Medovka v tehotenstve

Medovka lekárska je obľúbenou rastlinkou s výraznou chuťou. Čo by však mali vedieť budúce mamičky o účinkoch medovky v tehotenstve? Môže sa medovka piť počas tehotenstva?

Všetky budúce mamičky sa snažia k tehotenstvu pristupovať čo najzodpovednejšie a lámu si hlavu nad otázkami, ktoré bylinky môžu v tehotenstve konzumovať a ktoré by mali úplne obmedziť. Na konzumáciu byliniek v tehotenstve treba dávať pozor hlavne počas prvého trimestra. Viaceré bylinky sa označujú ako tzv. uterotoniká a spôsobujú napätie v maternicovom svalstve a môže dôjsť aj k prekrveniu orgánov v panve. Niektoré bylinky dokonca nežiadúco pôsobia na tvorbu mlieka.

Samozrejme, existujú aj bylinky, ktoré by mohli v tehotenstve pôsobiť žiadúco, resp. liečivo na niektoré typy ochorení, prípadne “len” ako prevencia. Užívanie byliniek v tehotenstve môžeme prirovnať aj ku liekom – užívať ich veľmi striedmo a s rozvahou.

Medovka v tehotenstve – Aká je teda odporúčaná dávka? 

Práve medovka lekárska však patrí medzi obľúbené a vhodné bylinky počas tehotenstva. Samozrejme, ako bolo spomínané vyššie, užívať by ju mali ženy v tehotenstve opatrnejšie – to znamená maximálne 2x za deň. V tehotenstve sa medovka najčastejšie prijíma v podobe čaju. Lahodný medovkový čaj je veľmi upokojujúci a priaznivo pôsobí na činnosti nervového systému.

Medovka v tehotenstve – účinky medovky

Medovka ako bylinka sa používa najmä na zmiernenie bolesti hlavy, proti nespavosti, na upokojenie, a čo je v tehotenstve najdôležitejšie, pomáha pri tráviacich problémoch. Medovka lekárska má v tehotenstve tiež antioxidačný, antibakteriálny a antivírusový účinok.

ĎALŠIE DOMÁCE NÁVODY:  Čaje v tehotenstve: ktorý čaj v tehotenstve nepiť?

Medovka lekárska sa však vyznačuje aj ďalšími priaznivými účinkami:

  • Znižuje riziko vzniku žalúdočných vredov
  • Ovplyvňuje činnosť štítnej žľazy
  • Tlmí horúčkové stavy a poranenia
  • Lieči herpes
  • Zlepšuje nervový systém

Medovka lekárska v tehotenstve sa v rozumnej miere môže používať najmä na zmiernenie bolesti hlavy, proti nespavosti či na upokojenie.

Medovka v tehotenstve – Rada na záver

Zo samotnej medovky lekárskej majú liečivé účinky najmä listy, ktoré by sa mali zbierať ešte skôr, ako rastlina kvitne.

Aké sú vaše skúsenosti s pitím medovky v tehotenstve? Dajte nám o nich vedieť.

© Copyright, Fotogaléria Redakcie FoodFest.sk

Čítajte ďalej:

Upozorni ma na
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
0
Tešíme sa na vaše komentáre pod článkom!x
()
x
Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty