Púpavový med od babičky

Aj vy si spomínate z detstva na výborný púpavový med od babičky? Možno je čas si vyskúšať a pripraviť vzácny púpavový med od babičky rovno z vašej kuchyne. Tento recept si zamilujete na prvý hlt! Postup prípravy receptu ponúkame len v jednoduchých 6 krokoch.

Hoci mnohí z nás považujú púpavu za zbytočnú bylinku, ktorá len pekne vyzerá, no už málokto vie, aké liečivé účinky má – veď nie nadarmo sa volá púpava LEKÁRSKA.

púpavový med

Recept na výborný púpavový med od babičky si zamilujete na prvý hlt!

Už v minulosti sa púpava používala na liečbu všemožných očných problémov, najčastejšie zápalu očí. Štúdie dokazujú, že korene púpavy majú protizápalové účinky. Koreň púpavy, ktorý je aj najliečivejšou časťou celej rastliny, sa okrem iného používa aj na podporu trávenia a zmiernenia žalúdočných ťažkostí. Účinné látky púpavy lekárskej podporujú funkciu žalúdka, pankreasu, čriev, pečene a obličiek.

Vysoký obsah draslíka v púpave vyvoláva močopudný a žlčopudný účinok, preto sa púpava neodporúča pre pacientov s problémami obličiek.

Z vonkajšieho použitia sa púpava používa na kožné problémy, akými sú bradavice či ekzémy. Vtedy sa šťava (biela mliečna) z púpavy aplikuje priamo na pokožku.

Z kvetov sa zase pripravuje veľmi obľúbený púpavový med, ktorý pomáha najmä proti kašľu (hoci štúdie dokazujú, že pravý med má pre liečebné účinky stále oveľa väčší význam). Stačí si pripraviť len kvety z púpavy, cukor a citróny a o recept na pravý domáci púpavový med sa postaráme my.

Púpavový med – potrebné suroviny

Kvety púpavy – 400 až 500 ks žltých jazykových kvetov

Zbierame v mesiacoch apríl a máj, kedy púpava ešte kvitne. Púpava je divorastúca rastlina, ktorú nájdete na lúkach či pozdĺž ciest. No odporúčame zbierať tam, kde nie sú žiadne zdroje znečistenia od áut či motoriek.

Cukor – 2 kg

Miesto kryštálového cukru môžete použiť aj trstinový cukor, ktorý je o niečo menej sladký.

Citrón – 2 ks
Umyjeme a neskôr v recepte nakrájame na plátky

Voda – 2 litre
Aspoň 1 hodinu odstatá voda.

Ako pripraviť púpavový med?

1. ZBER

Na 2 dávky púpavového medu je potrebné nazbierať 400 až 500 kvetov, v závislosti od požadovanej intenzity medu či veľkosti kvetov. Naposledy mi úplne stačilo aj 400 kvetov. Ak neviete nájsť dostatok púpavy, zájdite na odľahlú lúku a verím, že nájdete podobné množstvo, ako sa to podarilo aj mne. No vyhnite sa oblastiam s vysokou frekvenciou áut či iných motorových vozidiel – chuť motorových palív v mede by predsa moc “nešmakovala”.

ĎALŠIE DOMÁCE NÁVODY:  MEDVEDÍ CESNAK – zber, uskladnenie a recepty zo zázračnej bylinky!

Okrem toho sa odporúča ísť na zber púpavy, keď je sucho. Za žiadnych okolností nie po daždi, keďže dážď zmije z kvetov peľ.

2. ČISTENIE

Nazbierané kvety púpavy len očistíme od stoniek. Vodou nevymývame, aby sme ich nezbavili peľu, ale len rukou môžeme odstrániť prípadný hmyz.

3. VARENIE – PRVÝ DEŇ

Púpavové kvety zalejeme vodou a varíme na jemnom ohni. Postupne pridávame na plátky nakrájané citróny. Varíme aspoň 15 min. Po 15 minútach odstavíme a necháme vychladnúť. Po vychladnutí ešte neháme lúhovať aspoň jeden deň. My po vychladnutí vložíme do chladničky.

4. SCEDENIE

Na druhý deň výluh z púpavových kvetov scedíme cez gázu do druhého hrnca a dáme opäť variť.

5. VARENIE – DRUHÝ DEŇ

Počas varenia pridávame cukor za stáleho miešania. Varíme aspoň 1 hodinu na miernom ohni tak, aby nám med nespenil a nevykypel. Pozor však na veľkosť hrnca, cukor nám dokáže zdvojnásobiť objem medu, preto vyberte radšej väčší hrniec. Medzitým si môžeme očistiť a sterilizovať poháre, do ktorých budeme liať výsledný púpavový med. My dávame zaváraninové poháre do rúry aspoň na 100 stupňov.

6. ZLIEVANIE

Výsledný vzácny produkt – púpavový med od babičky už len zlejeme do pohárov a otočíme hore dnom. Zabalíme do teplej deky a necháme odstáť pár dní.

Takto pripravený púpavový med je nielen dobrým pomocníkom proti kašľu, ale môže sa jesť aj ku pečivu. U nás sa stal púpavový med nezameniteľnou surovinou letných raňajok – čerstvý rožtek s maslom a púpavovým medom.

Účinky púpavy

  1. pomáha proti kašľu a nachladnutiu
  2. pomáha pri chronickej únave
  3. pomáha proti degenerácii kostí
  4. pomáha pri liečení cukrovky
  5. pomáhajú pri zápale očí
  6. čerstvé listy majú vysoký obsah vitamínu C
  7. na vyvolanie menštruácie

Púpavový med – fotogaléria

pole s púpavou

Práve v tomto období nájdete púpavu takmer na každej lúke.

púpava lekárska

púpava lekárska

Aj takýto záber sa nám podarilo zachytiť! 🙂

púpavový med

Domáci púpavový med!

© Copyright, Fotogaléria Redakcie FoodFest.sk

Čítajte ďalej:

Upozorni ma na
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
0
Tešíme sa na vaše komentáre pod článkom!x
()
x
Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty