10 dôvodov prečo jesť orechy na Vianoce. Účinky orechov na zdravie

S Vianocami sa nám spájajú aj obľúbené vlašské orechy, ktoré sú súčasťou mnohých ľudových tradícií, nevynímajúc ani tie Štedrovečerné. Rozbíjanie štyroch orechov symbolizuje štyri ročné obdobia – ak je orech dobrý, môžeme v tom období očakávať zdravie.

Zvyk hádzať orechy do kúta najstarším členom rodiny nám má privolať hojnosť počas celého roka. A známe je aj dievčenské „veštenie“ z orechovej škrupiny. Vloží sa do nej malá sviečka, položí sa na vodu v mise, a ak sa takéto dve škrupinky stretnú, môže dievčina očakávať milého.

Vianoce sú napokon vážna vec a my sa máme stále čo učiť. Veci na štedrovečernom stole samozrejme poznáme často len povrchne, nepátrame po ich pôvode. Aj keď v nás možno niekedy skrsla otázka. kde sa to tu vzalo, ostaneme pohodlne len pritom a nepátrame ďalej. Preto vám ponúkam malú exkurziu do zákulisia jednej z neodmysliteľných vianočných ingrediencií, najmä tých sladkých a voňavých.

Účinky orechu na zdravie

Orechy sa veľmi nápadne podobajú na ľudský mozog. Vedci naozaj zistili, že je veľmi prospešný pre zdravé fungovanie mozgových buniek. Tajomstvo spočíva v omega-3 mastných kyselinách. Navodzujú dobré pocity, odstraňujú vyčerpanie, depresiu, stres a podráždenosť, podporujú pamäť a myslenie. Takže ak vás predvianočný zhon úplne vyčerpal, s pokojným svedomím si môžete dopriať orechový závin.

orechy

Vedci skutočne zistili, že orechy sú prospešné pre zdravé fungovanie mozgových buniek.

Nutričné hodnoty

Vlašské orechy sú nutrične veľmi bohaté najmä na minerálne látky, ako vápnik, horčík, fosfor, draslík, na vlákninu, bielkoviny, zdravé tuky a vitamíny, najmä vitamín B6.

ĎALŠIE DOMÁCE NÁVODY:  Trik 1: Chcete mať kura ešte chutnejšie?

Ak máte orechy radi, neváhajte ich za deň zjesť tak za hrsť, pomôžu vám aj s problémami so srdcom a cievami. Znižujú totiž hladinu cholesterolu v krvi lepšie ako olivový olej, čiže spôsobujú, že dobré tuky zvíťazia nad zlými. Sú aj významným antioxidantom, pomáhajú pri poruchách plodnosti a sú vhodné pre diabetikov. Olúpané jadrá skladujte na suchom a tmavom mieste. Veľmi dobrú pochúťku si pripravíte, ak kilo orechov zalejete medom, opatrne prehrejete a postupne konzumujete.

Jete aj vy orechy pravidelne?

..zdroj informácií Department of Nutrition, Institute of Basic Medical Sciences, University of Oslo, Oslo, Norway

.za fotky ďakujeme

nuts od Valerie Hinojosa je licencovaný pod CC BY-SA 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

Čítajte ďalej:

Upozorni ma na
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre
0
Tešíme sa na vaše komentáre pod článkom!x
()
x
Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty