirup vám vydrží prinajmenšom jeden rok. Nech ste zdraví!
Aby šípkový sirup vydržal čo najdlhšie
Dôležitá je sterilizácia pri postupe prípravy. Už samotný cukor s kyselinou citrónovou sú dokonalými konzervantmi, no okrem toho je potrebné dodržiavať aj nasledovné zásady, aby sirup zo šípok vydržal čo najdlhšie:
- Fľaše sa musia pred plnením umyť, vložiť do rúry na 15 minút pri teplote 100 stupňov a plniť horúcim šípkovým sirupom.
- Horúce fľaše s domácim šípkovým sirupom lejeme až po okraj hrdla fľaše, aby tam neostalo priveľa vzduchu a sirup nám nezačal kvasiť.
- Fľaše musíme dokonale uzavrieť. Odporúča sa dať ich do vodorovnej polohy, kedy sa viečka lepšie prisajú.
- Vychladené fľaše so šípkovým sirupom po dvoch dňoch uložíme na tmavé a chladné miesto, ideálne do pivnice alebo miestnosti bez slnečného žiarenia. Po otvorení sa odporúča skladovať sirup v chladničke, aby sa nepokazil, keďže jediný konzervant je cukor a kyselina citrónová (a žiadne “Éčka”).
Fotorecept
Tipy na záver
Pomer kryštálového cukru k šípkovému odvaru je 1 kg cukru na 1 l odvaru. Ak máte radi sladší sirup oproti kyslejšiemu, cukru pokojne pridajte, ale opatrne, aby ste to neprešvihli.
© Copyright, Fotogaléria Redakcie FoodFest.sk