Šampiňóny

Šampiňóny ako druh húb sú považované doslova za stravu moderného človeka. Podľa najnovších štúdií majú dokonca schopnosť prečisťovania ľudského organizmu, takže ich konzumácia je viac než dôležitá. Aj preto sa recepty so šampiňónmi tešia veľkej obľube.
Dostupné sú takmer po celý rok, preto nie je veľmi náročné dostať ich do kuchyne. Konzumácia šampiňónov je typická najmä pre francúzsku kuchyňu, a to aj za surového stavu.

Šampiňóny a pestovanie

Dnes je u nás už relatívne dobre rozšírené pestovanie šampiňónov. Ide o celkom nenáročný druh pestovania doma či v pivnici. Veľmi účinné sú aj pri redukčných diétach. Nejeden recept je určený práve pri aplikovaní diéty. Zároveň pôsobia proti alergiám a kožným chorobám.

Ako čistiť šampiňóny

Šampiňóny sa z pravidla veľmi nečistia. Mnohí z nás robia tú chybu, že keď uvidia špinavé miesto napríklad na nožičke, hneď idú s hubou rovno po vodu. Keďže huby vo všeobecnosti majú tendenciu do seba vodu absorbovať, odporúča sa to len vo výnimočných prípadoch. Ak už vidíme znečistenie na šampiňóne, lepšie je siahnuť po navlhčenej utierke alebo kúsok z huby vyrezať.

Nutričné hodnoty šampiňónov

Šampiňóny sú svojim zložením podobné mäsu či zelenine. Sú veľmi bohaté na vitamíny B, C, D a bielkoviny. Zároveň obsahuje málo tukov. Zo stopových prvkov sa v šampiňónoch nachádza najmä draslík.

Recepty so šampiňónmi

Najlepšie recepty na internete. Uvarte si s nami rýchle a zdravé recepty a potešte svojich najbližších. Vyskúšajte overené vianočné či veľkonočné recepty, fitness recepty