Klinčeky na zuby: môžu liečivé učinky klinčeka naozaj pomôcť?

Klinčeky sú drobné, ale výrazné. Možno sa aj vo vašej domácnosti hompáľa ozdoba z pomaranča s napichanými klinčekmi, ktorá prevoniava byt. Aj klinčeky možno zaradiť do „vianočného korenia“, veď v medovníkoch by chýbať nemali.

Pri varení ich používame do sladkých aj slaných jedál, vítané sú v zaváraninách nielen pre ich chuť, ale aj konzervačné účinky. Pochádzajú zo stromu, ktorý rastie na Madagaskare, v Brazílii či Zanzibare, a oberajú sa z neho ešte nerozkvitnuté okvetné púpätká.

Liečivé účinky

Klinčeky nie sú vhodné len do punču, ale majú aj liečivé účinky. Pôsobia priaznivo a najmä dezinfekčne. Ak trpia vaše priedušky či dýchacie cesty, neváhajte a dajte klinčekový olej do vonnej lampy. Olejček sa dá využiť aj pri bolesti zubného nervu a zubov. Klinčekovým čajom a tinktúrou vymyjete hnisavé rany a bolestivé kožné infekcie. Práškom z klinčekov vyženiete črevné parazity. Antioxidanty z tejto exotickej koreniny sú výborné proti starnutiu a degenerovaniu buniek, sú prosto životabudičom.

.za fotky ďakujeme

Five Spice Powder [73/366] od Tim Sackton je licencovaný pod CC BY-SA 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

Čítajte ďalej:

Upozorni ma na
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
0
Tešíme sa na vaše komentáre pod článkom!x
()
x
Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty