Hydina

Hydinové mäso je zdravé, jemné a krehké. Je zdrojom plnohodnotných živín, bielkovín, minerálnych látok a vitamínov. Kvalitu mäso ovplyvňuje pestovanie, kŕmenie, druh a vek hydiny.

Hydina sa delí na hrabavú (sliepky, morky, perličky) a vodnú (kačice a husi).
Možno ju deliť aj podľa obsahu krvného farbiva vo svalovine na:
1. hydinu s bielym prsným svalstvom; sem patria sliepky, perličky, pávy a morky,
2. hydinu s tmavým prsným svalstvom — kačice, husi a holuby.

Mäso na stehnách všetkej hydiny je vždy tmavé. U staršej hydiny sa uskladňuje viac tuku v brušnej dutine. Najcennejšia časť hydiny je trup, ktorý predstavuje asi 55 % živej váhy zvieraťa, pričom váha mäsa je asi 35 % z váhy trupu. Zvyšok tvoria droby a nezužitkovateľný odpad. Droby sú vonkajšie a vnútorné. Medzi vonkajšie sa počíta hlava s krkom, spodné časti nôh a krídla, k vnútorným žalúdok, srdce, pečeň a slezina. Droby z hydiny vážia asi 15 % z pôvodnej živej hmotnosti zvieraťa. Krv sa zužitkúva len husacia, prípadne kačacia. Váži asi 5 % živej hmotnosti zvieraťa. Samičie mäso hydiny je mäkšie, samčie je však chutnejšie. Mäso hydiny sa upravuje pečením, varením a dusením. Spracúva sa aj priemyselne na konzervy.

Medzi výrobky z hydinového mäsa radíme šunky, salámy, údené kura, párky, huspeninu, klobásky, tlačenka a podobne.

Hydinové mäso a nutričné hodnoty

Nutričné hodnoty u hydinového mäsa sú bohaté. Na 100 gramov hydinového mäsa pripadá 238 kcal, 13 gramov tuku, cholesterol, sodík, draslík, vitamíny a 29 gramov bielkovín.

Recepty z hydinového mäsa

Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty