Úzky vzťah výživy k mnohým biologickým pochodom svedčí o jej prvoradom význame nielen v zdravom, ale aj v chorom organizme. Diétne stravovanie je veľmi dôležité a to nielen počas ochorenia. Vplyv výživy na priebeh niektorých ochorení je taký veľký, že právom hovoríme o liečebnej výžive alebo aj racionálnej diéte.
Preto si povieme o úlohe výživy v domácej praxi pri mnohých ochoreniach v rámci celého liečebného plánu. Chceme tu uplatniť novšie dietetické poznatky, pričom spomenieme aj moderné názory na niektoré ochorenia, najmä tie, ktoré sa významnejšie líšia od starších poznatkov. Diéty predovšetkým nerozdeľujeme už podľa postihnutých orgánov (žalúdočné, pečeňové, obličkové atd.), keďže pri chorobách jedného orgánu často treba použiť veľmi rozdielne diéty. Preto ich delíme hlavne podľa toho, akú úlohu majú plniť v našom organizme, aj keď ich, pravdaže, dávame hneď do súvisu s chorým orgánom. Zhoduje sa to s naším celoštátne platným jednotným systémom, ktorý sa u nás v posledných rokoch vedecky dobre prepracoval, zaviedol do praxe a je záväzný pre nemocničné, kúpeľné i reštauračné diétne stravovanie. Preto chceme naň nadviazať aj v domácej liečebnej výžive.
Naše poznámky o dietetike v domácnosti budú stručné a čo možno najjednoduchšie vysvetlené.
Racionálna diéta alebo diéta z rozumu
Ide o prirodzenú diétu určenú aj pre zdravých jedincov ale aj pre staršiu populáciu. Racionálnou diétou rozumieme spôsob zdravého stravovania sa. Znamené to vlastne rozumnú (ratio = rozum), správnu stravu. To znamená takú, pri ktorej sa dodržiavajú zásady správnej výživy. Strava má byť pravidelná, v primeraných časových odstupoch. Ďalej má byť pestrá, dobre vyvážená a má obsahovať všetky dôležité živiny v správnom množstve a vzájomnom pomere. Takto sa strava stane najlepšou ochranou pred mnohými ochoreniami.
Prísnejšie musia takúto stravu dodržiavať ľudia trpiaci chorobami, ktoré nevyžadujú osobitné diétne zásahy, napríklad s rôznymi poruchami srdca (ak ich nesprevádzajú chorobné opuchy) alebo s nekomplikovanou chorobou vysokého tlaku.
Starší ľudia sú viac ohrození cievnymi chorobami a ich komplikáciami, a preto musia dodržiavať takú racionálnu stravu, ktorá by do istej miery pôsobila proti vzniku artériosklerózy (vápeniatenie ciev). Zásady tejto diéty sú v súlade so zásadami správnej výživy s niektorými výhradami:
Obmedzujeme celkové množstvo tukov, najmä živočíšnych, lebo ich vyšší príjem urýchľuje vznik artériosklerózy. Vynechávame potraviny, ktoré obsahujú väčšie množstvo cholesterolu (žĺtok, vnútornosti, maslo). Cholesterol hrá významnú úlohu pri vzniku tohto ochorenia. Z odporúčaných tukov uprednostňujeme preto najmä rastlinné oleje.
Keďže starší ľudia sa obvykle menej pohybujú, vynakladajú menej energie a majú väčšiu náchylnosť na priberanie, odporúčame celkové množstvo prijatej potravy trochu zredukovať. Znižujeme energetickú hodnotu stravy najmä tým, že obmedzujeme múčne a sladké jedlá a zvyšujeme rôzne druhy zeleniny a ovocia.
Podávame mäsá varené, dusené alebo pečené, avšak nie vyprážané! Mäso pritom podlievame vývarom z kostí, zeleniny alebo len vodou. Dopĺňame ho zeleninou, zeleninovými šalátmi alebo omáčkami pripravenými s malým množstvom tuku alebo dokonca bez neho, prípadne šťavami.
.za fotky ďakujeme
Barbie’s Diet II od Laura Lewis je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál