Vegetariánske recepty, pripravte si vegetariánsku stravu

Hľadáte vegetariánske recepty pokope? Máte pocit, že je na internete málo nápadov a inšpirácii na vegetariánsku stravu? Potom ste na správnom mieste. Budeme vám prinášať tie najlepšie na recepty z oblasti vegetariánstva.

Podľa odmietania živočíšnych potravín – mäsa, mlieka, vajec – jestvuje niekoľko stupňov vegetariánov:

  1. laktoovovegetariáni, ktorí zo svojho jedálneho lístka vylúčili akékoľvek mäso, alkohol, tabak, niekedy i biely cukor a bielu múku, no konzumujú živočíšne mlieko a mliečne výrobky, vajcia a vaječné výrobky;
  2. laktovegetariáni sú ako laktoovovegetariáni, vylúčili však zo stravy vajce;
  3. vegáni, ktorí konzumujú len stravu rastlinného pôvodu, teda nijaké mäso, ani vajcia, mlieko a ani mliečne výrobky. Niektorí z nich odmietajú i droždie či med. Iní zasa kupujú rozličné doplnky obsahujúce vitamín B12. Podľa všetkých štúdií nemajú vegáni ani deficit železa, ani vápnika a ani vitamínu D;
  4. vitaríáni sú vegáni, ktorí konzumujú všetko výlučne v surovom stave, teda bez varenia, pečenia či smaženia;
  5. fruktariáni uznávajú extrémny stravovací režim, konzumujú iba ovocie.

Úsmevný dôkaz o tom, že človek ani psychologicky nie je mäsožravcom, podali manželia Diamondovci v knihe Fit pre život. Človek nie je uspôsobený na požívanie mäsa ani z psychologického hľadiska.

Predstavte si, že idete zeleným parkom, dýchate čerstvý vzduch, počúvate spev vtáčikov. Pred chvíľou asi pršalo. Všetko je čerstvé a čisté, slnečné lúče presvitajú cez stromy, kvapky na kvetoch a na zelených kobercoch trávy sa v nich ligocú. Vtom vám cez cestu prebehne veverička. Aký bude váš prvý inštinktívny impulz? Vrhnete sa na ňu, aby ste mohli zhltnúť jej črevá a vypiť krv a aby ste si potom s rozkošou oblizovali pery a ďakovali osudu, že vás viedol práve touto cestou, ktorá vás obdarila takou lahôdkou? Alebo pri pohľade na toto malé chlpaté stvorenie spontánne poviete: „Pozri, vidíš tú zlatú malú veveričku?“ Zaujímalo by ma, o koľko by bolo viac vegetariánov, keby každý, kto má chuť na biftek, musel vyjsť von, zabiť bezbranný hovädzí dobytok, rozrezať ho, prebrodiť sa krvou a črevami, aby si priniesol vytúžený kúsok mäsa.

Najlepšími na testovanie sú deti. Posaďte malé dieťa spoločne s malým zajačikom a jablkom do výbehu. Ak dieťa zje toho zajaca a bude sa hrať s jablkom, kúpim vám nové auto.

Názory na vegetariánstvo sa rôznia

Stano

Posledný rok sa snažím mäso obmedzovať kvôli behanie aj joge, aj keď sa to niekedy nedarí – napr. Klobások, ktorý sa podával ako občerstvenie po novoročnom polmaratónu som s chuťou sbodnul :). Avšak sa mi darí dodržať v priemere 4-5 dní bez mäsa za týždeň. Uvažoval som o úplnom vypustení mäsa z jedálnička, ale zatiaľ ešte nie som rozhodnutý. Nejde ani tak o chuť na mäso, ktorá už nie je zďaleka tak silná ako predtým, ale skôr o zdravotné následky. Napríklad inde diskutovaný prísun kolagénu pre výživu kĺbov, dostatok železa v potrave, bielkoviny atp. Ide urobiť pre bežcov vyváženú stravu bez mäsa? Alebo sa musí užívať potravinové doplnky? Máte s tým niekto skúsenosti?

Vlado

Ja som bol vegetariánom nejaký ten piatok – cez sedem rokov, so športom žiadny problém, telo si cestu nájde. Avšak – už nejakú dobu vegetariánom nie som. Iste je mnoho ciest a dôvodov, prečo po nich ideme …
Ak to robíš kvôli joge, závisí čo, ako a prečo robíš. Osobne by som ti odporučil nejesť mäso dôsledne nejakú dobu (rok) vôbec. Ak si len trochu citlivý, zistíš významný rozdiel v psychike. Mäsom raz týždenne sa o toto pripravuješ. No a až zistíš rozdiel, môžeš sám posúdiť, aký to má pre teba význam.

Miro

Asi je to rovnaké, ako s množstvom iných vecí diskutovaných tu. Každý človek je iný, má iné chute, iné vstrebávanie živín, atď. V úplnom vegetariánstvo vidím skutočné nebezpečenstvo toho, že telu môže niečo chýbať. To, že jednému človeku to nechýba, neznamená, že inému tiež nebude chýbať. Viem o mnohých prípadoch vegetariánov, ktorí majú problémy s pohybovým aparátom, aj keď ho (pohybový aparát) rozumne zaťažovali. Prejaví sa to napríklad až s neskorším vekom (nad 50, nad 60 …). Nerobil som samozrejme na túto tému vedecký výskum. V rozumnom obmedzenie mäsa nebezpečenstvo nevidím; ako už tu niekto napísal, telo si cestu nájde …
Ja patrím k tým, čo si občas naordinujú kĺbovú výživu z bravčového kolena.

Peťo

ĎALŠIE DOMÁCE NÁVODY:  Jahodové smoothie

Na druhej strane niektorí ultramaratonci, napríklad Jarda Kocourek, boli v čase svojich vynikajúcich výsledkov (víťaz a niekoľkokrát úspešný na 6-dennom) už dlhšiu dobu vegetariáni.

Sweetko

NEJEST MASO A NENAHRADIT SI CHYBAJUCE ZIVINY = VASA DEBILITA.

Ja jem maso mozno raz za mesiac malinko, len tak pre chut, inac som veganka, nejem mliecne vyrobky- tie skodia viac ako maso imo.

No to neznamena, ze som si nenastudovala co a ako jest, aby som bola ok a cuduj sa svete, uz takmer rok takto fungujem, technicky by som mala mat anemiu a neviem co este a aj s priatelom sme ok, dokonca jemu rastu svaly (cvici v posilke) aj ked maso neje 😉 to len tak ak by tu bol nejaky muz, co by protestoval, ze z rastlinnej stravy sa bielkoviny nevstrebavaju dobre a ine blbosti.

Blinky

Takto ti poviem… bola som vegetariánka. Odmietala som jesť meso, hnusilo sa mi. Až kým som skoro neprišla o život kôli svojej vlastnej sprostosti. Kôli tomu že som nejedla meso som prišla o veľa železa a netvorilo sa mi dostatočné množstvo krvi. No aby toho nebolo málo aj moje srdce začalo “štrajkovať” pretože sa snažilo pumpovať chýbajúcu krv. Chceli mi dávať transfúzie no odmietla som… radšej som sa rozhodla že začnem jesť meso, ako si to neskôr opäť zopakovať v nemocnici. Boli to najhoršie roky môjho života. Cítila som sa strašne slabá. Ešte teraz mám problémy s krvou a zostane to tak už navždy kôli môjej vlastnej hlúposti nejesť meso. Takže si veľmi rozmysli či sa chceš svojou vlastnou vinou dostať do hrobu…

Kačiak

no môj hlavný problém vidím v tom, že aj zeleninu a ovocie, ktorá sa považuje v jedálnom lístku za tú najzdravšiu variantu, nemôžem jesť až tak celkom zdravú, čerstvú, bez dusičnanov, iných chemikálii… mne sa zdá, že všetko kúpené mimo bioobchodov nie je až také zdravé… ale s tým nič nenarobím… a stále lepšie je jesť zeleninu s hrozbou, že sú v nej dusičnany, ako sa vedome pchať párkami, slaninou a pod.

Aký máte vy názor na vegeteránstvo? Súhlasíte s touto filozofiou, alebo ste typický mäsožravec, ktorý od detstva nikdy neriešil v hlave, či je požívanie mäsa správna vec?

Vegetariánske recepty

Čítajte ďalej:

Zatiaľ bez komentára. Buďte prví

Pridaj komentár

Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty