Tentokrát sme sa pustili do prípravy zaváraného leča, preto by sme sa s vami radi podelili o tento skvelý recept na zavárané lečo.
Aj v dnešnej uponáhľanej dobe sme stále zástancom názoru, že niet nad zdravé domáce zaváraniny a pochutiny. Aj za toto však môžeme poďakovať práve našej babičke, ktorá sa vždy starala o naše domáce zásoby. Teraz, v čase, keď už aj my máme vlastnú domácnosť si oveľa viac vážime po domácky pripravené zaváraniny bez zbytočných konzervantov.
Ako teda pripraviť výborné zavárané lečo? Veľmi jednoducho! Otázkou však stále ostáva, aký podiel ingrediencií máme použiť. V našej domácnosti sa vždy uprednostňovalo použiť viac paradajok, než papriky. Naozaj je len na vás, koľko čoho sa rozhodnete použiť. Väčšina receptov odporúča dať nasledovný pomer:
- Paradajky cca 3kg
- Paprika cca 2kg
- Cibuľa cca 4-5 menších ks
- Soľ 2-3 polievkové lyžice
- Mletá sladká červená paprika 1-2 polievkové lyžice
- Olej 2 dlc
- Zaváraninové fľaše
Postup na zavárané lečo:
1. DOMÁCE PARADAJKY A PAPRIKY
Najdôležitejšie z celej prípravy je práve zabezpečenie kvalitných surovín na domáce zavárané lečo. Ak máte možnosť zaobstarať si paradajky a papriku práve z trhov, tržníc či z vlastnej záhradky, určite odporúčame. V prípade mletej sladkej papriky sme mali možnosť zohnať pravú maďarskú papriku, ktorá leču dodáva nielen výraznú chuť, ale i dokonalú červenkastú farbu.
2. UMÝVANIE A KRÁJANIE
Keď sa nám už podarilo zadovážiť si všetky suroviny, mohli sme sa veselo pustiť do čistenia a umývania. Najskôr si očistíme cibuľu a následne ju nakrájame na menšie kocky. Poriadne umyjeme papriku a zbavíme ju jadierok a nakrájame na pásiky. Z paradajok odstránime stopky, umyjeme ich a pokrájame na kocky, prípadne mesiačiky. My sme sa priklonili ku kockám 🙂
3.ORESTOVANIE CIBULE
Medzitým si pripravíme väčší hrniec s približne 2 dcl oleja, na ktorom orestujeme cibuľku. Následne pridáme papriku, ktorú osolíme a rovnako orestujeme. Keď bude paprika mäkšia, obsah hrnca klesne zhruba o polovicu. Pridáme pol litra vody a dusíme pod pokrievkou až do zmäknutia (približne 15-20 minút).
4. DUSENIE PARADAJOK
Pridáme paradajky a opäť podusíme, až kým nezačnú púšťať šťavu. V tejto fáze sú už paradajky polomäkké. Pripravíme si mletú papriku v pohári, kde je približne 1 dcl vody a rozpustíme ju v tejto vode.
5. PRIDANIE PAPRIKY
Celú zmes zalejeme paprikou s vodou a varíme ešte asi 15 minút.
TIP od nás: Určite do zmesi nesypte suchú papriku, pretože by mohlo lečo začať horieť, čo by bola veľká škoda.
6. PRÍPRAVA POHÁROV NA LEČO
Kým sa nám dovarí lečo, pripravíme si zaváraninové poháre, do ktorých nalievame horúcu zmes (približne 1-2 cm od od okraja).
7. STERILIZÁCIA LEČA
V poslednom kroku už len viečkujeme a sterilizujeme na plechu s teplou vodou v rúre. Do plechu nalejeme asi trištvrte vody a až potom naukladáme fľaše. Odporúčame na 15-20 minút pri teplote 180 stupňov. Poháre poukladáme hore dnom na utierku a prikryjeme dekou.
TIP od nás: Nám sa veľmi osvedčilo zavárané lečo označiť dátumom výroby 🙂
Podelili sme sa s vami o recept, ktorý máme osvedčený, no samozrejme, ak vám záhradka či babička dopriala aj inú vzácnu zeleninu, do zaváraného leča môžete pridať či už cuketu, patizón, prípadne baklažán. Výsledkom bude tiež skvelá zmes, ktorú môžete použiť na prípravu nejakého toho sotééčka 🙂 Aj takýmto spôsobom si môžete zabezpečiť vzácne zásoby na skvelé domáce jedlá, ktoré len tak ľahko v obchode nekúpite.
Fotorecept
Videorecept
Zavárané lečo s vajíčkom na raňajky
My sme si ušetrili ešte aj nejaké zásoby z minulého roka a v sobotu sme si pochutili na raňajkách v znamení leča s vajíčkami. Ide o veľmi jednoduchý a chutný recept. Potrebovali sme len domáce lečo, cibuľku, soľ a hladné brušká. Na miernom ohni sme orestovali 1 cibuľku do zlatista, hneď na to pridali menšiu zaváraninovú fľašu leča, povarili 3 minútky a pridali vajíčka podľa chuti a hladu 🙂 My sme si pripravili lečo z dvoch vajíčok a úplne nám to stačilo.
Z vašich postrehov
Terka
Presne takto zaváram lečo aj ja. Len jeden detail a to taký, že paradajky dávam do hrnca skôr a keď začnú vrieť, pridám do hrnca papriku. Konzervant nedávam žiadny, ešte sa mi nikdy nepokazil ani jeden pohár, tak zatiaľ nebol dôvod kaziť lečo o konzervant.
Božka
Robím to podobne, ale lečo zamrazujem. Ideálne napríklad do guláša, keď viem vopred, že idem robiť guláš. Lečo úžasne dochutí guláš. Zároveň ja nikdy ale nepridávam soľ.
Zuzu
Soliť solím, radšej neriskujem. Minule sa mi všetky chytili a musela som ich všetky vyhodiť, škoda paradajok a papriky. Kebyže som aspoň prišla na to, prečo sa mi lečo pokazilo … Preto už radšej so zavaranym lecom neexperimentujem.
Mirka
Počula som, že je lepšie dať o približne kilo viac paradajok ako papriky, ak chcete mať chuťovo skvelé zavarane leco. Čiže u mňa to bolo 5 kg papriky a 6 kg paradičiek. Cibuľu nedávam. Takéto lečo potom môžete smelo použiť do guláša, prípadne len tak do mäsa. Cibuľku len pridám orestovanú, ak idem pripraviť lečo s klobáskou či špekačkou. Je to výborná pochúťka !
Tomáš
Robievam vždy bez cibule. Tú si potom dodatočne orestujem čerstvú a potom pridám zavarane leco. Presne, ako sa tu píše. 🙂
Iveta
Tento rok asi pár pohárov skúsim aj s cuketou, čítala som, že to lecu pridá chuť. Keď už mám cukety plnú záhradu a chutí mi aj cuketová polievka, tak prečo ju nevyskúšať aj s lečom? Ináč ja nesolím vôbec a takto môžem lečo použiť naozaj všade, najviac do gulášu, tam je to najchutnejšie.
Stano
U nás sa roky pripravuje zavarane leco aj s cibuľou, olejom a aj soľou. Držíme sa tohto pomeru – 1 kg paradajok, 1,5 kg papriky a pol lyžičky soli + 2 PL oleja.
Táňa
Zavarane leco som vždy robila postupom, zeleninu som podusila a potom sterilizovala. Vždy aj s cibuľkou.
Luc
Zavarane leco je úplne super, robím ho presne rovnako – paradajky + paprika + cibuľa. No ja som sa naučila na záver pridávať ešte aj lyžičku tymiánu.
Maťa
Ja lečo pripravujem nasledovným spôsobom, paradajky, papriku a cibuľku udusím a rovno vriace z hrnca lejem do pohárov. Uzavriem a nechám v deke vychladnúť aspoň 2 dni. Už 4 roky rovnaký postup od babičky na zavárané lečo a nikdy so žiadnymi problémami či plesňami. 🙂
Máte svoj vlastný spôsob prípravy leča? Dajte nám o ňom vedieť do komentára.
Vďaka za článok. Neviem, prečo dávať do leča mletú papriku.
Ja lečo nesterilizujem horúce ho dam do fliaš a prikryté pod dekou necham odležať. Robíme to tak každý rok a ušetrí to kopu času.
Hotové lečo uvariť namiesto s vajíčkami s pochutkovou smotanou je to delikatesa.
Pomer napr: namiesto 4 vajec dať 200ml
pochutkova smotana . Veľa ľudí to nepozná s čuduje sa ale veď aj hríby sa jedia aj na smotane nie len s vajíčkami.
No super,vyskušam😊
Super! šups do záhrady a idem na to. Ďakujem!
Lečo sa mi tento rok konečne vydarilo,išla som krok po kroku podľa receptu a veľmi sa z toho teším.
Vedel by autor napísať, načo do leča pridávať mletú papriku?
Pekný deň Majo. Mletá paprika sa, samozrejme, pridáva nielen kvôli chuti, ale lečo vie aj pekne zafarbiť.