Klobása je veľmi obľúbenou pochúťkou v rodine, najmä počas vianočného obdobia. Používa sa aj na chlebíčky, do šalátov alebo rôznych receptov (granadír). Radi by sme sa preto s vami podelili, ako pripraviť domácu klobásu na to najvzácnejšie obdobie roka.
Klobása – ako pripraviť klobásu
Budeme potrebovať:
- 600 gramov bravčového pliecka
- Mleté čierne korenie
- 1 meter čriev z bravčového
- Soľ
- 50 gramov masti
Mäso zomelieme na hrubšie kúsky, pridáme vodu, čierne korenie a soľ. Dobre premiešame a spracujeme do vhodnej formy. Takto pripravenú zmes plníme do čistého a dobre umytého bravčového čreva. Dajú sa použiť aj baranie črevá.
Klobásu stočíme a prepichneme drievkom. Hotovú klobásu upečieme na masti a môžeme podávať s kyslou kapustou či zemiakovou kašou.
Domáca klobása – ako pripraviť domácu klobásu na iný spôsob
Budeme potrebovať:
- 300 gramov bravčového pliecka
- 250 gramov bravčového bôčika
- Mleté čierne korenie
- 1 meter čriev z bravčového
- Soľ
- 1,5 dl mlieka
- Citrónová kôra z polky citrónu
- Rasca
- Majorán
- Zázvor
- 2 žemle (rožky)
Mäso zomelieme na kúsky, pridáme žemle, ktoré sme predtým máčali v mlieku, mleté čierne korenie, soľ, postrúhanú citrónovú kôru, drvenú rascu, zázvor, majorán. Túto zmes dobre premiešame a plníme do čreva.
Vínna klobása – ako pripraviť vínnu klobásu
Budeme potrebovať:
- 400 gramov bravčového pliecka
- 220 gramov teľacieho pliecka
- Mleté čierne korenie
- 1 meter čriev z bravčového
- Soľ
- 1 dl mlieka
- Citrónová kôra z polky citrónu
- ½ dl šľahačkovej smotany
- ¼ dl bieleho vína
- 1 žemľa
Bravčové a teľacie mäso zomelieme na kúsky, pridáme žemľu, ktorú sme predtým máčali v mlieku, mleté čierne korenie, soľ, postrúhanú citrónovú kôru, biele víno a smotanu. Túto zmes dobre premiešame a plníme do čreva – bravčového alebo baranieho čreva.
Naplnené dobre umyjeme, stočíme a prepichneme drievkom. Takto pripravenú klobásu opečieme na masti a so zemiakovou kašou alebo len s chlebíkom s horčicou.
Rada na záver:
Klobásy zohrievame tak, že ich vložíme najskôr do studenej vody a postupne necháme vodu zovrieť. Takto sa klobásky lepšie prehrejú, zároveň zostanú šťavnaté a pri správnej teplote nepopraskajú.