Hoci mnohí z nás nemajú ešte ani potuchy, čo to dna (podagra) vôbec je, aj napriek tomu sa nájdu jednotlivci, ktorí sa často obracajú s radou, aká je diéta pri dne. Diétu pri dne predpisujeme pri chorobných stavoch s porušeným vylučovaním kyseliny močovej z tela.
Predpisuje sa aj pri problémoch s močovými kamienkami, ktoré obyčajne sprevádza i zápal močových ciest. Príčina vzniku kyseliny močovej spočíva v porušení premeny bielkovín, ktoré obsahujú purinové látky tzv. puríny.
V krvi sa potom zvyšuje množstvo urátov (soli kyseliny močovej), ktoré sa ukladajú v chrupavkách kĺbov a v obličkách v podobe obličkových kameňov. Ochorenie dna prebieha chronicky alebo tiež akútne, prejavuje sa akútnym dnovým záchvatom a bolesťami kĺbov – podobne ako pri reume. Pri liečbe všetkých štádií dna teda stojí v prvom rade úprava životosprávy a diétny režim.
V tejto diéte sa vyhýbame väčšiemu množstvu bielkovín, pričom vynechávame najmä také zdroje potravy, ktoré obsahujú väčšie množstvo solí kyseliny močovej (vnútornosti, sardinky, mäsové extrakty — výťažky, strukoviny).
Recepty pri diéte dna
Recepty pri dne úzko súvisia s povolenými potravinami pri dodržiavaní diéty dna. Na základe širokého výberu povolených potravín sa dá pripraviť relatívne pestrá strava pri dne. Pre inšpiráciu vyberáme aspoň recepty na dva dni.
Raňajky: jogurt, domáce müsli, sušené marhule
Obed: losos dusený na masle, vetvička kôpru, pečené zemiaky, uhorkový šalát
Večera: palacinky s jahodami / jahodovým džemom a lyžicou kyslej smotany
Raňajky: kukuričné lupienky s hrozienkami a jogurtom
Obed: huby na smotane s knedľou
Večera: polievka – brokolicový krém, pečivo
Takisto aj na ďalšie dni sa dá aplikovať podobný jedálny lístok pri dne. Stačí len zapojiť trochu fantázie a nový diétny jedálniček je na svete.
Dna a jedálny lístok
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že diéta pri dne je založená hlavne na pravidelnom prijímaní potravy (minimálne 4x denne po malých porciách), dostatočnom prísunu tekutín (min. 2 litre), zákaze príjímania akéhokoľvek alkoholu, červeného mäsa, vnútorností a ďalších potravín s vysokým podielom purínov.
Prvé dni po záchvate dna by mal jedálniček pozostávať predovšetkým len zo surového ovocia a zeleniny. Zatiaľčo niektoré druhy sú veľmi prospešné, iné môžu uškodiť. Napríklad mrkva obsahuje len asi 2 mg purínov na 100 g, zelený hrášok však obsahuje až 80 mg. Viac je uvedené v časti ovocie a zelenina.
Rovnako je dôležité vyberať medzi ostatnými potravinami. Napríklad kakaový prášok obsahuje až 1 800 miligramov purínov na 100 g, ražná alebo pšeničná múka neobsahuje puríny vôbec. Ovsené vločky však obsahujú až 30 miligramov purínov na 100 g.
Doporučené potraviny
Okrem už uvedených potravín sú veľmi vhodné pri diéte dna aj nízkotučné mliečne výrobky, kyslomliečne výrobky, oriešky a semená (vždy iba nepražené).
V rozumnej miere je možné do jedálnička zaradiť hnedú ryžu, zemiaky, tmavé a biele pečivo. Občas a v malých dávkach si možno dopriať aj vajíčko (varené), huby či šunku.
Pre efektívne „odplavovanie“ kyseliny močovej z tela pri chorobe dna je účinné využiť aj liečivé byliny. Ide najmä o žihľavu, lucernu, lopúch alebo yzop.
Nevhodné potraviny
Tu môžeme zaradiť najmä akýkoľvek druh alkoholu, sladkosti, vyprážané jedlá, slané či korenisté pokrmy. Neodporúča sa ani konzumácia kakaa, čokolády, kysnutého cesta či tučných syrov.
Strava pri dne
Dodržiavaním nasledujúcich rád pri stravovaní sa vám podarí dostať z toho najhoršieho omnoho rýchlejšie.
Pravidelný pitný režim
Jedna z najdôležitejších vecí pri ochorení dna je prísun vody a povinné dodržiavanie pitného režimu. Z tela treba čo najskôr vyplaviť to, čo vám spôsobuje problémy. Pomerne rýchlo sa pravidelný pitný režim prejaví v degradujúcej bolesti kĺbov a v ich prečistení sa.
Z tekutín sú najdôležitejšie alkalické minerálne vody a nesladené nápoje, ktoré pomáhajú prečistiť organizmus rýchlejšie. Vhodné sú takisto aj ovocné a zeleninové šťavy. Zo zeleniny sa najviac spomína „močopudný“ zeler či petržlen. Potom odšťavená zelerová šťava má priam až blahodárne účinky pri dne.
Nevhodné tekutiny pri dodržiavaní diéty pri dne sú napríklad kakao, čokoláda, čierny čaj a dokonca aj káva. Konzumáciu alkoholu pri dne snáď ani netreba prízvukovať. Je to absolútne zakázané, a to nielen pre obsah purinov v pive, ale aj kvôli samotnému alkoholu, ktorý znižuje schopnosť vylučovania kyseliny močovej z tela.
Množstvo potrebného prísunu vody
Pri diéte pri dne existuje jednoduchá formulka, vďaka ktorej si budete vedieť vypočítať odporúčané množstvo príjmu tekutín počas jedného dňa. Vynásobte si každý kilogram vašej váhy 30 mililitrami tekutín. Ak vážite 80 kilogramov, potom váš denný príjem tekutín by mal byť minimálne 80 kg * 30 ml = 2,4 litrov. V lete sa táto hodnota ešte zvyšuje.
Zelenina a ovocie
Pri chorobe dna by mal váš jedálniček spočívať najmä zo zeleniny a ovocia. Zo zeleniny sú najvhodnejšie zeler, či mrkva. Obmedzovať však treba aromatické druhy ako kapusta, uhorky, špenát, paradajky, špargľa, cesnak, červená repa či strukoviny. Napríklad šošovica môže obsahovať až 70 mg purinov na 100 gramov.
Z ovocia treba jesť najmä višne, čučoriedky, ríbezle, čerešne, jahody, pomaranče, kiwi, avokádo či hrozno. Tieto druhy ovocia veľmi pomáhajú pri uvoľňovaní kyseliny močovej z tela. Ovocie sa môže požívať v surovom stave, mrazenom ale takisto aj vo forme kompótov.
Mäso
V technológii prípravy mäsa používame varenie a dusenie, zriedkavejšie pečenie. Vyprážanie pokrmov pre vznik dráždivých látok zakazujeme. Varené mäsá môžeme podávať v dostatočne veľkých dávkach, ale vývar z tohto mäsa nie je vhodné použiť, lebo pri varení prejdú doň soli kyseliny močovej. Pri príprave vývarov, omáčiek a štiav z mäsa dochádza k vylúhovaniu purinov, preto nie sú vôbec vhodné.
Na začiatku ochorenia dna pomôže úplny pôst od mäsa uľaviť od bolestí. Z mäsa je najvhodnejšie hovädzie či teľacie mäso, sliepka alebo zajac. Za nevhodné sa považuje konzumácia vnútornosti (hlavne brzlík, slezina, pečeň a obličky), morské ryby, najmä sardinky, i mnohé sladkovodné ryby. Z rýb je najvhodnejší losos. Pre príklad teľací brzlík môže obsahovať až 400 miligramov purinov na 100 gramov mäsa. Sardinky môžu obsahovať zase až 120 miligramov purinov na 100 gramov ryby – losos len 22 miligramov.
Mlieko a mliečne výrobky
Mlieko a mliečne výrobky sa povoľujú takmer všetky. Preferujte tie nízkotučné, no bez žiadnych dochucovadieľ či umelín.
Soľ korenie
Diéta pri dne je známa aj obmedzovaním solí. Obmedzujú sa aj iné dráždivo pôsobiace látky, predovšetkým ostré korenie. Ak korenie, tak jemnejšie ako kmín, majoránka, petržlen, škorica, vanilka či citronová šťava.
Sladkosti
Ak ste milovníkom sladkého, pri dne sa budete musieť zrieknúť snáď všetkého sladkého. Cukor skúste kompenzovať medom, banánmi a iným ovocím. Nevhodné je kakaové a čokoládové pečivo a pečivo s prídavkom alkoholu.
Poznáte nejaké ďalšie recepty pri diéte dna? Pošlite nám ich alebo zanechajte v komentári. Nejednému pacientovi tým uľahčíte život. 🙂
Skúsenosti pri ochorení dna
Markit
Marci, pri dne sa nesmie jesť skoro nič ŽIADNE – strukoviny, listová zelenina, žiadne základné koreniny, paparika ani mletá, čokoláda, žiadne mladé mäso, morské ryby …..
Fakt stačí zadať do googlu Diéta pri dne a objaví s e toho hŕbu.
HLAVNÉ A NAJDÔLEŽITEJŠIE je poctivo užíva lieky !!!
Ja u diéty skúšala jedla čo vadí – bol po nich záchvat, čo vadí menej, len boleli kĺby a čo nevadí. Ono diéta je dôležitá, ale je to veľmi individuálne. Jedálniček pri chorobe dna je úzko špecifikovaný.
Yesa
môjmu tatkovi ju zhruba pred rokom tiež diagnostikovali, mal úplne šialené bolesti, celé noci nespal, bolo s ním na nevydržanie … a to on normálne neskuhrá … Dna je prevít, základná je skutočne pár kíl zhodiť, dodržiavať životosprávu, a ono sa to ustáli … otec, ktorý nie je zrovna zástanca zdravej stravy, ale jej málo a dobre zhodil približne 10 kíl, teraz už je bez bolestí, ale preventívne sa stále vyhýba strukoviny, veľa tučnému a hlavne mladému mäsu – kurčatá predovšetkým, zverina a žiadne mäsové vývary !!! Keď tak biftek, ale tak 1 x za týždeň, ideálne sú sladké jedlá … a čo mu desne pomoohlo sú nejaké čistiace bylinkové čaje od bylinkárky, zoženieš, asi bežne v bylinkách, sú to nejaké 3 kôry. A hlavne sa vyhýbať alkoholu !!!!! Dna je vraj choroba rozožratých a cnostných ľudí, tak nech sa proste uskromnia a bude dobre! Preto je aj jedálny lístok výrazne obmedzený pri dodržovaní diéty.
Kamilka
Mám tiež zvýšenú hladinu kyseliny močovej v krvi a dosť som zo začiatku tápal, čo môžem a čo nie. Prišli mi skvelé dve knižky: Zdravá a chutná strava pri ochorení dnou (C PRESS) a Diéty pri ochorení dnou (MAC). Diéta okrem akútnej fázy (pri a po záchvate) vôbec nie je tak drastická, okrem pár vecí (vnútornosti, rybičky, droždie) sa vlastne môže skoro všetko, aj keď niektoré jedlá treba obmedziť (mäso do 100 g denne, väčšinu rýb áno, strukoviny – nie súčasne s mäsom – tiež, hlavne veľa zeleniny a mliečnych výrbků). V oboch knižkách píšu, že tá skoršie prísna diéta sa už dnes neodporúča, dôležité je jesť rozumne, aby strava bola vyvážená, prípadne schudnúť. Ten alkohol obmedziť, ale príležitostne rozumne (1 a pol piva alebo 3 dl vína) vôbec nevadí. Tak držím palce, nech sa to zrovná. ahoj
Alka
Tak manželovi tiež doktorka zistila DNU. Len si to nechcel pripustí. Teraz mal záchvat až nemohol chodiť a v noci zimnicu. Šiel k doktorke, ktorá mu potvrdila, čo som hovorila ja – že je to tá DNA. Lenže som zvedavá, ako bude jesť diétne. Vlastne nič nesmie. To som vážne zvedavá. Ale ono ho to asi donúti. Recepty pri dne hlavne bez akéhoľvek alkoholu.
Andrea
zdravím
Mne pomohol osobne enzycol, je na dne aj na kĺby mám ho už druhýkrát a môžem povedať, že už si tú tiahlom bolesť nepamätám. Mala som nepríjemný nehodu a som rada, že som nemusela míňať státisíce za doktorov. Strava pri dne je poctivá, no treba sa uskromniť.
Anna
ENZYCOL
Mám otázku, či sa nechá ENZYCOL kúpiť voľne v lekárni, alebo len na predpis. Manžel trpí dnou už 20 rokov, začalo to agresívnym záchvatom, noha v priehlavku a u palca silne bolestivá, opuchnutá a skoro domodra. Od tej doby sa občas dna ozve, ale v medziach znesiteľnosti. Viem, že má viac piť (nie alkohol) a menej údeniny, ale nedá si povedať. Teraz ho niekoľko dní noha stále bolí, je opuchnutá. V lekárni nám odporučili čaj od Dr. Popova Re-Dna tea, tak skúšame. Zaujali ma články o lieku Enzycol, preto prosím o radu Ďakujem
.článok je čerpaný zo zdroja:
Arnett, F. C., Edworthy, S. M., Bloch, D. A., Mcshane, D. J., Fries, J. F., Cooper, N. S., Healey, L. A., Kaplan, S. R., Liang, M. H., Luthra, H. S., Medsger, T. A., Mitchell, D. M., Neustadt, D. H., Pinals, R. S., Schaller, J. G., Sharp, J. T., Wilder, R. L. and Hunder, G. G. (1988), The american rheumatism association 1987 revised criteria for the classification of rheumatoid arthritis. Arthritis & Rheumatism
.za fotky ďakujeme
Insoles for Knee Pain od Daniel Max je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, Best Work Boots for Plantar Fasciitis for Men od Esther Max je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, Best Walking Shoes for Knee Pain for Women od Esther Max je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál
kde najdem nejake recepty na taketo stravovanie?
stravovanie je pri dna choroba dolezitost cislo 1, musela som kompletne zmenit svoj jedalnicek a tym padom aj jedalnicek rodiny, pri chorobe dna ale odporucam uzivat aj enzycol dna, odkedy som ho uzivala znizoval mi hladinu kyseliny mocovej v krvi a tym prispieval k mensim az nakoniec ziadnym bolestiam klbom
pri chorobe dna je extremne dolezite co jete a ako sa stravujete, treba do bodky dodrziavat zakladnne pravidla, ja som pri dna uzivala aj enzycol dna na znizenie kyseliny mocovej co mi pomohlo, pomaly som sa liecila udrziavala chorobu pod kontrolou a tak je to do dnes
Tie vaše odporúčania stravy sú si trápne protirečivé.
Presne tak. Na jednej webstránke čo sa môže jesť a na druhej to isté zas opačne.
Pekný deň prajem, veľmi nás mrzí, ak máte pocit, že v článku či protirečíme. Prosím, môžete byť aj konkrétny, ktoré protirečenia máte na mysli? Nech sa na to pozrieme. Ďakujem pekne 🙂