DIÉTA PRI HNAČKE: ako zastaviť hnačku do 24 hodín

Asi všetci to z času na čas zažívame, nekončiace hnačky a iné črevné problémy. V takýchto prípadoch siahame okrem liekov aj po najúčinnejších informáciách, aby sme sa tej hnačky čo najskôr zbavili a mohli opäť normálne fungovať. Viete ale, čo je dobré na hnačku?

Hoci je to nepríjemné, nutnosťou v týchto stavoch je dodržiavať pitný režim a stanoviť si diétu pri hnačke známu aj pod názvom diéta s obmedzením zvyškov (diéta pri črevných hnačkových ochoreniach). Úlohou tohto druhu diéty je šetriť črevo. Ide spravidla o hnačkové ochorenia rôzneho pôvodu.

Hnačka je obranným mechanizmom organizmu, pri ktorom často vyprázdňujeme riedku a čistú stolicu. Častokrát ide o nekontrolovateľný stav, ktorý sa opakuje spravidla 3 a viac krát za deň. Či ide o bakteriálnu infekciu, alergiu na jedlo alebo nám len niečo “nesadlo”, vždy je to nepríjemné.
Akútna hnačka býva najčastejšou formou. Zväčša trvá relatívne krátky čas – spravidla 1-2 dní, no môže aj dlhšie. Potom zmizne tak rýchlo, ako aj prišla. Akútnou hnačkou sa náš organizmus najčastejšie bráni pred nevhodnou potravou. V prípade, že hnačka trvá dlhšiu dobu, môže ísť o znamenie chronickej hnačky, ktorá trvá aj 4 týždne a vyžaduje si podrobnejšie vyšetrenie u lekára.
Nataly.FoodFest

Diéta pri hnačke

Hnačka je nepríjemným a častým príznakom žalúdočných ťažkostí. Preto na to, aby sme sa začali cítiť o trochu lepšie, je potrebné poznať povolené a zakázané potraviny diéty pri hnačke.

Pri hnačkách liečba začína hladovaním postihnutého. Následne zo stravy vynecháme potraviny zanechávajúce veľa zvyškov a tiež príliš tučné, mastné a sladké jedlá.

Ak vám lekár predpíše diétu, je dôležité jesť počas dňa malé porcie jedla, no o to častejšie, v 2 až 3-hodinových intervaloch.

Pri diéte šetriacej črevo sa musíme pridŕžať nasledovných zásad:

Základnou charakteristikou tejto diéty je, že bránime mechanickému dráždeniu čreva. Úlohou čreva je, aby sa v ňom zložité organické živiny, bielkoviny, sacharidy a tuky rozštiepili na jednoduchšie súčasti, ktoré sa potom môžu stenou črevnej sliznice vstrebať a tak využiť.

Rastlinná celulóza (podobne i zrnká) sa však v ľudskom čreve nerozštiepi, preto sa ani nevstrebáva a nevyužije, ale všetka prechádza črevom, ktoré tým dráždi. Hovoríme, že zanecháva veľa „zvyškov“. Podľa toho je táto diéta i pomenovaná.

Väčšiu pozornosť treba venovať aj spôsobu jedenia. Pri hnačkových črevných ochoreniach má postihnutý jesť pomaly, potravu dobre požuť, lebo rozdrobená sa lepšie zmieša s tráviacimi šťavami a žuvanie podporuje vylučovanie týchto štiav.

Osobitný dôraz kladieme na to, aby potrava bola hygienicky nezávadná, aby nebola znečistená choroboplodnými zárodkami.

Príprava potravy musí byť šetrná, bez dráždivých korenín. Všetky pokrmy musia byť jemne upravené, zbavené zrniek a šupiek. V príprave používame dôkladné varenie a dusenie. Mäso aj opekáme, ale nasucho. Zemiaky majú byť dobre uvarené a pretlačené alebo ako kaša. Polievky a omáčky zahusťujeme múkou opraženou nasucho.

Ako zastaviť hnačku čo najrýchlejšie?

Ideálne jedlo po vypuknutí hnačky nie je príliš lákavé, ale povedzme si pravdu, že počas hnačky nemáme ani najmenšiu chuť do jedla počas prvých 24 hodín. Práve naopak, akonáhle nám začne chutiť, je to signál, že náš zdravotný stav sa zlepšuje.

Prvých 24 hodín odporúčame konzumovať len:

 • Čaj (len málo osladený)
 • Coca-cola (obyčajná) – hovorí sa, že skrytá receptúra Coca-Coly obsahuje enzým pepsín, ktorý podporuje tvorbu žalúdočnej kyseliny, čo má pozitívny vplyv na trávenie. Coca-Colu si však najskôr premiešajte, aby nebola bublinkavá a pite len po dúškoch. Minimálne polievkovú lyžicu.
 • Mrkvová polievka, keďže mrkva je veľmi vhodná surovina v čase hnačky
 • Banány (hovorí sa, že zapekajú)
 • Postrúhané jablko, ideálne bez šupky
 • Miesto pečiva sucháre

Čo v strave vynechať?

V prvom rade vyraďte stravu, ktorá nadúva a stravu s vyšším obsahom celulózy.

Zo zeleniny môže ísť napríklad o kapustu, karfiol, kel, papriku, uhorku, hlávkový šalát, paradajky, cibuľu, kukuricu, hrášok a fazuľu. Okrem zeleniny patria medzi zakázané potraviny aj orechy, mandle či mak.

Z ovocia sú nevhodné všetky druhy nezrelého ovocia, kyslé ovocie ako ríbezle, egreše, kivi, višne, šípky, brusnice, ďalej ovocie obsahujúce drobné zrniečka a kremičitany – jahody, maliny, černice, hrušky a ovocie, ktoré napúča – čerešne, hrozno, figy, slivky a ringloty.

Lekári radia aj s obmedzením žuvačiek a sladkostí (aj s umelými sladidlami).

Čo jesť pri hnačke?

Medzi povolené potraviny sú potraviny bohaté na draslík a sodík. Slepačí vývar, zemiaky, ryža, rybie mäso, z ovocia banán, jablko či marhule. Dôležitá je aj príprava jedla. Napríklad dlhým varením zemiakov dochádza k strate draslíka, preto je vhodná úprava zeleniny aj zemiakov v pare.

Vhodným výberom pri diéte je varená a dusená zelenina, napríklad mrkva, zeler, petržlen, špenát, lisované zelené fazuľky, paradajkový pretlak na prípravu polievok a omáčok.

Obmedzujeme aj glycidy vo väčšom množstve naraz. Potraviny obsahujúce škrob sú povolené (napríklad múčne jedlá). V hojnom množstve odporúčame bielkovinové látky. Tuky vyberáme také, ktoré menej zaťažujú črevo, najmä olej a maslo.

Mlieko a mliečne výrobky

Hoci v ojedinelých prípadoch treba prechodne mlieko a mliečne výrobky úplne vylúčiť zo stravy pre obsah laktózy, ktorá môže byť z dôvodu liečby zle trávená. Výnimkou je však materské mlieko! Pokiaľ dojčíte dieťa, tak v tom pokojne pokračujte. Materské mlieko výrazne napomáha liečiť tráviaci trakt u kojencov.

 • kyslé mlieko podľa znášanlivosti
 • jogurt
 • tvaroh
 • zo syrov gervais, imperiál, čerstvý maslový syr, jemné topené syry bez príchutí, strúhaný eidamský syr

Mäso

 • varené
 • dusené
 • pečené (vo vodnom kúpeli)
 • chudé
 • bez šliach
 • mäkké

Nevhodné sú tučné, vyprážané, údené ale aj konzervované.

Obilninové a múčne potraviny:

Nevhodné sú čerstvé kysnuté a vyprážané pečivo a čerstvý chlieb.

Zelenina:

 • mrkva (šťava, pyré, strúhaná, pretretá varená)
 • špenát (dusený pretretý)
 • mladý hlávkový šalát (surový pokrájaný)
 • karfiol (malé množstvo vareného)
 • rajčiaky (dusené pretreté, zo surových štiav)
 • zeler
 • petržlen (trochu do vývarov).

Nevhodné sú ostatné druhy a iný spôsob prípravy. Ako sme už spomínali, pri výbere zeleniny a ovocia je potrebná veľká opatrnosť.

Ovocie:

 • zo surového zrelé, olúpané a postrúhané jablká
 • trochu drene broskýň a marhúľ
 • kompóty z rôzneho ovocia (okrem čerešní, hrušiek a bobuľového ovocia)

Strukoviny:

Neodporúčajú sa vôbec!

Čo piť pri hnačke?

V čase hnačky úplne obmedzte príjem alkoholu a kofeínu, môže ísť napríklad o kávu, silný čaj, energetický nápoj či čokoládu. Alkohol a káva pôsobia močopudne a tým prispievajú k dehydratácií organizmu.

Podobne nevhodné nápoje sú všetky perlivé a sýtené nápoje, umelé malinovky či sladké džúsy.

Medzi povolené nápoje patrí určite

 • čaj
 • kakao
 • riedke ovocné šťavy
 • obilninová káva

Pozor na dehydratáciu

Pri ťažšej a dlhotrvajúcej hnačke hrozí výrazná strata tekutín, vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov. „Samotná akútna hnačka nebezpečná nie je, oveľa nebezpečnejšia je dehydratácia organizmu pri hnačke. Práve preto je veľmi dôležité zabezpečiť pre organizmus stály príjem tekutín a to najmä sladené či slané nápoje,“ objasňuje doktor Higgins PhD, z gastroenterologickej ambulancie internej medicíny.

Či pijete dostatočne vám napovie moč. “Ak je zafarbený, nepijete dostatočne,“ pokračuje doktor Higgins. Dehydratácia organizmu môže spôsobiť oveľa vážnejšie problémy než obyčajná hnačka.

Ale prečo práve slané a sladké nápoje? „Soľ spomaľuje stratu tekutín v organizme, kým cukor pomáha organizmu s absorpciou soli,“ dopĺňa špecialista na vírusové ochorenia, doktor Donald Kirby, MD.

„Hoci v prípade bežného života a zdravého organizmu sa snažíme s osvetou obmedzovania soli a cukru v strave, v prípade hnačky je to práve naopak,“ pokračuje Donald Kirby.

Preto sa opäť potvrdzuje, že niet na domácu slepačiu polievku od mamičky či babičky.

Kedy ísť k doktorovi?

Ak hnačka neustupuje a pretrváva dlhšie ako 2 dni, môže ísť o závažnejšie ochorenie. Ak pozoruje aj po dvoch dňoch nasledovné prejavy, potom určite zájdite k vášmu lekárovi a ten nastolí liečbu či prísnejšiu diétu pri hnačke:

 • ak hnačka trvá dlhšie ako 2 dni u kojencov a detí
 • ak hnačka trvá dlhšie ako 5 dní u dospelých
 • ak má stolica zvláštnu farbu a zápach
 • ak zvraciate
 • ak je v stolici krv alebo hlien
 • ak máte bolesti žalúdka
 • ak máte horúčku a neviete sa jej zbaviť

Hnačka u detí

Pri dieťati sa neoplatí riskovať odloženie návštevy lekára. Pokiaľ hnačka neustupuje ani po dvoch dňoch, navštívte lekára. Vždy je dôležité konzultovať aktuálny stav dieťaťa s lekárom, najmä ak ste prvorodič a nemáte s hnačkou u dieťaťa žiadne skúsenosti.

Ak ešte kojíte, tak v tom určite pokračujte. Materské mlieko totiž výrazne pomáha liečiť tráviaci systém u kojencov.

Probiotiká pri hnačke

Niektoré výskumy ukázali, že potraviny s probiotikami, často známe ako „dobré“ baktérie, skracujú čas trvania hnačky. Probiotiká nachádzame v jogurtoch či kefíre. Inou možnosťou je príjem probiotík cez potravinové doplnky.

V dnešnej dobe sa probiotika prezentujú ako vhodná voľba a to nielen v prípade hnačky.

Zhrnutie

 1. Vypite 8 až 10 pohárov tekutín.
 2. Najlepšia je čistá voda.
 3. Vždy po hnačke vypite aspoň pohár vody.
 4. Jedzte v malých dávkach počas dňa a nie 3 veľké chody naraz.
 5. Jedzte slané potraviny – sucháre či slepačia polievka sú ideálnou voľbou.
 6. Jedzte potraviny s vysokým obsahom draslíku – banán, zemiaky či ryža.

.za informácie ďakujeme Shiller LR, Sellin JH. Diarrhea. In: Feldman M, Friedman LS, Brandt LJ, eds. Sleisenger & Fordtran’s Gastrointestinal and Liver Disease. 10th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 16

.za fotky ďakujeme

day 050. od Holly Lay je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

Čítajte ďalej:

Upozorni ma na
guest
6 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
Lucia
Lucia
7 roky dozadu

rady proti hnačke

Brigita
Brigita
6 roky dozadu

Kolový nápoj a slané tyčinky v posledných rokoch sa mi osvedčili najviac. Hnačka sa zastaví veľmi skoro. Uprednostňujem nápoj osladený nie glukozovo-fruktozovým sirupom. Tým je sladená u nás predávaná Coca-cola. Pepsy už deklaruje, že používa cukor a takto sladia koly aj iné značky supermarketov. Nie je takto účinná kofola. Slané tyčinky majú byť čerstvé, najspoľahlivejšie sú tie najlacnejšie. Kolu je možno aj riediť (vodou/horkým čajom). Aj deťom to odporúčala detská lekárka.

Anni
Anni
6 roky dozadu

Mne nepomohlo ani endiex,ani hilagforte napodiv, co stále zaberalo, ale az prísna diéta – riza, burizony, mrkva a horký caj po dúškoch,pripadne kukuričnú kašu. Lekárka mi radila ako prevenciu štamperlík domácej 😉 , nie keď Vás už preháňa ,…..a hlavne mastné a mliečne potraviny až na úplný koniec.

Damián
Damián
6 roky dozadu

Ja mám pri hnačke tzv. protihnačkovú diétu – nič mastné, ani dráždivé, žiadna káva, ani mliečne výrobky. Keď som hladný, volím banány, mrkvu, sucháre a ryžu. Nie je to síce žiadna delikatesa, ale ono to vlastne organizmu len prospeje, takéto prečistenie sa. Okrem toho sa mi osvedčili ešte tabletky Masticha Active na prečistenie žalúdka od choroboplodných baktérií, potom hnačka prejde oveľa skôr.

lenka
lenka
4 roky dozadu

rady proti hnacke poprosim vas pre deticky moje dakujem.

Jajo
Jajo
2 roky dozadu

Coca Cola žiaden pepsín neobsahuje. To si asi mýlite s Pepsi, ktorá ho kedysi mala, ale ani tá ho už nemá.
“Hoci tomu nemusíte veriť”.

6
0
Tešíme sa na vaše komentáre pod článkom!x
()
x
Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty