Pijete často kávu? Uprednostňujete skôr kávu s kofeínom alebo bez kofeínu? A zaujímalo vás niekedy, koľko kofeínu obsahuje káva? Čítajte ďalej a dozviete sa, koľko je primeraná denná dávka kofeínu.
Kofeín
Kofein je veľmi zaujímavá a zároveň kontroverzná látka, ktorá môže byť pre človeka na jednej strane veľmi prospešná, ale na strane druhej môže rovnako tak aj uškodiť.
Kofeín je jednoducho droga, pretože sa v tele mení na 3 rôzne, ale veľmi podobné molekuly. Pri spracovaní kofeínu v pečeni sa vytvárajú 3 látky s tromi rôznymi účinkami na organizmus. Ide konkrétne o látky teobromin, paraxantin a teofylin.
Teobromin zvyšuje tok kyslíku a živin do mozgu.
Paraxantin zvýši fyzický výkon tým, že urýchli rozpad tukov, ktoré budú vyživovať svaly.
Teofylin zvýši váš tep a schopnosť sa sústrediť.
Tieto 3 účinky látok spôsobia, že sa človek doslova prebudí. No pozor! Príliš veľká dávka prijatého kofeínu môže byť už problematická.
Účinky kofeínu
Ak to s kofeínom preženiete, spôsobí to nervozitu, pocit úzkosti a celkový nepokoj.
Vedci zistili, že bezpečná denná dávka kofeínu pre dospelého človeka je 400 mg. To sú približne tri 250 ml kávy alebo osem šálok čierneho čaju.
Pri normálnom obsahu kofeínu prevládajú pozitívne účinky. Medzi najznámejšie účinky kofeínu patria zlepšená koncentrácia a schopnosť koncentrovať sa, zvyšuje bdelosť, stimuluje centrálnu nervovú sústavu a zmierňuje únavu.
Pomáha kofeín pri chudnutí?
Hovorí sa, že káva má pozitívne účinky pri chudnutí, no ak budeme piť len kávu bez pohybovej aktivity, na schudnutie môžeme rovno zabudnúť. S určitosťou vieme povedať, že kofeín urýchľuje metabolizmus a vďaka tomu bude vaše telo spaľovať viac kalórií. Kofeín potom funguje ako zvyšovač intenzity cvičenia a dopomáha tak s chudnutím.
Nadmerné užívanie kofeínu môže byť nebezpečné
Vedci ďalej pokračovali vo svojich výskumoch a podarilo sa im zistiť, že kofeín sa stáva jedovatý už asi pri 10 gramoch. Keď si to prepočítame na šálky kávy alebo čierneho čaju, je to asi 75 šálok kávy a 180 šálok čierneho čaju za deň. Ale aj tieto údaje sa líšia od aktuálneho zdravotného stavu jedinca a netreba ich brať do úvahy ako 100 percentné. Vždy platí: Všetko s mierou!
Recepty s kofeínom
Zdroje informácií:
Higdon JV1, Frei B. (2006) Oregon State University, Corvallis, OR 97331, USA. jane.higdon@oregonstate.edu, Coffee and health: a review of recent human research. 46(2):101-23.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16507475
Daniel Borota, Elizabeth Murray, Gizem Keceli, Allen Chang, Joseph M Watabe, Maria Ly, John P Toscano & Michael A Yassa (12 January 2014), Post-study caffeine administration enhances memory consolidation in humans, 201–203 (2014)
http://www.nature.com/neuro/journal/v17/n2/full/nn.3623.html
Qi H, Li S. Dose-response meta-analysis on coffee, tea and caffeine consumption with risk of Parkinson’s disease. Geriatr Gerontol Int. 2014;14:430-9.
Chen LW, Wu Y, Neelakantan N, Chong M, Pan A, van Dam RM. Maternal caffeine intake during pregnancy is associated with risk of low birth weight: a systematic review and dose-response meta-analysis. BMC Med. 2014;12:174.
Ding M, Bhupathiraju SN, Chen M, van Dam RM, Hu FB. Caffeinated and decaffeinated coffee consumption and risk of type 2 diabetes: a systematic review and a dose-response meta-analysis. Diabetes Care. 2014;37:569-86.
http://www.foodinsight.org/Content/3147/Caffeine_v8-2.pdf
.za fotky ďakujeme
Girl portrait od Yuri Samoilov je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál