Káva v tehotenstve? 1 káva a dosť?

Káva v tehotenstve je jednou z najdiskutovanejších tém budúcich mamičiek. Čo je však pravda a čo naopak mýtus o pití kávy v tehotenstve? Čítajte spolu s nami a dozviete sa ďaleko viac.

Káva je populárnym nápojom mnohých národov a pripravuje sa z rozomletých pražených semien kávovníka. Pre mnohých ľudí predstavuje doslova životabudič, bez ktorého si už ráno jednoducho nevedia ani predstaviť. Jednou (a veľmi dôležitou) skupinou spomedzi týchto ľudí sú práve budúce mamičky, ktorým káva dodáva potrebnú energiu a často pomáha aj pri bolestiach hlavy. Je však káva prospešná aj počas tehotenstva alebo by sme pitie kávy počas tehotenstva mali obmedziť? Odpovede na tieto a aj mnohé ďalšie otázky nájdete v našom článku.

Je potrebné uvedomiť si, že samotná káva ako nápoj nie je vôbec problémová. Konkrétne však ide o kofeín, ktorý sa v našom obľúbenom nápoji nachádza a rýchlo sa vstrebáva sliznicou tráviaceho traktu. Samozrejme, každá strana má dve mince a inak tomu nie je ani v prípade kávy v tehotenstve.

Káva v tehotenstve – priaznivé účinky kávy:

  • Zlepšuje myslenie
  • Zvyšuje obsah mastných kyselín
  • Znižuje riziko tvorby rakovinotvorných buniek
  • Produkuje hormóny šťastia
  • Rozširuje tepny.

Keďže sa kofeín veľmi ľahko dostane cez placentu priamo k dieťatku, môže ovplyvniť jeho rytmus spánku a čo je oveľa horšie, môže sa prejaviť nízkou pôrodnou hmotnosťou bábätka. Nadmerná konzumácia kofeínu často spôsobuje aj zvýšenie krvného tlaku, nespavosť, nervozitu, žalúdočné ťažkosti a zhoršuje tiež vstrebávanie minerálnych látok v črevách.

Každá mamička však chce pre svoje dieťatko len to najlepšie, a preto sa okamžite vzdá konzumácie kofeínu a pitia kávy v tehotenstve. Podľa viacerých výskumov však nie je nutné úplne vylúčiť kávu zo svojho nápojového lístka. Áno, v skutočnosti je možno veľmi náročné určiť presné množstvo prijateľného kofeínu pre ženu v tehotenstve, avšak odborníci ako bezpečnú dávku uvádzajú 150 mg za celý deň. V podstate by malo ísť o polovičnú dávku ako pred tehotenstvom. Názor odborníka, Doc. MUDr. Petra Minárika, PhD., MSc., na užívanie kávy v tehotenstve si môžete vypočuť tu.

Káva počas tehotenstva – obsah kofeínu v rôznych druhoch kávy

Typ kávyObsah kofeínu v 150 ml šálke
Prekvapkávaná káva115 mg
Espresso z kávováru80 mg
Capuccino40 mg
Instantná káva65 mg
Bezfokeínová káva3 mg

Káva v tehotenstve – čo si musíme pri kofeíne v tehotenstve uvedomiť?

Na kofeíne je najhoršia skutočnosť, že rovnako, ako pri rôznych umelých sladidlách, môže byť ukrytý v potravinách, ktoré vám v danom momente ani neprídu na um v súvislosti s obsahom kofeínu. K takýmto potravinám patria napríklad koláče, rôzne čokoládové pudingy či sušienky, horúca čokoláda, čokoládová zmrzlina, kola, čaje, kakao, energetické nápoje, lieky či bylinné preparáty. Taktiež si treba dávať pozor na bezkofeínové produkty –  najmä kávu, ktorá nie je až taká bezkofeínová, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

ĎALŠIE DOMÁCE NÁVODY:  Zázvor v tehotenstve: treba s ním skoncovať?

Káva v tehotenstve – alternatívne riešenie

Ak by ste sa predsalen rozhodli, že nebudete riskovať žiadne vedľajšie účinky a naozaj sa pitia kávy počas tehotenstva úplne vzdáte, tak máme pre vás skvelé alternatívy. Počas tehotenstva sa ako náhrada kávy odporúča práve Caro alebo Melta.

Caro je cereálny nápoj bez obsahu kofeínu, ktorý je pre budúce mamičky veľmi obľúbený. Caro sa považuje za prírodný nápoj, ktorý obsahuje raž, jačmeň, jačmenný slad a čakanku obecnú a navyše je aj bohatým zdrojom vápnika.

Melta je kávovinová zmes vyrobená z koreňa čakanky obyčajnej, jačmeňa, raže a cukrovej repy. Má veľmi špecifickú chuť a čiernu kávovú farbu. Neobsahuje kofeín, ale naopak množstvo bielkovín, vitamínov, minerálnych látok a tiež je skvelým pomocníkom pri bolestiach hlavy.

Káva frappe

Káva v tehotenstve a vaše názory

Tamara:

Ja som pila kávu v pohode, hoci bezkofeinovú. Kofolu a kolu ale vôbec. No kávy som sa vzdať nevedela.

Veronika:

Káva, pokiaľ nie je vo veľmi vysokých množstvách, tak by nemala uškodiť, dokonca má aj niečo dobré do seba. Poznám kamarátky, ktorým vyslovene bez kávy bývalo zle a to jednoducho nedávali.

Lucia:

Ja som pri prvom dieťati kávu nepila vôbec, pri druhom len občas. Tak ak si bude telo veľmi pýtať, tak jedna by nemala vadiť.

Hanka:

Jeden známy kávičkár mi raz povedal, že ak kávu, tak čistú Arabicu a nie zmesy. Zmesy môžu obsahovať viac kofeínu, preto žiadna neska ani nič podobné. Ideálne čerstvo pomletá káva.

Nika:

Ja som pila ráno aj poobede, čiže denne dve kávy. Ja mám bez kávy veľmi nízky tlak, preto musím. A deti to prežili aj počas dojčenia. Žiadne dôsledky pitia kávy som doteraz nepostrehla.

Kika:

Slabú kávu som neodmietla. Myslím, a tak som aj počula, že pokiaľ si nedávaš “smrtiaky” a hneď niekoľko, tak je to v poriadku.

Luc:

Ja som počula, že aspoň posledný mesiac pred pôrodom by sa mala vynechať. Ale sama som tak nekonala a pila celý čas, s mierou samozrejme.

Sára:

Mne sa točí hlava bez kávy a aj ma bolí, čiže hoci som skúšala deň-dva existovať bez kávy počas tehotenstva, nedokázala som to nakoniec.

Milena:

Ja kávu milujem, ale počas tehotenstva mi káva vôbec nechutila. Takže som vôbec nemusela riešiť túto večnú dilemu počas tehotenstva.

Miška:

Ja som počas tehotenstva pila kávu, no časom som ju zmenila na bezkofeínovú. Chuťovo takmer to isté, len nemá kofeín, čiže tam nie je žiadne riziko. Jediná nevýhoda, že balík bezkofeínovej je mnohonásobne drahší.

Aké sú vaše skúsenosti? Dajte nám o nich vedieť.

 

.zdroj informácií

Steven A. Narod,Silvia de Sanjosé,Cesar Victora, Coffee during pregnancy: A reproductive hazard?, April 1991

© Copyright, Fotogaléria Redakcie FoodFest.sk

Čítajte ďalej:

Upozorni ma na
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
0
Tešíme sa na vaše komentáre pod článkom!x
()
x
Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty