Áno, viem, receptov na medovníkov je viac ako hviezd na oblohe, ale predsa si dovolím napísať aj ten môj recept na medovníky, ktoré sú po dopečení hneď mäkké, a to je pre mňa to najviac. A keď už nič iné, aspoň si ho uložím aj tu, aby som ho nemusela hľadať vo vlastnom receptárskom zošite.
Skúsila som už viaceré recepty, ale nie vždy sa podarili na jedničku, raz mi stvrdli, inokedy im niečo chýbalo. Ale tento recept mi konečne vyšiel a stále vychádza, medovníky sú lahodné a hneď mäkké, že s nimi neviete prestať. Preto odporúčam piecť tesne pred Vianocami, inak je tam to riziko…
Aby medovníky boli hneď mäkké…
Aby boli medovníčky mäkkučké, je nutné použiť správnu kombináciu surovín, no hlavne ich nepiecť v rúre príliš dlho. Na medovníky stačí 7 až 10 minút pri teplote 160 stupňov, inak ich už len vysušujeme a o správnej mäkkosti sa už nemožno baviť. Rovnako odporúčam piecť hrubšie medovníčky, ale tým nechcem povedať, že majú byť hrubé, ale nesmú byť zase tenké, také akurát. 😊
Platí jednoduché pravidlo mäkkých medovníčkov:
- ak vykrajujete väčšie medovníčky, pečte maximálne 10 minút
- ak máte menšie formy na vykrajovanie, potom 7 minút pečenia musí stačiť
Suroviny
- 600 g hladkej múky
- 225 g kryštálového cukru
- 100 g masla
- 2 vajcia
- 5 PL medu
- 1 PL mlieka
- 1 KL sódy bikarbóny
- 1 KL perníkového korenia
Postup
Nad parou si roztopíme maslo spolu s cukrom, medom a mliekom. Roztápame na veľmi miernom ohni/stupni.
Zmes sa začne mierne topiť a v tomto momente vyšľaháme aj celé vajcia. Stále varíme nad parou, až pokým nezačne zmes hustnúť.
Polovicu hladkej múky zmiešame so sódou a perníkovým korením a takto zmiešané postupne pridávame k zmesi, ktorú varíme nad parou. Následne zmes varíme ešte približne 5 minút.
Zvyšnú časť hladkej múky vysypeme na dosku, kde budeme cesto pripravovať a vaľkať. K múke pridáme ešte teplé cesto a spracujeme rukami, až kým sa nám všetko pekne nespojí.
Naše skvelé medovníkové cesto sa vôbec nelepí na ruky, je veľmi príjemné a jemné. Podsypávame múkou naozaj len podľa potreby.
Hotové cesto nemusíme dávať do chladničky a môžeme začať hneď vykrajovať.
Pečieme na papieri na pečenie približne 8 minút na 160 stupňov.
Po upečení potrieme vyšľahaným vajíčkom, aby boli medovníčky krásne lesklé.
Čo v prípade, že medovníky sú už tvrdé?
Ak ste piekli podľa iného receptu a ostali vám medovníky tvrdé ako kameň, vôbec nevadí, aj tu máme spôsob, ako sa s tým popasovať. Hlavne ich však nezahadzujte, bola by ich škoda. A teraz k postupu, vložte k medovníkom prekrojené jabĺčko alebo krajec chleba. Čoskoro budú opäť mäkké a jedlé aj pre deti či dospelých ku káve.
Ako skladovať medovníky po dopečení
Po dopečení medovníkov ich nechávam vychladnúť pri izbovej teplote na hodinku a hotové medovníky skladujem v plechovej krabičke na koláčiky, podľa možností v suchej v chladnej miestnosti. Takto vám vydržia aj dlhé mesiace po sviatkoch, pokiaľ na ne zabudnete. U nás sa to však nestáva… 😊
Pri skladovaní koláčikov platí, že každý druh by mal byť uložený v samostatnej dóze a jednotlivé vrstvy je dobré oddeliť aspoň papierom na pečenie. Takto si aj vaše mäkké medovníky zachovajú skvelú arómu a čerstvosť. Okrem plechovej krabičky môžete medovníčky ukladať aj do plastovej či inej kovovej dózy.
Tipy na záver
Ak chcete zistiť, či vaše medovníkové cesto má správnu konzistenciu, chyťte si ho do jednej ruky a nakloňte. Cesto by vám malo pomaly stekať po ruke, no neodtrhnúť sa. Nemalo by byť ani riedke, ale ani príliš husté – niečo medzi tým.
© Copyright, Fotogaléria Redakcie FoodFest.sk