Losos

Losos je jednou z najpopulárnejších rýb dnešnej doby, a to aj z logických dôvodov. Pripraviť si chutného lososa by mal zvládnuť každý a jeho všestranné využitie mu len pridáva na popularite. Hoci sa najčastejšie servíruje k hlavnému jedlu, takisto je možné použiť lososa ako ingredienciu do receptov pre polievky či šalátov.

Predaj a cena lososa

Ak si chceme pripraviť recepty z lososa, mali by sme poznať jeho cenu. Cena lososa v akcii sa môže pohybovať na úrovni 6 až 10 EUR za kilogram. Najlacnejší losos na predaj býva väčšinou v tých najväčších obchodných reťazcoch, no treba dohliadnuť na čerstvosť a kvalitu ryby. Porciované filety z lososa sa hodia nielen na prípravu v rúre či na grile, ale nájdu uplatnenie aj za surova. Cena filetov z lososa sa pohybuje na úrovni 6 EUR / 250 gramov.

Druhy lososa

Losos ako názov ryby nepokrýva konkrétny druh, ale celý rod lososov. Väčšine je známy Losos atlantický, Losos kráľovský, Losos nerka a pravdepodobne u nás najznámejší Losos ružový. Táto chutná ryba je považovaná za jednu z najzdravších rýb a to pre jej bohatý obsah bielkoviny a Omega 3 mastných kyselín, ktoré majú priamy pozitívny vplyv na kardiovaskulárne a mentálne ochorenia. Jednoducho povedané, losos je pre zdravie výborná voľba.
Losos je k nám dovážaný zo všetkých častí sveta. Buď sú chované na farmách alebo priamo lovené z jazier a oceánov, najmä na Aljaške.
Losos je symbolom sily so schopnosťou prekonávať obrovské vzdialenosti, niekedy až vyše 4 000 km. Väčšinu času trávia v mori, no pri prekonávaní vzdialeností sa vyskytujú aj v riekach. Sú schopné prekonávať aj vodné bariéry vo výške až troch metrov.
Losos je veľmi citlivý na znečistenie vôd a preto je dobrým indikátorom znečistenia vodných tokov. Existencia tohto druhu rýb bola koncom 20. storočia vážne ohrozená.

Nutričné hodnoty lososa

Losos z hľadiska zdravia je veľmi vhodná alternatíva. Z nutričných hodnôt obsahuje 100 gramov lososa 20 gramov bielkovín, 13 gramov tukov, cholesterol, draslík, sodík či vitamín A či vitamín B6. V lososovi sa nachádzajú aj stopové prvky železa, vápnika a horčíka.
Je perfektným zdrojom kalórií, 100 gramov čistého lososa vyprodukuje 208 kcal kalórií.

Losos pre deti či v tehotenstve

Pre deti je priam až nevyhnutné naučiť ich jesť ryby. A losos je pre jeho nezameniteľnú chuť vhodných začiatkom. Podávajte im vždy pestrú stravu, ryby nevynímajúc. Potom budú mať určite všetky potrebné bielkoviny, sacharidy, vitamíny a minerály, ktoré potrebuje pre zdravý rast a vývoj.
Prijímať potravu z lososa počas tehotenstva nie je žiaden problém. Dokonca Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny z lososa prijímané v tehotenstve poskytujú dobrý základ pre budúcu odolnosť dieťatka (napr. nižšie riziko vzniku niektorých druhov alergií).

Recepty z lososa

Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty