Mäsové jedlá

Hoci kedysi sa ľudia na dedine stravovali len zriedkakedy mäsitými jedlami, dnes je situácia úplne iná. Mäsiarne máme snáď na každom kroku a požívanie mäsitých jedál sa už nezohľadňuje od majetkových pomerov rodín, ako tomu bolo v minulosti.

Dnes najčastejšie konzumujeme bravčovinu, hovädzinu a hydinu.

Bravčové mäso

Medzi najobľúbenejšie spôsoby prípravy jedál z bravčového mäsa patrili v minulosti, ale na dedine aj dnes, špeciality z domácej zakáľačky. Aj dnes je to v dedine priam sviatok a to nielen v rodine, v ktorej zakáľali ošípané, ale aj v celom susedstve či dedine.

Rada na prípravu bravčového mäsa:

  • Bravčové obličky čistíme tak, že ich prekrojíme naplocho, močové kanáliky nožom vyrežeme, dáme do dierkovanej naberačky a niekoľkokrát horúcou vodou prepláchneme.
  • Tučné bravčové mäso dávame na pekáč dole tukom, podlievame vodou a prikryté dusíme. Až potom ho začneme piecť.

Hovädzie mäso

Kedysi bolo hovädzie mäso dostupné len pre tú najbohatšiu vrstvu obyvateľstva. Aj dnes, s ohľadom na cenu hovädzieho mäsa, patrí hovädzina medzi bohatšie jedlá. Hovädzina sa stáva typickou súčasťou nedeľného obeda, a to najmä vo forme hovädzieho vývaru.

Rada na prípravu hovädzieho mäsa:

  • Hovädzie obličky čistíme tak, že ich prekrojíme naplocho, močové kanáliky nožom vyrežeme, dáme do dierkovanej naberačky a niekoľkokrát horúcou vodou prepláchneme.
  • Penu vzniknutú pri varení hovädzej polievky nezberáme, lebo ide vlastne o zrazené bielkoviny. Táto pena sa počas varenia vyzráža a pri státi polievky klesne na dno nádoby.

Hydina

Ani hydinové mäso sa nekonzumovalo v minulosti tak často, ako je tomu dnes. Hydinové mäso je súčasťou každej kuchyne nehovoriac o hydinových slávnostiach. V Martine je známa “martinská hus”, v Tekove zase nemenej známe “levické fertále”.

Rady pri príprave hydinové mäsa:

  • Chudšia hydina pri pečení ľahko vyschne, preto ju na prsiach obložíme prúžkami slaniny.
  • Husacia masť vydrží dlhšie, ak k nej pridáme masť bravčovú (aspoň tretinu).
Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty