Koriander siaty patrí do skupiny korenia s veľmi charakteristickou chuťou a vôňou. Pestuje sa na celom svete, hoci jeho pôvod sa dá určiť z Blízkeho východu a oblasti Stredomoria. Dokonca aj na Slovensku sa nájdu pestovatelia koriandra v záhradkách. Táto bylina kvitne na začiatku leta a dorastá do výšky 40 – 70 cm. Koriander a jeho použitie v kuchyni vám zaručí príjemné spestrenie jedálnička.
Zber koriandra sa začína vtedy, keď väčšina listov na stonke je suchá. Odrezávajú sa celé okolíky alebo ich režeme za rosy, aby sme zabránili prasknutiu dvojnažiek. Po usušení sa semienka rozdrvia a preosejú.
Liečivé účinky koriandra sú široké
Koriander obsahuje 11 zložiek silíc ako napr. lianol a pinén. Tieto ničia choroboplodné zárodky, povzbudzujú činnosť žalúdka a uľahčujú odkašliavanie. Koriander je dokonca súčasťou mastí používaných pri liečbe reumy a kĺbových bolestí.
Okrem iného sa zo zdravotného hľadiska odporúča koriander siaty pre jeho mimoriadne liečivé účinky na pleť, na očné spojivky či na úpravu zvýšeného cholesterolu v cievnom systéme.
Ako použiť koriander?
Niektorým ľuďom pripadá chuť listov koriandra ako mierne mydlová. Aj napriek tomu má koriander široké využitie v kuchyni. Tohto dojmu sa zbavíme, keď ho pridáme do veľmi štipľavých jedál, najmä indických a mexických, ochutených výrazne štipľavými čerstvými i sušenými čili papričkami. Výborne dochutí aj thajské a iné juhoázijské jedlá a vynikajúco dopĺňa rybaciu omáčku, citrónovú trávu a list limety. Do každého jedla, ku ktorému sa hodí karí korenie, pridáme na záver aj trochu posekaného koriandra a chuť korenia výrazne vynikne.
Koriander sa veľmi podobá talianskej petržlenovej vňati, preto je dobré si k nemu pred kúpou privoňať, aby sme mali istotu, čo kupujeme, skôr ako pristúpime k pokladni.
Ako použiť koriandrové semienka?
Opražené alebo mleté koriandrové semienka tvoria základ mnohých indických zmesí karí korenia. V európskej kuchyni sa koriander využíva na prípravu gréckeho šalátu z mladej cibuľky, artičok, cukiny a fenikla zmiešaného s celými semiačkami koriandra, olivovým olejom a bielym vínom. Koriandrové semienka sú chutné s feniklom a mrkvou, ku ktorým sa pridávajú pred rozmixovaním a prepasírovaním cez cedidlo. Koriander sa dáva aj do nakladanej zeleniny.
Ako rýchlo a efektívne posekať koriander?
Niektorí kuchári, najmä začiatočníci alebo tí, ktorí nikdy nepracovali v kuchyni pri príprave surovín, strávia dobrú hodinu dôkladným oddeľovaním lístkov od stoniek zväzku byliniek. V skutočnosti sú však krehké stonky posekané spolu s lístkami na nerozoznanie.
Z petržlenu, trebuľky alebo koriandru najprv odstránime hrubšie časti stoniek — najmä tie bez listov. Potom posekáme lístky s malými stonkami.
Keď sme už otrhali lístky na všetkých stonkách, alebo ak nám ostali nejaké zvyšné vetvičky, môžeme ich zviazať do malých viazaničiek a použiť ako bouquet garni. Estragónové stonky sú výborné na ochutenie hydinového vývaru.
Koriander siaty aj počas tehotenstva?
Ak vstupujete do obdobia tehotenstva, je vždy dobré dávať si pozor, čím sa stravujete. Asi žiadna budúca mamička nechce negatívne pôsobiť na plod počas tehotenstva svojou prijímanou stravou. Preto sa vždy odporúča nepoužívať výrazné korenie či štipľavé ingrediencie.
Či sa môže užívať koriander počas tehotentva sa jednoznačne povedať nedá, no vždy sa riaďte pravidlom, že je vhodnejšie konzumovať naše tradičné bylinky ako napríklad kôpor či petržlen. Pre naše podnebné pásmo ide o tradičné rastliny, ktoré by nemali uškodiť, prípadne sa poraďte s vaším lekárom.
Vaše tipy pri príprave koriandra v kuchyni
Andrea:
koriander pouzivam skor na azijske jedla ako na europske a pravdupovediac , dost casto ho kvoli rodine musim nahradzat normalnym listkovym petrzlenom – vraj je prilis aromaticky. Velmi rychlo ide do kvetu a preto ho v pravidelnych intervaloch stale na zahone “dosievam” aby som ho mala cerstvy .Trochu da pridavam do mleteho masa ked robim masove gulky , do zeleninovych fasirok , obcas do vajickovej pomazanky , do salatov , posypam s nim dusenu ci zeleninu ked ju robim ako prilohu .Suseny ma ovela jemnejsiu vonu . U nas doma uz vsak padla poznamka , ze suseny “smrdi” za mysacinou ….nuz, kazdy preferuje inu vonu
Michal:
Ja ho pridavam aj do polievok a tiez, nadrobno nasekany, do fasirok.. Milujem vonu koriandra..
Martina:
Koriander ma druhe meno azijsky petrzlen , cim viac ides k rovniku tak je petrzlen -vnat nahradena koriandrom a je to jedno ci je to Mexiko , India alebo Thajsko.U nas doma sa pouzivaju kvanta a su to listky, vnat aj koren a bez koriandra sa neda spravit naozajstna ” cina ” ale ked varis len europske neviem?
.za fotky ďakujeme
Flowering coriander od Joi Ito je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, Coriander Seeds od shout it from the rooftops je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, Græskarsuppe med yoghurt og koriander od cyclonebill je licencovaný pod CC BY-SA 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál
Ako uskladniť vňať koriandra ?????? Môže sa zamraziť?
Koriander a ďalšie rezané bylinky s krehkými lístkami naozaj rýchlo vädnú. Prinesený zväzok koriandra doma rozbaľte, starostlivo preberte a zavädnuté, zažltnuté časti odstráňte a konce stoniek potom ostrými nožnicami zastrihnite.
Následne koriander dôkladne opláchnite ľadovou vodou a dobre, ale jemne ich osušte papierovou utierkou alebo prebytočnú vodu odstráňte v odstredivke na šalát.
Do nádobky na dno nalejte dostatočné množstvo studenej vody, aby boli všetky konce stoniek ponorené. Listy však nie, tie by vo vode zahnívali.
Téglik uzavrite viečkom alebo prekryte potravinárskou fóliou a uložte do chladničky. Budete príjemne prekvapení. Takto uložené bylinky totiž nevädnú ani nezahnívajú. Len im po 3 až 4 dňoch musíte vymeniť vodu.
Koriander mám rada, ale nesmie ho byť veľa