Zázvor v tehotenstve: treba s ním skoncovať?

Zázvor je výborným pomocníkom, a to najmä v období chrípok a prechladnutí. Ale čo v prípade, že som tehotná? Môžem piť čerstvý zázvorový čaj počas tehotenstva? Hovorí sa, že všetko s mierou, no platí to aj pri požívaní zázvoru v tehotenstve? O tom si už prečítate v nasledovnom článku.

Takmer všetky budúce mamičky si v úvode tehotenstva vyhľadávajú množstvo informácií o potravinách a bylinkách, ktoré by mali počas tohto obdobia obmedziť, prípadne úplne vyradiť z jedálnička. Myšlienky mnohých mamičiek smerujú práve ku konzumácii zázvoru v tehotenstve.

Internet je plný rozporuplných informácií a my sami nevieme, ktoré z nich sú skutočne dôveryhodné, však? Aj v tomto prípade sa treba riadiť heslom všetko s mierou a keďže ide o tehotenstvo, tak toto heslo platí dvojnásobne.

Zázvor v tehotenstve – účinky zázvoru

Zázvor je všeobecne známy ako prírodný elixír zdravia, ktorý má blahodárne účinky na ľudský organizmus. Väčšina z nás ho najčastejšie konzumuje v podobe intenzívneho, ale veľmi chutného a zdravého zázvorového čaju pripravovaného práve z koreňa čerstvého zázvoru.

Zázvor účinne pôsobí na imunitu človeka, redukuje množstvo cholesterolu v krvi, zlepšuje trávenie a tiež je bohatým zdrojom vitamínu C či železa. Práve vitamín C a železo zohrávajú veľmi dôležitú funkciu počas tehotenstva. Nielenže podporujú imunitu ešte nanarodeného dieťatka, ale navyše redukujú riziko akýchkoľvek chorôb.

Účinnými látkami zázvoru sú silice a gingerol (pikantná látka), ktorá má veľmi podobné zloženie ako kapsaicín, ktorý poznáme zo štipľavej papriky a ktorá udáva aj intenzitu čili papričky.

Mnohé mamičky v prvom trimestri bojujú s rannými nevoľnosťami, kedy sa zamýšľajú nad otázkou, či môžu na zmiernenie bolesti aj počas tehotenstva jesť zázvor. Áno, na jednej strane má zázvor silné antibakteriálne účinky, avšak počas tehotenstva treba byť s konzumáciou zázvoru veľmi opatrný. Okrem spomínaných priaznivých účinkov môže mať zázvor v tehotenstve aj nežiadúce účinky, nakoľko zvýšená konzumácia zázvoru v tehotenstve môže ohroziť funkciu maternice aj samotný plod. 

Zázvor v tehotenstve – výskum, či pomáha zázvor pri ranných nevoľnostiach

Len nedávno sa uskutočnil výskum, ktorého cieľom bolo dokázanie alebo aj vyvrátenie pozitívneho efektu zázvoru na ranné nevoľnosti počas tehotenstva. Výskumu sa zúčastnilo 67 žien, ktoré trpeli rannými nevoľnosťami.

Zúčastnené budúce mamičky boli náhodne rozdelené do dvoch skupín. Prvej skupine tehotných žien podávali 250 mg zázvoru v tabletkách, druhej skupine podávali placebo.

Výsledkom výskumu sa podarilo demonštrovať priaznivé účinky zázvoru na ranné nevoľnosti počas tehotenstva. V číselnom vyjadrení išlo o 85% zlepšenie zdravotného stavu (pri požívaní zázvoru) resp. len 56% zlepšenie (pri požívaní placeba). Z hľadiska poklesu zvracania sa zistilo ešte výraznejšie zlepšenie, 50% zlepšenie pri ženách so zázvorom resp. len 9% zlepšenie pri tehotných, ktoré požívali placebo.

ĎALŠIE DOMÁCE NÁVODY:  Čaje v tehotenstve: ktorý čaj v tehotenstve nepiť?

Z tohto experimentu, ktorý sa konal v nemocnici v meste Ishafan v Iráne, sa dospelo k názoru, že denná dávka 1 000 mg dokáže výrazne pomôcť tehotným ženám pri ranných nevoľnostiach a zvracaní.

zazvorovy caj

Podľa výskumu je zázvor naozaj účinný pri ranných nevoľnostiach v tehotenstve.

Zázvor v tehotenstve – Aká je teda odporúčaná dávka?

Ako sme už spomínali vyššie, pri zázvore v tehotenstve treba dávať na pozor na jeho dávkovanie a užívať len veľmi malé množstvo. V prvom rade treba konzumáciu zázvoru konzultovať s lekárom. Ak sa však bavíme o sušenom zázvore, odporúča sa maximálne 1 g sušeného zázvoru. V prípade čerstvého zázvoru maximálne 4 g denne. Treba byť však veľmi opatrný pri silných domácich limonádach, kde sa zázvor podáva v surovom stave a vtedy je nebezpečný. V druhom a treťom trimestri sa však zázvor neodporúča konzumovať vôbec, pretože môže viesť k predčasnému pôrodu.

Zázvor v tehotenstve a vaše názory

Majka:

Zázvor + klinčeky vyvolávajú pôrod som počula, tak som ho pila, keď už mal byť termín. A do troch dní bol malý už aj na svete.

Terka:

Ja si myslím, že zázvor v tehotenstve vôbec nevadí, keď je žena prechladnutá alebo nebodaj chorá, tak určite lepšie, ako “pchať” do seba všetky nezmyselné lieky a antibiotiká.

Jana:

Mne zas doktor zázvor vôbec neodporúčal, pre jeho dráždivý účinok. Pri prechladnutí mi skôr odporúčal vodu s citrónom, ovocné čaje a pokoj v teple. A prešlo to, no v mojom prípade to bola len nádcha, nič hrozné.

Iveta:

Keď vám býva, ženy moje, ráno zle, tak zázvor pomáha. Čiže užívať len na úvod pri ranných nevoľnostiach spojených s tehotenstvom. Ale aj to veľmi opatrne ako so všetkým. Všetko s mierou a nič by sa nemalo stať. Neskôr, keď nevoľnosti prejdú, skúste sa ho zbaviť úplne. 

Natália:

Podľa mňa treba aj rozlišovať, či sa bavíme o čerstvom zázvori z koreňa, alebo len zázvorovom čaji z obchodu, ktorý má častokrát len príchuť zázvoru. Takže pri tom čerstvom koreni veľmi opatrne. A samozrejme je rozdiel, či si ho nastrúhate najemno alebo len nakrájate na malé kúsky. Ten nastrúhaný je príliš intenzívny, tak to neprežeňte, ženy moje. 🙂

Aké sú vaše skúsenosti? Pili ste zázvorový čaj aj v tehotenstve? Dajte nám vedieť.

.zdroj informácií

Giti Ozgoli, Marjan Goli, and Masoumeh Simbar: Effects of Ginger Capsules on Pregnancy, Nausea, and Vomiting, 17 Mar 2009

© Copyright, Fotogaléria Redakcie FoodFest.sk

Čítajte ďalej:

Upozorni ma na
guest
1 Komentár
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
Petra Malovcová
Petra Malovcová
10 mesiace dozadu
1
0
Tešíme sa na vaše komentáre pod článkom!x
()
x
Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty